تحصیل در مدارس ترکیه

در ترکیه همه مدارس چه خصوصی و چه بین المللی یا دولتی همه تحت نظر آموزش و پرورش کشور ترکیه هستند و با توجه به خدمات و امکاناتی که ارائه میدهند، بسیار مقرون به صرفه است. و هر دانش اموز بعد از رسیدن به سن 7 سال باید حداقل به مدت 8 سال به مدرسه برود و در مدرسه نزدیک به محل سکونت خود به دلیل راحتی در رفت و آمد به تحصیل ادامه دهد.

آغاز سال تحصیلی در ترکیه از اواسط سپتامپر و یا اوایل ماه اکتبر است و پایان سال تحصیلی ماه می یا اوایل ماه ژوئن میباشد . یک تعطیلی در ماه فوریه وجود دارد که تقریبا دو هفته ای است.و تحصیل در مدارس ترکیه به صورت منظم آغاز خواهد شد.

مدارس ایرانی در ترکیه

مدارس در ترکیه دراین سالهای اخیر پیشرفت این کشور در زمینه های مختلف باعث توجه بسیاری از والدین به خصوص والدین ایرانی نسبت به تحصیل و آموزش و پرورش فرزندان خود شده است. البته این توجه در مقاطع دبیرستانی و نزدیک شدن فرزندان به دانشگاه بیشتر از پایه های دیگر می باشد.والدین ایرانی که برای اقامت و زندگی در ترکیه می خواهند فرزندان خود را به بهترین مدارس در ترکیه برای تحصیل ثبت نام کنند.

در ترکیه خیلی از والدین هنگام مهاجرت و شروع زندگی در این کشور ترجیح میدهند از همان ابتدا فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام کنند.دولت ترکیه این فرصت را برای خارجیان فراهم آورده تا آن ها تحقیقات بتوانند آزادانه تصمیم گیری نهایی برای ثبت نام فرزندان خود در یکی از مدارس دولتی،غیرانتفاعی،بین المللی اقدام نمایند.

کیفیت و شرایط تحصیلی مناسب و بالا و سییستم موزشی برنامه ریزی شده سبب شده سالیانه این کشور میزبان دانش آموزان از سراسر دنیا بشود.

و از نگرانی های والدین ایرانی که به این کشور مهاجرت میکند کاسته شود. و البته مدارسی هم با هویت ایرانی در این کشور تاسیس و برپا شده است که میزبان دانش آموزان ایرانیست.این مدارس به دو صورت ابتدایی و متوسطه از طرف دولت ترکیه مورد حمایت قرار بگیرد.

شهریه مدارس ایرانی در ترکیه

مدارس ایرانی در ترکیه از دانش آموزان متقاضی شهریه دریافت میکنند. ولی مدارس ترکیه به شهروندانش رایگان خدمات ارائه میدهد.نسبت شهریه ی گرفته شده از دانش آموزان نسبت به مقاطع تحصیلی متفاوت است.و از 450دلار تا 850دلار متغیر می باشد و امکان پرداخت به صورت اقساطی فراهم است.

یکی از مدارس بنام ایرانی در ترکیه مدرسه عالی فجر ایرانیان واقع در استانبول است که در سال 1844میلادی در این شهر افتتاح گردید و تا کنون به فعالیت خود ادامه میدهد که تحت نظارت آموزش و پرورش ایرانیان در ترکیه فعالیت میکند.

این مدرسه از پیش دبستانی تا مقاطع بالاتر که دوازدهم دوره متوسطه است فعالیت دارد و ثبت نام آن از ابتدای ماه تیر آغاز میشود.در این ثبت نام مدارک هویتی فرزند و کارنامه قبولی پایه قبل و کارت اقامت کیملیک و رسید پرداخت هزینه و عکس پرسنلی را از شما میخواهند.

نحوه ى آموزش در مدارس ايرانى ترکیه مانند آموزش و پرورش ايران است و كتاب هاى درسى مشتركى دارد و تدريس به همين شكل مى باشد به دليل كم بودن درخواست كنندگان اين مدارس مجبور به مختلط كردن كلاس ها هستند.و دختر ها و پسرها در این مدارس باهم به تحصیل ادامه میدهند.

نوشته های اخیر
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

 تحول در اقتصاد با صنعت گردشگری ترکیهعید فطر در ترکیه