ترجمه مدرک تحصیلی و ریزنمرات و نکاتی در خصوص ترجمه رسمی و گرفتن تأییدیه های لازم

نیاز به ترجمه مدرک تحصیلی

با توجه به افزایش متقاضیان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و کشورهای اروپایی، کشور ترکیه نیز به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل از سوی متقاضیان انتخاب می شود.

ترکیه دارای دانشگاه های معتبر بین المللی می باشد. که متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف از جمله ایران برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند.

برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور باید مراحل و روند مربوطه را طی کرد. مسلما اولین گام تهیه مدارک مورد نیاز است.

نیاز است که مدارک لازمه برای ارائه به دانشگاه مربوطه را ترجمه کنید. پس باید شرایط ترجمه مدرک تحصیلی را به خوبی بدانید. برای پذیرش در یک دانشگاه خوب، نیاز است تا مدارک تحصیلی، ریزنمرات و سایر مدارک مربوطه به خوبی ترجمه شوند.

بعد از ترجمه رسمی مدارک تحصیلی باید آن ها را تأیید کرد. برای گرفتن این تأییدیه ها لازم است که مدارک تحصیلی توسط اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم تأیید شود. سپس توسط وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه تأیید شوند و مهر تأیید این سازمان ها را بگیرد.

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی که از دانشگاه های سراسر ایران نظیر آزاد، غیر انتفاعی، دولتی و علمی کاربردی صادر شده اند، تقریبا به صورتی مشابه انجام می گیرد. و تفاوت اندکی دارند. که این تفاوت در صدور مدارک از واحد های مربوطه می باشد.

نحوه ترجمه و تأیید مدارک تحصیلی

تأیید مدارک تحصیلی در مقاطع ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و پیش دانشگاهی زمانی امکان پذیر است که، مهر و امضا محل تحصیل و اداره آموزش و پرورش استان را داشته باشند.

برای تأیید ترجمه مدارک تحصیلی در ترکیه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، فارغ التحصیلان پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، مامائی و زیر شاخه های آن، به مهر و امضا وزارت علوم تحقیقات و فن آوری نیاز است. ارائه اصل مدرک برای تأییدیه لازم است.

تأییدیه مدارک تحصیلی اعتبار دو ساله دارند. تأییدیه مدارک صادره از دانشگاه های آزاد اسلامی، باید مدارک و گواهی های مربوط به اساتید و کارکنان و دانشجویان این سازمان دارای مهر و امضا از سمت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی باشند.
دانشنامه ها و مدارک صادره از سازمان امور استخدامی کشور در صورتی ترجمه و تأیید می شوند که، مهر سازمان و مهر ترجمه بلامانع را از وزارتخانه مربوطه داشته باشند.

مدارکی که از حوزه علمیه صادر می شوند را با مهر و امضا می توان ترجمه و تأیید کرد.

برخی مدارک قابل ترجمه و تأیید نیستند. مانند کارنامه کنکور سراسری، کارت دانشجویی کلیه دانشگاه ها و ارزشنامه تحصیلی.

برای ترجمه و تأیید پروانه مطب، پروانه پزشکی و پروانه تأسیس داروخانه نیاز به مهر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند.

چگونگی ترجمه و تأیید ریزنمرات

یکی دیگر از مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه های خارج به آن نیاز پیدا می کنید، ریزنمرات است.

ریزنمرات صادره شده از دانشگاه آزاد را در صورت داشتن مهر دانشگاه می توان ترجمه کرد. در صورتی که ترجمه ریزنمرات به تأییدیه نیاز داشته باشند:

الف) اگر هنوز دانشجو و در حال تحصیل هستید، نیاز به تأییدیه از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واقع در واحد علوم تحقیقات و فناوری باشید.

ب) در صورتی که درستان تمام شده و فارغ التحصیل شده اید، ریزنمرات باید توسط آقایان علیرضا صامت یا طهمورث آقاجانی تأیید شوند.

برای گرفتن تأییدیه ریزنمرات مدارکی نیاز است. مانند اصل دانشنامه، اصل ریزنمرات و مدارک هویتی. سپس می توان تأییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه را نیز گرفت.

ترجمه رسمی ریزنمرات صادره از دانشگاه های سراسری، با مهر دانشگاه کفایت می کند. اما در صورتی که به تأییدیه دادگستری و وزارت خارجه نیاز داشته باشید، ابتدا باید ریزنمرات توسط وزارت علوم تأیید شود.

دارالترجمه رسمی ایرانیان استانبول مدارک تحصیلی شما را با نهایت دقت و ماهرانه در سریعترین زمان ممکن برایتان ترجمه می کند. اگر به ترجمه مدرک تحصیلی و یا ریزنمرات نیاز دارید، با ما تماس بگیرید.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

ترجم رسمیترجمه مدرک پزشکی