اقامت در ترکیه

اقامت ترکیه

جهت مسافرت به ترکیه و گرفتن اقامت ترکیه به نکات زیر توجه فرمایید:

مسافرت به ترکیه تا حدودی در ایران دو برابر شده است. علاوه بر اینکه سفر به ترکیه جنبه تفریحی و توریستی دارد. متاسفانه تا حدودی جنبه تجاری، معامله پوشاک و … نیز داشته است.

جهت انجام عملیات تجاری یا عملیات توریستی لازم است قبل از سفر به ترکیه مدت اقامت خودتان را در مشخص کنید.

اقامت

باید برای دولت و وزارتخانه ترکیه این امر روشن شود که هر فرد به چه قصد و به چه مدتی قصد دارند در ترکیه اقامت داشته باشند.

خوشبختانه وکلا و دفترهای مهاجرتی و مشاوران سفرهای خارجی تا حدود زیادی مشکلات و موانع را  جهت اخذ ویزا برای افراد حل کرده ­اند.

در حالت معمول شما به مدت 89 تا 90 روز می­ توانید در ترکیه اقامت داشته باشید. که این نوع اقامت، اقامت موقت به شمار می­ رود.

اقامت موقت

به هر دلیل که شما بخواهید تنها به مدت 90 روز یا کمتر در ترکیه بمانید، اقامت ترکیه به صورت موقت به شمار می­ رود. این نوع از اقامت ممکن است جهت تفریح و بازدید از ترکیه باشد.

در این نوع از اقامت ممکن است شما سه تا یک ماه ویزا و اقامت داشته باشید. ولی می­ توانید مدت اقامت خود را تا سه ماه بدون ویزا تمدید کنید.

در اقامتی که به صورت موقت برای شما مشخص و صادر شده باشد. شما به مدت سه ماه می ­توانید حتی بدون روادید در ترکیه اقامت داشته باشید. اما تنها به عنوان یک توریست. به عبارت بهتر، می­ توانید یک مصرف کننده و توریست باشید.

اما این امکان برای شما وجود نخواهد داشت که مانند کسی که دارای اقامت غیر موقت است، خرید و فروش، ازدواج یا حتی شاغل باشید.

اقامت غیر موقت

ممکن است شما جهت یک کار اداری، شغل، ازدواج، دانشگاه و هر دلیل دیگری لازم باشد به مدت چند سال اقامت ترکیه داشته باشید.

تا حدودی در این مواقع فرایند گرفتن اقامت فرق خواهد داشت.

ممکن است قصد داشتن شغل، تحصیل و ازدواج در ترکیه را نداشته باشید. اما بخواهید تنها مدتی طولانی را در ترکیه باشید.

در صورتی که قصد داشته باشید بیش از سه ماه در ترکیه باشید، لازم است که روادید و یا همان ویزایی شش ماهه یا یک ساله را دریافت کنید.

از دغدغه­ های مهمی که افراد غیر بومی هر کشور دارند، بحث برقراری ارتباط و زبان کشور مقصد است.  افرادی که جهت ادامه تحصیلات در رشته زبان تخصصی کشوری مقصد را دارند، تا حدودی مشکلی ندارند و برقراری ارتباط برای آن ها راحت ­تر هستند.

اما برای گرفتن اقامت تحصیلی و شغلی لازم است که زبان ترکی را بلد باشید. در غیر این صورت جهت دریافت اقامت تحصیلی حتما لازم است که مدرک زبان تومر را از آموزشگاه­ های مربوط دریافت کنید.

در صورتی که ترکی بلد نباشید، اقامت طولانی مدت به مراتب برای شما مشکل خواهد بود. در صورتی که اقامت غیرموقت جهت ادامه تحصیل در ترکیه را داشته باشد، لازم خواهد بود که مدرک ذکر شده را به عنوان شرط پذیرش داشته باشید.

 

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

انواع اقامت در ترکیه