شهروندی ترکیه

تعریف ويزا

کسانی که به اهداف مختلف مانند گردش ، تحصیل ، تجارت و … قصد سفر به کشوریهای دیگر را دارند، علاوه بر پاسپورت معتبر ، به مجوز ورود به کشور مقصد نیاز دارند. به این اجازه ورود ویزا می گویند.

براساس قانون هاى بين المللى براى وارد شدن به كشور مقصد دو حالت وجود دارد :

1- كشورهايى كه بدون ويزا به مدت محدود مى توان در آن ساكن شد بدون ويزا

2- براى ورود به برخى از كشور ها نياز به ويزا داريد

ویزا- شهروندی ترکیه

ویزا- شهروندی ترکیه

ویزای ترکیه برای ایرانیان

براساس قانون جديد تركيه و ايران ، هر شهروند ايرانى مى تواند به مدت ٩٠روز با پاسپورت معتبر، بدون نياز به ويزا در اين كشور اقامت داشته باشد. و اگر بيش از ٩٠روز اقامت داشته باشد، مى تواند اقدام به اخذ اقامت موقت كند.

تعریف اقامت

اقامت را مى توان به دوگونه شرح داد: اول لغوى ، لغت اقامت به معناى سكونت در كشورى است كه در آن زندگى كنند.
دوم تعریف قانونى ،تعریف قانونى اقامت، به معنى روابط قانونی و حقوقی يك كشور با يك شخص است.

قانون در كشور تركيه براى اقامت به گونه است كه اگر فردى قصد سكونت براى مدت زمان طولانى در اين كشور را داشته باشد، بايد اقدام به دريافت اقامت توريستى ترکیه بكند. با دريافت اقامت موقت، فرد حق هيج نوع فعاليت در اين كشور را به طور رسمى ندارد. فقط حق سكونت دارد مدت زمان اين اقامت يكسال مى باشد.

&nbsp &nbsp &nbsp انواع روش های دریافت ویزا

الف)فرد مى تواند در كشورى كه در آن اقامت دارد در خواست ويزا كشور مقصد را بكند
ب)فرد مى تواند آنلاين اقدام به دريافت ويزا بكند.
ج)فرد مى تواند هنگام ورود به كشور مقصد، درخواست ويزاى خود از فرودگاه آن كشور كند.

&nbsp &nbsp &nbspدر مورد اقامت سه حالت وجود دارد

حالت اول : با اينكه فرد داراى اقامت يك كشور است، از حقوق شهروندى آن كشور نيز بهره مند مى شود.
حالت دوم : ممكن است فرد اقامت آن كشور را داشته باشد، ولى از حقوق شهروندى كشور مذکور بهره مند نشود. در اين حالت فرد انواع اقامت های مختلف مانند اقامت توریستی ، اقامت تحصیلی ، اقامت کاری یا پناهندگی دارد. حالت سوم : كسانى هستند به طور غير قانونى وارد كشور شده اند نه اقامت دارند و نه تابعيت.

تعریف شهروندى یا تابعیت

هر شهروند داراى حقوق تضمينى مانند تابعيت و گذرنامه آن کشور مى باشد. تابعيت نوعی رابطه سياسی و حقوقی است كه شهروند را به دولت وصل مى كند. حقوق شهروندان براساس اين رابطه ها شكل مى گيرد.

تفاوت شهروندى با اقامت

با داشتن اقامت يك كشور، فرد داراى شرايط خاص و محدودى براى زندگى و كسب و كار و فعاليت در آن كشور مى باشد. افرادى كه اقامت يك كشور را مى گيرند، از بيشتر حقوق آن كشور مانند راى دادن محروم هستند.

فردى كه شهروند كشوری است و یا شهروندی کشوری را دریافت می کند، از حقوقى برابرى با شهروندان آن كشور برخوردار است. و می تواند از تمام امكانات آن كشور بهره مند شود.

تعریف تابعيت مضاعف

تابعیت دوگانه به اين معنى است كه يک شخص مليت بيش از يك كشور را داشته باشد.

تابعیت مضاعف - شهروندی ترکیه

تابعیت مضاعف – شهروندی ترکیه

در كشور ايران و تركيه تابعیت دوگانه معنا ندارد. براى مثال اگر فرد ايرانى، تابعيت تركيه را داشته باشد، در سفارت خانه هاى ايران به رسميت شناخته نشده و به عنوان شهروند ايرانى با او برخورد مى كنند. و عکس این موضوع برای شهروندان ترک هم صادق است.

انواع پاسپورت در تركيه

باتوجه به قانون شماره ٥٦٨٢ پاسپورت ترکیه دارای 4 نوع مختلف می باشد.

پاسپورت قرمز يا عمومى

پاسپورت معمولى است، كه به شهروندان كشور تركيه و اتباع خارجى كه از هر طريقى شهروند تركيه به حساب مى آيند، داده مى شود. كه به آن bordo pasaport گفته مى شود.

پاسپورت سبز يا همان ويژه

اين نوع پاسپورت مخصوص نمايندگان مجلس و كارمندان شركت هاى سازمان هاى ارگانى و نهادى می باشد. كه داراى مهر مخصوص است كه به آن yeşil pasaport گفته مى شود.

انواع پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت مشكى

کسانی که اين پاسپورت را میگیرند شامل كارمندان دولت مانند عضوهاى ديوان عالى كشورى ،ديوان عدالت ،روساى جمهور قبلی و فرماندهان و رئيس هاى شهردارى استان مى شود. كه به اين نوع گذرنامه siyah pasaport گفته مى شود.

پاسپورت خاكسترى

پاسپورت خاكسترى به كسانى داده مى شود كه نمى توانند گذرنامه مشكى دريافت كنند. و براى فعاليت خود از طريق دولت به كشورهاى ديگر فرستاده مى شوند. با اين گذرنامه مى توان به كشورهاى جهان بدون نياز به ويزا سفر بروند. و نام ديگر اين گذرنامه hizmet pasaport است.

روش های اخذ پاسپورت تركيه

تولد

براساس قانون شماره ٥٩١ تركيه، اگر فردى در خاک اين كشور به دنيا بيايد، شهروند تركيه به حساب نمى آيد. مگر اينكه يكى از والدين فرد متولد شده، تابعیت ترکیه را داشته باشد. و شهروندى تركيه از طريق پدر و مادر به فرد انتقال مى يابد .

ازدواج

براساس قانون ٤٧٢١ تركيه، اتباع خارجى مى توانند با ازدواج با تبعه ترك اقدام به دريافت شهروندى تركيه كنند. اما اين ازدواج شرط و شروط خاصى دارد. ازجمله ثبت ازدواج در ترکیه (غير صورى) و براى امنيت ملى مشكل ساز نباشد.

اقامت كارى

براساس قانون شماره ٥٠٩٠١ تركيه، افرادى كه به مدت ٥سال در كشور تركيه مشغول به فعاليت باشند، در اين مدت با گرفتن اجازه كارى و با پرداخت بيمه ماهانه بدون متوقف كردن، به مدت ٥سال متوالى، مى توانند اقدام به گرفتن شهروندی ترکیه کنید.

شهروندی ترکیه با اقامت کاری

شهروندی ترکیه با اقامت کاری

كارت فيروزه اى

براساس ماده ١١و٢٥ قانون جهانى نيروى كار در كشور تركيه، در سال ٢٠١٧ امتياز ويژه ای به افراد متخصص در زمينه هاى مختلف مانند علمى و ورزشى و غيره …داد. اين افراد قابليت دريافت كارت فيروزه اى دارند. و با اين كارت قادرند در تركيه كسب و كار راه بياندازند. و بدون نياز به مدارك ديگرى در تركيه اقامت داشته باشند.

سرمايه گذارى

براساس بند c قانون ماده ٣١ قانون ٦٤٥٨ تركيه در سال ٢٠١٨ ، به سهامداران و سرمايه گذارن گذرنامه و تابعيت تركيه را مى دهند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید