شهروندی ترکیه

تعریف ويزا

کسانی که به اهداف مختلف مانند گردش ، تحصیل ، تجارت و … قصد سفر به کشوریهای دیگر را دارند، علاوه بر پاسپورت معتبر ، به مجوز ورود به کشور مقصد نیاز دارند. به این اجازه ورود ویزا می گویند.

براساس قانون هاى بين المللى براى وارد شدن به كشور مقصد دو حالت وجود دارد :

1- كشورهايى كه بدون ويزا به مدت محدود مى توان در آن ساكن شد بدون ويزا

2- براى ورود به برخى از كشور ها نياز به ويزا داريد

شهروندی ترکیه

ویزای ترکیه برای ایرانیان

براساس قانون جديد تركيه و ايران ، هر شهروند ايرانى مى تواند به مدت ٩٠روز با پاسپورت معتبر، بدون نياز به ويزا در اين كشور اقامت داشته باشد. اگر بيش از ٩٠روز اقامت داشته باشد، مى تواند اقدام به اخذ اقامت موقت كند.

تعریف اقامت

اقامت را مى توان به دوگونه شرح داد: اول لغوى. در لغت اقامت به معناى سكونت در كشورى است كه در آن زندگى كنند.
دوم تعریف قانونى اقامت،به معنى روابط قانونی و حقوقی يک كشور با يک شخص است.

قانون در كشور تركيه براى اقامت به گونه است كه اگر فردى قصد سكونت براى مدت زمان طولانى در اين كشور را داشته باشد، بايد اقدام به دريافت اقامت توريستى ترکیه بكند. با دريافت اقامت موقت، فرد حق هيج نوع فعاليت در اين كشور را به طور رسمى ندارد. فقط حق سكونت دارد. مدت زمان اين اقامت يكسال مى باشد.

اخذ اقامت ترکیه و انواع آن

گاهی افراد بنا به دلایلی مانند مهاجرت به ترکیه و ادامه ی زندگی در این کشور خواهان اخذ اقامت در کشور ترکیه هستند. گرفتن اقامت در ترکیه از طریق مختلفی قابل اجراست.

اقامت توریستی ترکیه ، اقامت کاری ترکیه ، اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و اقامت تحصیلی از انواع اقامت کشور ترکیه می باشد. هر کدام از این اقامت ها شرایط و ضوابط خود را خواهند داشت.

اقامت توریستی ترکیه و اخذ آن

این نوع اقامت از پرطرفدارترین روش های اخذ اقامت در ترکیه می باشد. در سال های اخیر متقاضیان زیادی داشته که برای گرفتن اقامت توریستی ترکیه در خواست داده اند.

با داشتن اقامت توریستی ترکیه و کارت قرمز رنگی که به شما بعنوان کارت اقامت توریستی داده می شود، امکان کار به صورت رسمی و بیمه وجود ندارد.

اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره ملک در سال اول حضور خود در این کشور قابل درخواست است.  بعد از درخواست و بررسی شرایط به شما کارت اقامت یک ساله داده خواهد شد.

قابل ذکر است که از سال 2020 قوانین اقامت توریستی از جانب دولت ترکیه دستخوش تغییر شد. برای تمدید اقامت توریستی خود از طریق اجاره ملک قابل انجام نمی باشد.

در صورتی که قصد تمدید اقامت توریستی خود را دارید باید اقامت از طریق اجاره ملک را به نوع دیگری از اقامت ها تبدیل کنید.

اقامت توریستی از طریق اجاره ملک و روش های تمدید

برای تمدید اقامت توریستی از طریق اجاره ملک در سال اول نمیتوان اقدام کرد. مگر اینکه اقامت خود را از طریق خرید ملک یا اقامت کاری و یا تحصیلی تمدید کنید.

برای دو سال پیاپی امکان تمدید اقامت توریستی از طریق اجاره ملک امکانپذیر نیست. مگر اینکه برای سال سوم مجدد از طریق اجاره نامه اقدام به تمدید اقامت خود کنید.

اقامت از طریق خرید ملک

با صدور قانون تمدید اقامت های توریستی در سال 2020، افراد بیشتری خواهان خرید ملک و دریافت اقامت توریستی از طریق سند ملکی خود شده اند.

با خرید ملک در ترکیه و داشتن سند شما می توانید برای خود و همسرتان بعنوان صاحب سند و فرزندان زیر هجده سال خود در خواست اقامت توریستی کنید.

این نوع اقامت هم یک ساله بوده که هرسال قابل تمدید می باشد. اگر به صورت مداوم هر سال اقامت خود را به مدت پنج سال تمدید کردید، قادر به درخواست اخذ شهروندی ترکیه می باشید.

نکته قابل ذکر این است که ارائه ی درخواست شهروندی منوط به پذیرش صددرصد درخواستتان نمی باشد.  دولت ترکیه مواردی را خود مورد بررسی قرار خواهد داد.

قوانین مجاز برای ورود و خروج به کشور ترکیه بعد از اتمام حد تعیین شده و اقامت

افراد خارجی در کشور ترکیه در مدت زمان تعیین شده و مجاز اقامت خود  با داشتن انواع اقامت های این کشور یا ویزای نود روزه حضور داشته اند. برای ادامه حضور خود باید بر اساس قوانین مجاز این کشور اقدام کنند.

طبق قانون 6458 که در سال 2013 مشمول اصلاحیه گردید. قوانین مربوط به ورود افراد خارجی به صورت ذیل می باشد:

در صورتیکه فرد به صورت قانونی و مجاز وارد کشور ترکیه شده باشد.  در زمان و محدوده ی مشخص شده از خاک این کشور خارج شود، میتواند بدون مانعی مجدد وارد خاک ترکیه شود .

مورد بعدی افراد خارجی هستند که از حد مجاز خود تجاوز کرده اند. در سه ماه بعد از اتمام حد مجاز از خاک ترکیه خارج شوند. طبق قانون باید جریمه مشخص شده را هنگام خروج پرداخت نمایند.  برای سفر بعدی خود به ترکیه ممانعتی وجود نخواهد داشت.

اگر این افراد در سه ماه یا بیشتر از آن بعد از حد مجاز تعیین شده ویزا یا اقامت خود در ترکیه حضور داشته باشند، به صورت زیر باید خارج از ترکیه باشند . بعد از آن می توانند به صورت قانونی وارد ترکیه شوند.

نکات تکمیلی

1. مدت اقامت غیر مجاز افراد خارجی بین ۳ تا ۶ ماه باشد باید یک ماه خارج از ترکیه باشند و بعد می توانند وارد ترکیه شوند.
2. فردی که مدت اقامت بیش از حد تعیین شده آن بین ۶ ماه تا یکسال باشد، باید سه ماه خارج از ترکیه باشد و ممنوعیت ورود دارد.
3. در حالت بعدی اگر فرد خارجی مدت اقامت غیر مجازش بین یک تا دو سال باشد، یک سال ممنوعیت ورود به ترکیه را دارد.
4. اگر فرد خارجی مدت اقامت غیر قانونی اش بین دو تا سه باشد ،دو سال اجازه ورود به ترکیه را نخواهد داشت.
5.  با داشتن سه سال اقامت غیر مجاز باید مدت پنج ساله ای را خارج از خاک ترکیه حضور داشته باشد. در این زمان قادر به ورود به ترکیه نمی باشند.

