زندگی در ترکیه

انواع اقامت و ویزا برای ایرانیان در ترکیه

برای مشخص نمودن تفاوت تابعیت و اقامت در ترکیه در ابتدا لازم است توضیح کوتاهی در مورد هر یک داده شود.

موضوع تابعیت:

در واقع تابعیت یک اصطلاح می باشد. تابعیت به معنی وجود رابطه ی داخلی، سیاسی، حقوقی و معنوی بین شخص و کشور مورد نظر است که باعث ایجاد مسولیت هایی از طرف دولت در مقابل شخص و یا بالعکس می شود.

اصول کلی تابعیت اینگونه بیان می کند که، هر فردی لزوما دارای تابعیت است. افراد از دو طریق می توانند تابعیت اخذ کنند:1- اگر تابعیت از طریق خاک و یا خون اکتساب شود، که به آن تابعیت اصلی گویند. تابعیت از طریق خون را تابعیت نسبی نیز می گویند و اصلی ترین انواع تابعیت می باشد. تولد فرد در هر کشوری منجر به تابعیت آن کشور می شود که به این تابعیت، تابعیت خاک گویند. البته همه کشورها این قانون را ندارند و لزوما صرفا تولد در آن کشور نمی توان تابعیت آن کشور را گرفت.

2- تابعیت اکتسابی که خود دارای چهار نوع می باشد: از طریق تحصیل که با اراده فرد می باشد، تبعی و با اراده فرد دیگری، تحققی در نتیجه ازدواج و اجباری.
قانون کشور ترکیه در مورد تابعیت چنین می باشد که، تابعیت ترکیه از طریق خون بوده. و تولد فرزند عامل اخذ اقامت این کشور نمی باشد.

تابعیت مضاعف:

در صورتی که شخصی تابعیت بیش از یک کشور را داشته باشد، تابعیت مضاعف دارد. یعنی فرد همزمان شهروند دو یا چند کشور به حساب می آید. و همه آن کشورها او را شهروند قانونی خود می دانند. با توجه به قوانین، گذرنامه (پاسپورت) همه ی دو یا چند کشور را دارد. البته برخی کشورها موضوع تابعیت مضاعف را قبول ندارند و در صورتیکه کسی تابعیت این کشورها را بخواهد، باید تابعیت اولی خود را سلب کند.

تعریف اقامت:

به ارتباط فرد با خاک یک کشور اقامت گویند. محل اقامت هر شخص، محل مشخص و معینی از کشور است که بین کشور و شخص رابطه ای حقوقی و مادی ایجاد می کند. اجازه ورود برای فردی که با تابعیت یک کشور قصد اقامت به مدتی معین در کشور دومی را دارد، لازم است.
کشور ترکیه به عنوان یک کشور ایده آل برای اقامت از طرف افراد زیادی از جمله ایرانیان انتخاب می شود. تفاوت هایی میان اقامت موقت و اقامت دائم و تابعیت در کشور ترکیه وجود دارد. اقامت موقت و یا اقامت دائم منجر به استفاده از مزایای کشور ترکیه می شود. مانند حضور در ترکیه، افتتاح حساب بانکی، تحصیل در مدارس و دانشگاه ها و… . با پاسپورت ترکیه می توانید حقوق و امتیازات شهروندان ترکیه را نیز داشته باشید.

انواع اقامت در ترکیه:

اقامت توریستی 90 روزه بدون ویزا ترکیه:

طبق توافق صورت گرفته بین ایران و ترکیه، ایرانیان برای سفر به ترکیه به ویزا نیازی ندارند. و به مدت سه ماه می توانند اقامت در ترکیه داشته باشند. در بدو ورود شما به ترکیه این اقامت صادر گشته و رایگان می باشد. تنها مدرک مورد نیاز پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه اعتبار و دارای مهر ورود به کشور می باشد. اما باید بدانید که شما اجازه هیچگونه فعالیتی مانند اجازه کار، تحصیل و تجارت ندارید. اقامت در ترکیه بیش از سه ماه ممنوع بوده و فرد خاطی باید جریمه را پرداخت نماید.

اقامت یکساله ترکیه:

ساده ترین نوع اقامت در ترکیه، اقامت یک ساله می باشد. در این نوع اقامت نیز مانند اقامت سه ماهه اجازه ی کار و تحصیل در ترکیه ندارید. درواقع اجازه کار در مشاغلی که الزاما باید بیمه شوید را ندارید. می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید یا در مشاغل غیر رسمی فعالیت نمایید. این اقامت تا 5 سال قابل تمدید است.

اخذ اقامت در ترکیه به صورت یکساله به این صورت است که باید به صورت قانونی وارد خاک ترکیه شوید. سپس درخواست وقت از اداره مهاجرت کنید. و با مدارک مورد نیاز در زمان تعیین شده به اداره مهاجرت مراجعه نمایید.

 

 

اقامت تحصیلی ترکیه:

اخذ این اقامت نیاز به مدرک تومر را دارد. ظرف مدت کمتر از سه ماه می توان اقامت تحصیلی ترکیه را گرفت. البته این مدرک به تنهایی کافی نیست و شما باید پذیرش یکی از دانشگاه های ترکیه را بگیرید. پس از اخذ پذیرش اقامت یکساله تحصیلی به شما داده می شود. این اقامت هر سال و تا پایان تحصیل قابل تمدید می باشد.

اقامت کاری ترکیه:

اقامت کاری در ترکیه دو حالت ممکن دارد: کارفرما و کارگری. در حالت کارفرما با ثبت شرکت در ترکیه و گرفتن مجوز کار اقامت یکساله به عنوان کارفرما را می گیرید. اخذ اقامت کاری در نوع کارگری به این صورت می باشد که از سمت شرکتی در ترکیه از شما دعوت به کار شود.

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه:

ازدواج با یک شهروند ترک که پاسپورت و ملیت ترکیه را دارا می باشد، می توانید بعد از گذراندن 3 سال، درخواست اقامت دائم کنید. چند نکته مهم در اینجا وجود دارد؛ فردی که با آن ازدواج می کنید نباید پناهنده به کشور ترکیه باشد. در صورتی که ازدواج صوری باشد اقامت داده نمی شود. و باید با ارائه مدارکی ثابت شود که ازدواج صوری نیست.

گلوبال کادرو موسسه بین المللی متخصص در امور مهاجرتی و کار و اقامت و تحصیل در ترکیه است برای ارتباط با امور مشتریان گلوبال کادرو و درخواست بررسی شرایط اگر تلگرام روی سیستم شما نصب است می توانید همین الان اینجا کلیک کرده و درخواست بررسی شرایط نمایید.

 

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

اقامت ترکیه