در حالت دیگر فرد خارجی از زمان مجاز خود تجاوز کرده باشد. از طرف دولت ترکیه نامه ترک خاک برایش صادر شده باشد، باید سریعا برای خارج شدن در زمان مشخص شده اقدام نماید.

جریمه مربوطه و تعیین شده هم پرداخت نماید. تنها در این صورت است که اجازه ورود مجدد به خاک ترک را خواهد داشت.

دیپورتی و ممنوع الووردی در ترکیه

دیپورتی و ممنوع الووردی در ترکیه

 چه کسانی مشمول جریمه و ممنوعیت ورود به میزان سه ماه تا پنج ساله به ترکیه میشوند؟

افرادی که در هنگام خروج از ترکیه به دلیل اضافه بودن مدت زمان بیشتر در خاک ترکیه از زمان مشخص شده، جریمه نقدی خود را پرداخت نکرده اند. مشمول ممنوع الورودی سه ماه تا پنج سال به ترکیه خواهند شد.

فرد خارجی که مدت زمان سه ماه یا کمتر، از آن به صورت غیر قانونی در ترکیه حضور داشته و توسط دولت برگه خروج از خاک گرفته اند. در مدت مشخص شده خارج نشده و جریمه خود را پرداخت نکرده اند.

افرادی که سه ماه یا بیش از سه ماه به طور غیر مجاز در ترکیه حضور داشته و برگه ترک خاک برایشان صادر شده باشد.

بعد از خروج از ترکیه چه جریمه را پرداخت کرده باشند ، چه نکرده باشند مشمول جریمه ممنوع الووردی سه ماه تا پنج سال خواهند شد.

افرادی که در ترکیه برای اقامت توریستی یا اقامت کاری اقدام کرده اند .درخواستشان نیزرد شده باشد و یا افرادی که اقامت توریستیشان و یا اقامت کاریشان باطل شده است.

اگر در مدت مشخص شده از ترکیه خارج نشوند، حتی اگر جریمه خود را پرداخت کنند دچار جریمه ممنوع الووردی خواهند شد.

افرادی که از مدت 180 روز به صورت قانونی 90روز خود را پر کرده باشند. باید برای گرفتن راندوو طبق قانون ترکیه در 10روز اقدام کنند.

در صورت عدم اقدام به راندوو حتی اگر جریمه را پرداخت کرده باشند. مشمول ممنوعیت ورود به مدت سه ماه تا پنج سال خواهند شد.

افرادی که مشمول احکام دادگاه های اداری دولت ترکیه و ماموران دولتی ترکیه برای آن ها جلب صادر کرده باشند. بدون در نظر گرفتن پرداخت یا عدم پرداخت جریمه طبق قوانین ترکیه ممنوع الووردی سه ماه تا پنج ساله خواهند داشت.

مدت زمان ممنوعیت موارد بالا به شرح زیر می باشد.

مدت زمان اقامت غیر قانونی کمتر از ۳ ماه ، ۳ ماه ممنوعیت ورود و بین ۳ تا ۶ ماه هم ۶ ماه ممنوعیت ورود خواهد داشت.

در صورتی که فردی بین ۶ ماه تا یکسال مدت زمان اقامت غیر مجاز داشته باشد، ۱سال دچار ممنوع الورودی خواهد شد.

 اگر یک سال تا دو سال اقامت غیر قانونی داشته باشد. دو سال مشمول ممنوعیت ورود به خاک ترکیه را خواهد داشت.

بیش از دو سال هم پنج سال ممنوع الورود میشود.

انواع روش های دریافت ویزا

الف)فرد مى تواند در كشورى كه در آن اقامت دارد در خواست ويزا كشور مقصد را بكند
ب)فرد مى تواند آنلاين اقدام به دريافت ويزا بكند.
ج)فرد مى تواند هنگام ورود به كشور مقصد، درخواست ويزاى خود از فرودگاه آن كشور كند.

در مورد اقامت سه حالت وجود دارد

حالت اول : با اينكه فرد داراى اقامت يك كشور است، از حقوق شهروندى آن كشور نيز بهره مند مى شود.
حالت دوم : ممكن است فرد اقامت آن كشور را داشته باشد، ولى از حقوق شهروندى كشور مذکور بهره مند نشود. در اين حالت فرد انواع اقامت های مختلف مانند اقامت توریستی ، اقامت تحصیلی ، اقامت کاری یا پناهندگی دارد. حالت سوم : كسانى هستند به طور غير قانونى وارد كشور شده اند نه اقامت دارند و نه تابعيت.

تعریف شهروندى یا تابعیت

هر شهروند داراى حقوق تضمينى مانند تابعيت و گذرنامه آن کشور مى باشد. تابعيت نوعی رابطه سياسی و حقوقی است كه شهروند را به دولت وصل مى كند. حقوق شهروندان براساس اين رابطه ها شكل مى گيرد.

تفاوت شهروندى با اقامت

با داشتن اقامت يك كشور، فرد داراى شرايط خاص و محدودى براى زندگى و كسب و كار و فعاليت در آن كشور مى باشد. افرادى كه اقامت يك كشور را مى گيرند، از بيشتر حقوق آن كشور مانند راى دادن محروم هستند.

فردى كه شهروند كشوری است و یا شهروندی کشوری را دریافت می کند، از حقوقى برابرى با شهروندان آن كشور برخوردار است. و می تواند از تمام امكانات آن كشور بهره مند شود.

تعریف تابعيت مضاعف

تابعیت دوگانه به اين معنى است كه يک شخص مليت بيش از يك كشور را داشته باشد.

تابعیت مضاعف - شهروندی ترکیه

در كشور ايران و تركيه تابعیت دوگانه معنا ندارد. براى مثال اگر فرد ايرانى، تابعيت تركيه را داشته باشد، در سفارت خانه هاى ايران به رسميت شناخته نشده و به عنوان شهروند ايرانى با او برخورد مى كنند. و عکس این موضوع برای شهروندان ترک هم صادق است.

انواع پاسپورت در تركيه

باتوجه به قانون شماره ٥٦٨٢ پاسپورت ترکیه دارای 4 نوع مختلف می باشد.

پاسپورت قرمز يا عمومى

پاسپورت معمولى است، كه به شهروندان كشور تركيه و اتباع خارجى كه از هر طريقى شهروند تركيه به حساب مى آيند، داده مى شود. كه به آن bordo pasaport گفته مى شود.

پاسپورت سبز يا همان ويژه

اين نوع پاسپورت مخصوص نمايندگان مجلس و كارمندان شركت هاى سازمان هاى ارگانى و نهادى می باشد. كه داراى مهر مخصوص است كه به آن yeşil pasaport گفته مى شود.

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت مشكى

کسانی که اين پاسپورت را میگیرند شامل كارمندان دولت مانند عضوهاى ديوان عالى كشورى ،ديوان عدالت ،روساى جمهور قبلی و فرماندهان و رئيس هاى شهردارى استان مى شود. كه به اين نوع گذرنامه siyah pasaport گفته مى شود.

پاسپورت خاكسترى

پاسپورت خاكسترى به كسانى داده مى شود كه نمى توانند گذرنامه مشكى دريافت كنند. و براى فعاليت خود از طريق دولت به كشورهاى ديگر فرستاده مى شوند. با اين گذرنامه مى توان به كشورهاى جهان بدون نياز به ويزا سفر بروند. و نام ديگر اين گذرنامه hizmet pasaport است.

روش های اخذ پاسپورت تركيه

تولد

براساس قانون شماره ٥٩١ تركيه، اگر فردى در خاک اين كشور به دنيا بيايد، شهروند تركيه به حساب نمى آيد. مگر اينكه يكى از والدين فرد متولد شده، تابعیت ترکیه را داشته باشد. و شهروندى تركيه از طريق پدر و مادر (تابعیت خون) به فرد انتقال مى يابد.و تابعیت از طریق خاک به فرزندان تازه متولد شده داده نمیشود.

زمانی که پدر و مادر هر دو خارجی هستند، کودک متولد شده در ترکیه به عنوان شهروند ترکیه محسوب نمی شود و باید درخواست مجوز اقامت فرزند در ترکیه توسط والدین داده شود. کودکانی که در ترکیه متولد می شوند، با رعایت مواردی می توانند اقامت و شهروندی ترکیه را اخذ کنند.

کودکی که در ترکیه متولد می شود و والدین خارجی دارد، والدین می توانند بعد از تولد با مراجعه به کنسولگری تولد فرزند را به ثبت برسانند و همچنین می توانند تولد فرزندشان را در کشور خود نیز به ثبت برساند. البته باید در نظر داشت بعد از ثبت تولد فرزند در دفتر ثبت ترکیه می توانند به کنسولگری مراجعه نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت تولد کودک تازه متولد شده در کنسولگری
گزارش تولد در بیمارستان، فرم درخواست ، گذرنامه پدر و مادر، مدارک کامل تولد پدرومادر، گواهی ازدواج پدر و مادر، پرداخت هزینه ثبت تولد در اداره .

ازدواج

براساس قانون ٤٧٢١ تركيه، اتباع خارجى مى توانند با ازدواج با تبعه ترك اقدام به دريافت شهروندى تركيه كنند. اما اين ازدواج شرط و شروط خاصى دارد. ازجمله ثبت ازدواج در ترکیه (غير صورى) و براى امنيت ملى مشكل ساز نباشد.

به طور کلی زمانی که فردی با یک شخص ترک ازدواج میکند پس از سپری شدن 3 سال متوالی می تواند درخواست اقامت دائم آن کشور را بدهد البته در این سه سال مسئولان مربوطه پیگیراند که از صحت ازدواج اطمینان حاصل نمایند و اگر متوجه شوند که ازدواج صوری است، پروسه کسب شهروندی بطور کامل لغو خواهد شد.

مدارک لازم جهت ازدواج در ترکیه

1- شناسنامه و پاسپورت 2 – چهار قطعه عکس 3- گواهی مبنی بر مجرد بودن شخص(گواهی تجرد)

در این میان نکته حائز اهمیت این است که ازدواج با پناهنگان و یا مهاجرانی که اقامت دارند در گرفتن اقامت آن کشور برای شما هیچ تاثیری نخواهد داشت.

دریافت شهروندی از طریق ازدواج یک پروسه زمان بر است که از 3 تا 5 سال نیز به طول می انجامد.

اقامت كارى

براساس قانون شماره ٥٠٩٠١ تركيه، افرادى كه به مدت ٥سال در كشور تركيه مشغول به فعاليت باشند، در اين مدت با گرفتن اجازه كارى و با پرداخت بيمه ماهانه بدون متوقف كردن، به مدت ٥سال متوالى، مى توانند اقدام به گرفتن شهروندی ترکیه کنید.

شرایط داشتن اجازه کار و گرفتن اقامت کاری درکشورترکیه

همانطور که توضیح داده شدکشور ترکیه به دلیل پیشرفت چشمگیر اقتصادی اش و همچنین نزدیکی به ایران، مورد توجه افراد برای مهاجرت قرار گرفته است.که افراد زیادی به قصد ادامه تحصیل، کار و یا زندگی قصد مهاجرت به این کشور را دارند.

در ابتدا برای کار کردن به شکل رسمی در ترکیه باید اجازه کار در این کشور را داشته باشید.

خود شخص مجاز به دریافت اقامت کاری نیست، بلکه شرکتی که قصد کار در آن رادارد، باید برای دریافت مجوز کار کردن شخص مورد نظر اقدام کند.

می توان هم از داخل و هم از خارج برای دریافت اجازه کار در کشور ترکیه اقدام کرد.

در اقدام از خارج، شخص مورد نظر درایران است. درخواست اجازه کار توسط کارفرما به وزارت کار ترکیه ارسال می شود. شخص نیز با ارائه تمامی مدارکی که به ترجمه رسمی رسیده به سفارت ترکیه، منتظر جواب تائید می ماند.

در اقدام از داخل، شخص مورد نظر ابتدا باید اقامت توریستی بگیرد، سپس وارد کشور ترکیه شود. سپس زمانی که مجوز کارکردن درترکیه را دریافت کرد، می تواند نوع اقامت خود را از توریستی به کاری تغییر دهد.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص امور حقوقی در کشور ترکیه و … می توانید با کارشناسان مجرب موسسه گلوبال کادرو در ارتباط باشید.

شهروندی ترکیه با اقامت کاری

كارت فيروزه اى

براساس ماده ١١و٢٥ قانون جهانى نيروى كار در كشور تركيه، در سال ٢٠١٧ امتياز ويژه ای به افراد متخصص در زمينه هاى مختلف مانند علمى و ورزشى و غيره …داد. اين افراد قابليت دريافت كارت فيروزه اى دارند. و با اين كارت قادرند در تركيه كسب و كار راه بياندازند. و بدون نياز به مدارك ديگرى در تركيه اقامت داشته باشند.

راه های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

طبق شرایط حال حاضر و پیشرفت روز افزون کشورترکیه، به صورت چشمگیری این کشور مورد توجه افراد برای سرمایه گذاری قرار گرفته است.راه های گوناگونی برای گرفتن اقامت و شهروندی کشور ترکیه وجود دارد از قبیل: کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه .

به دلیل تقاضای بسیار برای گرفتن اقامت در ترکیه، دولت این کشور در صدد در نظر گرفتن تمهیداتی برای سهل کردن این مسیر اندیشید.

برای مثال:دولت ترکیه در شهریور 1397 (سپتامبر 2018) قانونی را که در خصوص خرید ملک بود تغییر داد، این قانون در خصوص اخذ شهروندی با توجه به خرید ملک به ارزش 1 میلیون دلار بود که پس از تغییر قوانین و سهولت در گرفتن شهروندی کشور ترکیه این مبلغ را کاهش داد و در حال حاضر اگر شخصی خواستار گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک باشد می تواند با خرید یک ملک به ارزش 250/000 دلار اقامت شهروندی و پاسپورت کشورترکیه را بگیرد.

در خصوص اخذ شهروندی 6 راه وجود دارد که از بین آنها 2 راهی که بیشتر انتخاب می شود را ذکرمی کنیم: خرید ملک درترکیه به ارزش حداقل250/000 دلار آمریکا و یا انجام سپرده گذاری در بانک با مبلغ حداقل 500/000 دلار آمریکا می باشد.

شهروند بودن و گرفتن پاسپورت ترکیه دارای مزیت های فراوانی هستند.کشور ترکیه جز همسایگان ایران می باشد که مهاجرت به این کشور از جانب ایرانیان مورد استقبال قرار گرفته است.

به دلیل اعتبار پاسپورت این کشور همسایه ایران در مقایسه با همسایه های دیگر ،ایرانیان برای زندگی و کاروسرمایه گذاری و حتی تحصیل به ترکیه می روند.

در ادامه ی این مطلب از مزایای شهروند بودن و گرفتن پاسپورت ترکیه صحبت خواهیم کرد.

مزایای شهروندی ترکیه

مزیت بین المللی، مزیت تجاری، مزیت تحصیلی، مزیت شغلی،مزیت اجتماعی.

مزیت بین المللی پاسپورت ترکیه

در شرح دادن مزیت بین المللی در گرفتن پاسپورت شهروندی گرفتن ویزای شینگن از سفارت های کشورهای اروپایی مخصوصا برای ایرانیان شهروند ترکیه می توان نام برد.

برای گرفتن ویزای یک کشور مربوطه فرد باید از کشور خود یا کشوری که در آن اقامت دارد، اقدام کند. که ممکن است درخواست ویزای آن رد هم بشود.

برای افرادی که اقامت کاری دارند با ارائه ی مدارکی چون لیست بیمه از طرف سازمان بیمه و گواهی اشتغال خود و یک نامه ای مبنی بر هدف درخواست ویزا و رفتن به کشور مورد نظر  (که به آن SGK میگویند) به سفارت میفرستند. که ممکن است درخواست دریافت ویزا باز هم مورد قبول واقع نشود.

ولی اگر یک فرد ایرانی در ترکیه اقامت داشته باشد، و شهروند آن کشور است، با پاسپورت ترکیه خود اقدام میکند، با در نظر گرفتن روابط دیپلماتیک تجاری که ترکیه با کشورهای اروپایی دارد، می توانند به راحتی تقاضای ویزای شینگن و ویزای ده ساله آمریکا کنند.

مزیت تجاری شهروندی ترکیه

در بحث تجارت و حمل و نقل های بین المللی در سراسر دنیا با توجه به افزایش آن در سال های اخیر در کشور ترکیه 14درصد به ثبت رسیده است. که در شهر استانبول مرکز این نوع تجارت و حمل و نقل های هوایی در دنیا می باشد.

و این نکته مهم هم مد نظر کسانی که میخواهند پاسپورت شهروندی ترکیه را بگیرند، باید باشد که با پاسپورت شهروندی این کشور میتوانند به 120 کشورجهان بدون ویزا سفر کنند.

مزیت پاسپورت ترکیه

در برشمردن مزایای تجاری شهروندی ترکیه میتوان نبود تحریم و محدودیت های بین المللی آن اشاره کرد. که یک شهروند ترکیه میتواند به راحتی و بدون مشکل تجارت خود را در عرصه ی بین المللی انجام دهد.

کارهای از قبل تاسیس شرکت های تجاری و افتتاح حساب بانکی در ترکیه و بدون محدودیت در ترکیه گرفته تا حضور در ارگان های نظارتی و انجام کارهای قانونی بعنوان یک فرد شهروند ترکیه میتوان اشاره کرد.

شهروندان ترکیه می توانند از طریق افتتاح حساب در بانک های ترکیه کارهای مالی خود را بدون محدودیت در سطح جهانی انجام دهند.

همچنین در بازرگانی بین المللی هم می توانند با داشتن کد سوییفت و اعتبارات اسنادی و ترنسفرهای پولی بین المللی برای شهروندان ترکیه محیا بوده و بدون محدودیت میتوانند اقدام به تجارت در سطح بین المللی کنند.

مزایای شغلی شهروندی ترکیه

در مزایای شغلی شهروند بودن ترکیه تابع قوانین و مقررات آن کشور صورت میگیرد. فرد خارجی در ترکیه نمیتواند شغلی داشته باشد و اجازه کار ندارد.

مگر اینکه از طرف یک کارفرما و با تایید وزارت کار و رفاه امور اجتماعی میتواند کار خود را شروع کند. و اگر تاییدیه این ادارات رسمی ترکیه را نداشته باشد، شروع به فعالیت وی غیر قانونی تلقی میشود.

البته در برخی از مشاغل فرد با داشتن تمامی صلاحیت های لازم به عنوان فرد خارجی نمیتواند شروع به کار کند.

فردی که دارای پاسپورت ترکیه میباشد به راحتی میتواند از موانع ایجاد و اشتغال به کار به راحتی عبور کند. زیرا شهروند ترکیه محسوب میشود و با کد شهروندی حتی در مشاغلی که در مرحله ی اجرایی با خارجی بودن وی مشکل دارند، به راحتی مشغول میشوند و مانعی ندارد.

مزیت تحصیلی برای شهروند ترکیه

تحصیلات هم برای کسانی که پاسپورت شهروندی ترکیه را دارند، آسانتر است. ده سال گذشته اقدامات و اصلاحاتی در سیستم های آموزشی ترکیه صورت گرفته است.

افراد خارجی میتوانند در مدارس بین المللی ترکیه و همچنین مراکزهای آموزشی با زبان های کشورهای مختلف تحصیل کنند.

برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی ترکیه افرادی که شهروند آنجا هستند هزینه ی کمتری برای تحصیل پرداخت کنند. و از مدارک معتبر آن در کشورهای دیگر استفاده کنند.

مزیت اجتماعی شهروند ترکیه

آن هایی که پاسپورت شهروندی ترکیه را میگیرند، با شهروندان خود ترکیه هیچ فرقی در اجتماع و امتیازات آن ندارند. و همه چیز به طور یکسان بین آنها اعطا خواهد شد. مانند بیمه عمومی برای استفاده از خدمات درمانی و خدمات دارویی برای بیماری های خاص و همانطور که گفته شد برای کارهای بانکی و تسهیلات شرکتی و حتی امکان درخواست و دریافت اسم و فامیل ترکی از مواردی است که یک شهروند ترکیه در اجتماع آن ها میتواند داشته باشد.

خرید ملک و اخذ شهروندی ترکیه

خرید ملک و اخذ شهروندی ترکیه

قدم اول براى خريد ملک در تركيه

با توجه به شرایط کنونی اکثر افراد مایل هستند که ملکی را در خارج از ایران خریداری کنند. خرید ملک در کشورترکیه به نسبت دیگر کشورهای اروپائی هزینه کمتری را دربر دارد. حال با این شرایط تعداد افرادی که خواهان سرمایه گذاری از این طریق در کشور ترکیه هستند روز به روز در حال افزایش است.

همچنین سرمايه گذارى در خارج از كشور يكى از مواردى است كه به دليل جذابيت و سودآورى آن مورد توجه خيلى از افراد قرار مى گيرد. پس هنگام خريد ملک توجه داشته باشيد هدف خود را از اين سرمايه گذارى مشخص كنيد. تا بتوانيد با ميزان سرمايه گذارى كه تعيين كرده ايد، و مدنظر داريد با استفاده از موسسه گلوبال كادرو در اين زمينه و به اهدافتان برسيد.

مدارك لازم و مراحل خريد ملک در تركيه

افرادى كه قصد سرمايه گذارى در تركيه را دارند، و مى خواهند ملكى را خريدارى كنند، براى خريد ملک در ترکیه مداركى از جمله پاسپورت ،شناسنامه و كارت ملى را بايد همراه خود داشته باشند. که توسط دارالترجمه رسمی در ترکیه ترجمه و نوتر شود. که قابل ذکر است موسسه بین المللی گلوبال کادرو دارای دارالترجمه  رسمی ایرانیان در ترکیه نیز می باشد.

در برخى مواقع براى انتقال سند ترجمه كارت ملى و اصل كارت الزاميست. موسسه گلوبال كادرو موارد مربوط به انتقال سند و نيز براى نقل و انتقال وجوه و حساب هاى بانكى را در پكيج هاى خود قرار داده است. تا شما براحتى بتوانيد براى استفاده از اين خدمات از موسسه گلوبال كادرو مشاوره بگيريد.

 کارشناسی املاک در کشور ترکیه یا اکسپرتیز

مجوز فعالیت های شرکت های املاک توسط شورای تنظیم بازار صادر می شود. این شرکت ها نقش مهمی در ارزیابی ملک دارند.

زمانی که اتباع خارجی در صدد خرید ملک در ترکیه هستند، گزارش کارشناسی املاک و یا شرکت های ارزیابی مستقل ضروری می باشد. در صورتی که در فروش املاک به شهروندان ترک دیگر نیازی به گزارش نیست.

این به این خاطر است که بسیاری از خریداران ملک ارزش واقعی آن ملک را به دولت گزارش نمی دهند. زیرا نمی خواهند مالیات پرداخت کنند. این شرکت ها قادر نیستند که ارزش ملک را خیلی متفاوت تر از ارزش واقعی آن ملک گزارش دهند.

در این میان در گزارش برخی از شرکت های اکسپرتیز در خصوص نرخ کمی تفاوت وجود دارد. به همین علت معتبر بودن شرکت های اکسپرتیز بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین توصیه ما این است که هنگام خرید ملک حتما به این موضوع که گزارش اکسپرتیز توسط چه شرکتی صادر شده است، توجه داشته باشید.

ویژگی اسناد ملکی در ترکیه

ویژگی اسناد ملکی در ترکیه

 

تغییرات قوانین اکسپرتیز به جهت خرید ملک در ترکیه

طبق قوانین ترکیه و توضیحات بندهای فوق اکسپرتیز در هنگام خرید ملک برای افراد خارجی  امری بسیار ضروری است.

با به روز رسانی این قانون اجباری در هنگام خرید ملک، دولت ترکیه تغییراتی اتخاذ کرده است.

این تغییرات مبنی بر رندومی کردن شرکت های اکسپرتیز می باشد. در گذشته املاکی ها و کسانی که از آن ها ملک خریداری میکردید خود میتوانستند شرکت های اکسپرتیز را انتخاب کنند.

انتخاب شرکت های اکسپرتیز، امکان تغییر در رقم های این گزارش را میسر می ساخت.

اما در حال حاضر با توجه به انتخاب شرکت های اکسپرتیز توسط اداره تاپو این امکان وجود نخواهد داشت.

در این قانون تفاوت های قیمت ملک و گزارش های اکسپرتیز امکانپذیر نمی باشد. و ممکن است شرکت های اکسپرتیز در محله و منطقه ی دیگری از ملک خریداری شده باشد.

توجه به نکات مهم گلوبال کادرو در خرید ملک و دریافت گزارش اکسپرتیز

در قدم اول ارزش واقعی ملک را در نظر بگیرید زیرا وعده های دروغین برای بالاتر نشان دادن ارزش واقعی ملک خریداری شده بی مورد می باشد.

بالاتر از مبلغ 250000دلار ملک خریداری کنید و برای اطمینان بیشتر تحقیقاتی در زمینه چگونگی نحوه ارزیابی ملک ها در منطقه مورد نظر خود داشته باشید.

معامله خرید ملک را به شرط اکسپرتیز انجام دهید زیرا با حتی کمی اختلاف کمتر از مبلغ 250000دلار ارزیابی و گزارش اکسپرتیز ملک، به شما شهروندی تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین میتوانید جهت اخذ شهروندی ترکیه با کادر حرفه ای گلوبال کادرو هم در زمینه خرید ملک و هم در پروسه حقوقی شهروندی خود با اطمینان خاطر اقدام کنید.

برگه تایید سرمایه گذاری برای گرفتن شهروندی ترکیه به چه معناست؟

افرادی که به جهت اخذ شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملک در این کشور نمودند و با توجه به قوانین کشور ترکیه یک یا چند ملک را به ارزش دویست و پنجاه هزار دلار و یا بالاتر خریداری کرده اند.

و کسانی که چند ملک  را جهت اخذ شهروندی در ترکیه خریداری میکنند و فاصله ای بین خرید ملکهایشان به وجود می آید. بعد از تکمیل سرمایه گذاری می توانند برای دریافت برگه تایید سرمایه گذاریشان اقدام کنند.

می بایست بعد از اتمام مراحل خرید ملک در ترکیه حتما برگه تایید سرمایه گذاری خود را دریافت کنند.

این برگه که شش ماه معتبر می باشد پس از تکمیل شدن سرمایه گذاری شما قابل دریافت است.

توجه به اعتبار این برگه امری ضروری می باشد و باید قبل از اتمام اعتبار شش ماهه ی آن جهت اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایید.

تفاوت در رنگ سندهای ملکی در ترکیه

سندهای ملکی و اسناد تاپوی ترکیه در گذشته دارای رنگ های مشخص شده ای بوده اند که نشاندهنده ی نوع ملک خریداری شده ی آن ها میبود.

در گذشته اسناد ملکی که برای زمین ها داده میشد با رنگ آبی مشخص میگردیده است.

به طوریکه اسناد قرمز رنگ ارائه شده مربوط به املاک مسکونی و تجاری یا اداری بوده است.

با به روز رسانی قوانین در ترکیه اسناد قرمز و آبی رنگ کنار رفتند. همه ی اسناد ملکی یا تاپوها دارای یک رنگ و با معنی مشترکی صادر میشوند.

تاپوهای قهوه ای رنگی که صادر شده در زمان حال هستند، از نظر اعتبار مانند اسناد ملکی قرمز و آبی صادر شده در گذشته می باشند.

بنابراین باتوجه به یکسان بودن اعتبار تاپوها باید به اطلاعاتی که در سند نوشته شده است دقت کنید مانند اطلاعات درج شده در ارتباط با کاربری های مختلف سند.

آیا در ترکیه بیمه ای جهت وقوع زمین لرزه برای ملک ها وجود دارد؟

جواب به این سوال بله می باشد. در ترکیه بیمه ای به صورت اجباری یا همان داسک وجود دارد. این بیمه ی اجباری زلزله، ملک را از وقوع خسارات هنگام زمین لرزه بیمه میکند.

میتوان هزینه ی محاسبه شده برای این بیمه را بر اساس متراژ و منطقه ملک خریداری شده انجام داد. اما به طور کلی هزینه آن را از صدتادویست لیر میتوان تخمین زد.

برای صادر کردن داسک زمین لرزه میتوان از طریق اپلیکیشن های بانکی به آسانی اقدام کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که داسک امری اجباری است که در هنگام نصب انشعاب ساختمان از شما بیمه زمین لرزه ملک را میخواهند.

تفاوت قوانین مربوط به اخذ اقامت و شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه

در قوانین مهاجرت خارجیان و گرفتن پاسپورت کشور ترکیه و شهروند شدن در این کشور از طریق خرید ملک اساسا ملکی که خریداری میشود احتیاجی به مسکونی بودن آن نیست.

و ملک خریداری شده میتواند مسکونی و یا تجاری و یا حتی اداری هم باشد. یا مجموع این املاک که با میزان سرمایه گذاری از طریق خرید ملک 250.000دلار مطابقت کند.

این موضوع در گرفتن اقامت از طریق خرید ملک پایینتر از 250.000دلار مطابقت ندارد و افرادی که میخواهند اقامت بگیرند باید ملک مسکونی خریداری کنند که باید تاپو مسکونی داشته باشد.

این نکته را مد نظر خود قرار دهید که برای گرفتن اقامت توریستی از طریق خرید ملک سند ملک خریداری شده باید مسکونی باشد و دارای اسکان باشد.

خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی

آیا در خواست شهروندی دو خانواده یا فرزندان بالای هجده سال با خرید یک ملک امکانپذیر است؟

پاسخ به این سوال منوط بر رعایت قوانین شهروندی کشور ترکیه بله یا خیر می باشد.

در حالتی که در جهت اخذ شهروندی ترکیه ملکی خریداری شود که سهم هر فرد به صورت جداگانه دویست و پنجاه هزار دلار باشد میتوانید با خرید یک ملک اقدام به گرفتن شهروندی ترکیه کنید.

در این حالت هر فرد به صورت جداگانه دارای یک سند 250 هزار دلار میشود و در زمان پرداخت هم هر فرد مجزا سهم خود را به حساب مالک واریز میکند.

اما در صورتیکه ملک خریداری شده تنها یک دویست و پنجاه هزار دلار را پوشش دهد امکان شهروندی دو فرد و فرزندان بالای هجده ساله نیست.

این قانون به صورت دقیق در کشور ترکیه قابل اجراست و افراد منفعت طلب با دادن وعده های دروغین ممکن هست شما را گمراه کنند.

پس بهتر است با کارشناسان موسسه گلوبل کادرو بدون هیچ دردسری و با آرامش خاطر خرید ملک و گرفتن شهروندیتان را به اتمام برسانید.

مالیات ملک در ترکیه

مالیات ملک در ترکیه

چگونگی درخواست شهروندی برای نافرزندی خود در ترکیه

در قوانین شهروندی ترکیه تفاوتی ندارد که فرزند مشترک باشد یا خیر، فرزندان زیر هجده سال نیز می‌توانند همزمان با والدین درخواست شهروندی نمایند.

چنانچه یکی از زوجین از ازدواج سابق خود فرزندی داشته باشد می‌تواند اقدام به شهروندی برای فرزند خود نماید.

اگر هر کدام از زوجین درخواست شهروندی دهند و پول از حساب بانکی یکی از زوجین منتقل شود و یا در حساب بانکی یکی از زوجین بلوکه شود، آن فرد متقاضی اصلی اخذ شهروندی ترکیه و سرمایه گذار اصلی محسوب می‌گردد.

یکی از مدارک اصلی جهت اقدام برای پروسه شهروندی برای فرزند از ازدواج سابق،(فرزند خوانده ) رای دادگاه است که نشان دهنده داشتن حضانت فرزند از همسر سابق میباشد.

لازم است به صورت جزئی قید شده باشد موافقت والد یا والده که فرزند می‌تواند چه در ایران چه در کشور های خارجی اعم از ترکیه به تحصیل، اقامت، أخذ شهروندی و… بپردازد.

چگونگی محاسبه مالیات های ملک در ترکیه

محاسبه مالیات برای اکثر افراد که خواهان خرید ملک در ترکیه هستند نکته ای مبهم است. بررسی این موضوع با توجه به قانون هر کشور متفاوت است.

یکی از راه های گرفتن شهروندی ترکیه با خرید ملک 250هزار دلار و یا بالاتر این مقدار است.

و یا برای گرفتن اقامت افراد به خرید ملک پایینتر از 250هزار دلار اقدام میکنند و هر ساله اقامت خود را تمدید میکنند.

افرادی که از این طریق دارای پاسپورت ترکیه و یا اقامت این کشور هستند باید سالیانه عوارض مالیات ملکشان را پرداخت کنند.

مالیات ها در طول سال دوبار به طوریکه در پایان شش ماه اول سال یک بار و در پایان شش ماه آخر سال هم یک بار باید عوارض مالیات را پرداخت کنند.

افرادی که سند ملک به نامشان است موظف به پرداخت مالیات هستند. حتی درصورتی که ملک یا زمینی صاحب مشخصی ندارد افرادی که از آن ها استفاده میکنند باید مالیات آن را پرداخت کنند.

خانه های لوکس بالای پنج میلیون لیر هم باید طبق مالیات محاسبه شده ی دولت را پرداخت نمایند.

و طریقه ی محاسبه آن هم با میزان ارزش ملک به صورت سالیانه انجام میگردد.

در سال 2019 با اصلاحیه ای که بر قانون محاسبه ی مالیات ها انجام شد خانه های لوکس و بالاتر از پنج میلیون لیر موظف به پرداخت مالیات و بعلاوه آن مالیات ارزش ملک را هم پرداخت کنند.

به طور مثال مالک خانه ای که بیست میلیون لیری ارزش دارد باید سالیانه دویست هزار لیر مالیات پرداخت کند.

و با به روز شدن قوانین پرداخت مالیات ها افرادی که بازنشسته و یا بیکار هستند شامل این محاسبه مالیات نمیشوند.

برای پرداخت مالیات های املاک و محاسبه ی آن با به همراه داشتن سند ملکیتان و پر کردن اظهارنامه مالیاتی در شهرداری ها میزان مالیات را مشخص کنید.

توجه به انتقال وجه جهت خرید ملک برای اخذ شهروندی در ترکیه

در این قسمت به شما راه حل های قانونی انتقال وجوه برای خرید ملک در جهت اخذ شهروندی خواهیم داد.

اگر شما قصد خرید ملک با هدف شهروندی در ترکیه را دارید. باید حتما و طبق قوانین کشور ترکیه وجه مورد نظر را از راه های قانونی و از حساب خود در بانک به حساب فروشنده ملک واریز کنید.

برای اطمینان حاصل کردن از روند پرداختی قبل از به نام زدن سند ملکی به نام شما و دوری از مشکلاتی از قبیل کلاهبرداری های رایج و ترس از آن در هنگام پرداخت از طریق بانک در توضیحات انتقال وجه عنوان انتقال وجه جهت  خرید ملک را ذکر کنید.

در این صورت حتی در صورت انصراف از فروش فروشنده ملک شما میتوانید به صورت قانونی پیگیری کرده و حق فسخ را دریافت کنید.

انجام روند قانونی پرداختی و انتقال وجه همچنین انجام و تکمیل مدارک خرید ملک در اداره تاپو به صورت کامل صورت گرفته است و قابل پیگیری نیز می باشد.

اگر خود در زمان خرید ملک و پرداختی در ترکیه حضور نداشتید با دادن حق وکالت به وکیل قانونی در این کشور وجوه پرداختی را میتواند از حساب شما پرداخت نمایند.

برخی از افراد هم به دلایل مختلفی اعم از عدم اعتماد به فروشنده و یا کم بودن اطلاعات در زمینه قوانین پرداختی اقدام به پرداخت نقدی به فروشنده میکنند. که این خود نفی قانون خرید ملک برای گرفتن شهروندی در ترکیه می باشد.

بنابراین برای خرید ملک با هدف شهروندی باید عین مبلغ 250.000دلار به صورت قانونی به حساب صاحب فروشنده ملک که فردی ترک است انتقال داده شود و اگر مبلغ مازادی داشت میتوانید پرداخت نقدی داشته باشید.

چگونگی انتقال پول به حساب صاحب ملک ترک برای دریافت شهروندی

یکی دیگر از راه های انتقال پول استفاده از قانون چک بلوکه یا به اصطلاح تاپو تاکاس است.

با این روش هنگام واگذاری سند ملک به نام شما وجه قابل پرداخت از بانک به حساب فروشنده انتقال میابد.

در روش دیگری میتوانید با صحبت های انجام شده با مدیر و مسئول بانک، دست نوشته ای را مبنی به انتقال مبلغ قابل پرداخت به حساب فروشنده انتقال یابد.

شما در هنگام سند زنی ملک با یک تماس تلفنی و طی درخواست کتبی داده شده پول در مدت زمان کوتاهی به حساب فروشنده انتقال داده میشود.

شما هم مراحل برای گرفتن سند ملکیتان را به آسانی انجام داده و سندتان را تحویل میگیرید.

داشتن حساب بانکی در ترکیه جهت انتقال پول به حساب فروشنده ملک موثر است؟

در اینجا باید گفت افرادی که در ترکیه جهت خرید ملک جهت اخذ شهروندی این کشور حساب بانکی ندارند هم میتوانند از طریق واسطه و یا همان شرکت های مورد اطمینانشان و یا با حضور خودشان پول را مستقیما از طریق بانک به حساب فروشنده واریز کنند.

همانطور که در بندهای فوق توضیح داده شد در فیش واریزی مربوطه علت واریز پول را به طور کامل توضیح دهند و مشخص کنند.

با ذکر توضیحات و مشخصات ملک و فردی خود در فیش واریزی به طور قانونی انتقال وجه صورت میگیرد.

این نکته قابل ذکر است که فردی بعنوان سرمایه گذاری خارجی وارد یک کشوری که از قوانین بانکی آن به صورت کامل مطلع نیست بهتر است در جهت انتقال پول خود با دقت بیشتری اقدام کند.

افتتاح حساب بانکی و داشتن یک حساب در یکی از شعبات مجاز در ترکیه برای متقاضیان شهروندی این کشور امری مفید و ضروری است.

توصیه ما به شما این است که حدالامکان ابتدا اقدام به افتتاح حساب بانکی نموده و با اطلاع قبلی پول خود را به حساب فروشنده و صاحب ملک انتقال دهید.

موسسه گلوبال کادرو با انجام مشاوره های اولیه  و مشخص کردن هدف از سرمایه گذاری شما بعنوان یک فرد خارجی، از ابتدا تا انتهای دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت ترکیه یاری رسان شما خواهد بود.

شما میتوانید سوالات خود را در ارتباط با افتتاح حساب و انتقال وجه در ترکیه و قوانین به روز شده ی این کشور از کارشناسان از طریق واتس آپ مطرح کنید.

خرید اقساطی ملک برای شهروندان کشور ترکیه به چه صورت می باشد؟

یکی از رایج ترین راه های سرمایه گذاری برای دریافت شهروندی واقامت کشور ترکیه خرید ملک می باشد. خرید یک ملک توسط شما به صورت قسطی نیز امکان پذیر است.

نکته ای که وجود دارد این است که امکان دارد صاحب ملک از بانک وام گرفته باشد، در این صورت شما می توانید اقساط بانک را به خود صاحب ملک پرداخت نمائید.

در صورتی که به قصد دریافت شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملک می کنید، باید در نظر داشته باشید که حداقل سرمایه گذاری برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک 250 هزار دلار آمریکا می باشد.

در مرحله نقدی باید 250هزار دلار آمریکا ازحساب خریدار به حساب فروشنده منتقل شود. فرستنده، گیرنده، صاحب سند و وکیل قانونی بسیار مهم می باشد.

در برخی از اداره های ثبت و یا اداره های تاپو، تائیدیه نرخ افکتیو همان روز خریداری را نیز می گیرند.

در حالی که برخی از اداره های ثبت اسناد نرخ روز قبل را که بانک مرکزی با آن نرخ مبادلات را به انجام رسانده، ملاک قرار می دهند.

قوانین جدید در خصوص محدودیت های اقامتی در مناطق فاتیح و اسنیورت استانبول در سال 2021

موضوع بسیار مهم در ابتدای سال 2021 تمدیدی اقامت ترکیه می باشد. یکی از دلایل قوانین جدید درخصوص تمدید اقامت شیوع ویروس کرونا می باشد.

خرید ملک در ترکیه جهت تمدید اقامت ترکیه

در حال حاضر اقدام به خرید ملک یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت می باشد.

مشکلاتی در دو منطقه فاتیح و اسنیورت به دلیل ازدحام افراد خارجی به وجود آمده است. همین مشکلات منجر به اتخاذ تصمیم هایی جدید مبنی بر تغییر قوانین اقامتی شده است.

با توجه به شرایط حال حاضر در آینده ای نه چندان دور قوانین ومحدودیت های جدیدی در خصوص مناطق دیگر نیز وضع خواهد شد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا اعلام شده است که اقامت ها تمدید خواهند شد، اما باید در نظر داشت که تمامی درخواست ها تائید نخواهند شد.

قوانین جدید در مورد تمديد اقامت تركيه در سال ٢٠٢١

افراد دانشجو در هر منطقه ای از استانبول كه ساكن باشند، اقامت آنها صادر و تمديد مى شود.

افرادى كه در منطقه اسنيورت ملكى خريدارى كرده اند، يا قصد خريد ملک زير ٢٥٠هزار دلارى دارند، احتمال اخذ اقامت تركيه براى اين افراد وجود دارد، هيج محدوديتى نیز اعمال نشده است.

تنها افرادى كه از طريق اجاره نامه در منطقه اسنيورت اقدام به اخذ اقامت تركيه مى كنند، دچار مشكل مى شوند. افرادى كه قبل از اين اقامت تركيه دريافت كرده اند، اقامتشان باطل نمى شود.

لازم به ذکر است در خصوص افرادی که قصد تمدید اقامت برای دومین بار را دارند، در کل استانبول تمدید انجام نخواهد شد. تنها افرادی که براى اولين بار براى سال اول اقدام به اخذ اقامت تركيه مى كنند، انجام مى شود.

در منطقه اسنیورت حتی برای سال اول نیز اقامت داده نمی شود. البته از طریق اجاره ملک اقامت داده نمی شود، اما از طریق خرید ملک هیچ محدودیتی وجود ندارد.

در صورتی که شخص ملکی با ارزش کمتر از 250 هزار دلاری خریداری نماید، اقامت ترکیه داده نمی شود. اگر ارزش ملک بالای 250 هزار دلار باشد، فرد می تواند اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمائید.

پکیج های موسسه گلوبال کادرو در زمینه خرید ملک و اخذ شهروندی ترکیه

بعد از تعيين حجم سرمايه گذارى موسسه گلوبال كادرو خدماتى را در اختيار شما مى گذارند. و با توجه به حجم سرمايه گذارى و تصميم هايى كه داريد، برنامه مشخصى براى شما ارائه مى دهند. پكيج هاى فروش ملک شامل تمامى خدمات مى باشد. و نياز نيست براى دريافت بخشى از خدمات به موسسه هاى ديگر مراجعه كنيد.

خرید ملک و شهروندی در ترکیه

با به همراه داشتن مدارک ذكر شده از بخش هاى مختلف موسسه گلوبال كادرو از جمله بخش حقوقى ،بخش مالى و موارد مربوط به نقل و انتقال وجوه و حساب بانكى و تبديل ارز و انتقال وجه به حساب فروشنده را ارائه مى دهند.

و تا انتقال سند همراه شما خواهند بود. كه مى توانيد از خدمات این موسسه استفاده كنيد. و نيز اين موسسه خدمات اخذ شهروندى را به همراه وكيل ترک ارائه مى دهند.

آیا صرف نظر پس از دریافت شهروندی ترکیه امکان پذیر است؟

افرادی که به قصد دریافت شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملک می کنند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که ملک خریداری شده به مدت سه سال برای حفظ شهروندی نباید فروخته شود زیرا ملک دررهن دولت قرار می گیرد.

افرادی نیز که از طریق سپرده گذاری اقدام به اخذ شهروندی کرده اند نیز باید توجه داشته باشند که مدت سپرده گذاری شان به مدت 3 سال است.

به مدت سه سال نمی توانند پول خود را از حساب بانکی شان برداشت کنند.

این تعهد در روز تاپو یا همان روز سند زدن انجام می پذیرد. اگر فردی به این تعهد عمل نکند، قادر نخواهد بود اقامت ترکیه را دریافت کند.

اگر هم به تعهدش پایبند نباشد، باید مجدد در اداره تاپو تعهد دهد. در این زمان اگر به زبان ترکی تسلط نداشته باشد، حضور یک مترجم رسمی نیز الزامی است.

در صورتی که شخص از تابعیت ترکیه صرف نظر کند، قادر است از لحاظ حقوقی شهروندی خود را باطل نماید. سپس با مراجعه به دولت می تواند از مسیر قانونی پیگیر این مسئله باشد.

قانون تقسيم ارث در تركيه

افراد ايرانى كه شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، در صورت فوت فرد، ارث و اموال فرد به چه صورت خواهد شد ؟ در ايران زمانى كه فرد فوت مى كند، در تقسيم اموال سهم ارث براى همسر يک هشتم و مابقى اموال براى فرزندان دختر نصف و فرزندان پسر بيشتر از دختر تقسيم مى شود.

چگونگی استفاده از پاسپورت ترکیه برای ایرانیان در رفت و آمد به ایران

اگر شخص ایرانی پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کرده باشد برای خروج از ترکیه می‌تواند از هر دو پاسپورت خود (ایرانی و ترک) استفاده کند.

اما اگر بخواهد با پاسپورت ایرانی خروج از کشور را داشته باشد حتما باید کارت اقامت را همراه خود به جهت اینکه با مشکل اقامت بیش از حد مجاز مواجه نشود، داشته باشد.
شخص اگر بخواهدبه ایران وارد شود حتما باید با گذرنامه ایرانی وارد شود. در این باره فرقی ندارد که با چه پاسپورتی از ترکیه خارج شده است.

اگر اعتبار گذرنامه شخص به پایان رسیده باشد می‌تواند از گذرنامه قدیمی خود جهت ورود به ایران اقدام کند و سپس اقدام به تمدید آن در ایران کند.

چگونگی اخذ شهروندی کشوری دیگر پس از شهروندی ترکیه

لازم است بدانید کشور ترکیه هیچ مشکلی با تابعیت سوم و یا چهارم افرادی که از کشور های دیگر اخذ کرده اند ندارد. همچنین اگر فردی تابعیت ترکیه را داشته باشد مشکلی با اخذ تابعیت کشورهای دیگر نیست.

این موضوع همانند این است که در کشور ایران زمانی که تابعیت ایران را دارید هیچ مانعی برای اخذ شهروندی کشور دیگر وجود ندارد. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید ایران فقط تابعیت ایرانی را به رسمیت می‌شناسد.

تفاوتی که در این بین وجود دارد این است که کشور ترکیه تابعیت کشورهای دیگر را نیز به رسمیت می‌شناسد.

فردی که وارد ایران می‌شود با پاسپورت ایرانی به عنوان شهروند ایرانی شناخته می‌شود.

برای مثال اگر شخصی تابعیت فرانسه و ترکیه را داشته باشد می‌تواند با تابعیت فرانسه نیز وارد ترکیه شود.

قانون ارث در ترکیه

در كشور تركيه به اين صورت نيست. همسر فرد فوت شده يک چهارم سهم و مابقى اموال بصورت مساوى بين فرزندان دختر و پسر تقسيم مى شود. بنابراين تقسيم ارث شهروندان دو تابعيتى طبق قانون تركيه به خصوص براى بانوان امتيازات بيشترى را دارا مى باشد.

و بدون توجه به جنسيت پسر يا دختر اموال متوفى به طور مساوى تقسيم مى شود. و كسانيكه درخواست تقسيم سهم ارث در تركيه را دارند، بايد به اين نكات توجه نمايند. در اين زمينه موسسه گلوبال كادرو خدماتى را ارائه مى دهد.

طلاق و تقسيم اموال براى ايرانیان داراى شهروندى تركيه

اتباع ايرانى كه شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، در هنگام طلاق، تقسيم اموال به چه صورت خواهد بود ؟ در هنگام طلاق اگر در ايران حضور داشته باشند، طبق قوانين ايران طلاق انجام مى گيرد. و بعد بايد در كشور تركيه طلاق ثبت گردد.

در هنگام طلاق در ايران در مورد تقسيم اموال ، اموالى كه در تركيه وجود دارد بايد در دادگاه ايران مطرح شود.

اگر تقسيم اموال داخل تركيه توسط دادگاه ايران رسيدگى و تصميم گيرى نشود، بايد براى تقسيم اموال در تركيه از دادگاه تركيه اقدام به رسيدگى نماييد. در اين زمينه موسسه گلوبال كادرو خدمات حقوقى و مشاوره اى ارائه مى دهد.

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید