چگونگی برگزاری عید فطر در ماه مبارک رمضان ترکیه

ترکیه جزو کشورهای مسلمان نشین در جهان است که تمامی مراسمات خاص مخصوص دین اسلام را انجام میدهند و اعتقادات و سفارشات دینی خودشان را انجام میدهند.

ماه رمضان یکی از ماه های مهم برای مسلمانان به شمار میرود که هر روز از این ماه را غنیمت میشمارند و به آن احترام میگذارند و اعمال مخصوص آن را انجام میدهند.

یکی از این روزهای باشکوه این ماه که خیلی برای مسلمانان مهم و پر فضیلت است گرفتن مراسمات عید فطر است که در ترکیه به صورت ویژه و اختصاصی انجام میشود و این عید را مهمترین عید خود میشناسند.

عیدی که مملو از آرامش با روحی پاک از گرفتن یک ماه روزه و راز و نیاز با پروردگار است و برای مسلمانان شیرین محسوب میشود.مردمان ترکیه این عید را هم عید بایرامی یا عید شکر می نامند.

برگزاری مراسمات ویژه عید فطر در ماه مبارک رمضان ترکیه

در روزهای قبل از آن همگی خانه های خود را میتکانند و به تمیز کردن آن میپردازند.وسایل ولباس هایی که دیگر استفاده نمیکنند را به نیازمندان میدهند وبه نیازمندان کمک مالی میکنند تا آن ها هم بتوانند لباس و خوراکی برای خود تهیه کنند.

این عید جز عیدی است که شاید تعطیلی آن به نه روز هم برسد و خیلی ها این روزها را به مسافرت میروند و از آن لذت میبرند.این عید را میتوان به عید نوروز ایرانیان شبیه دانست.

خانواده ها از قبل از شروع این عید در تکاپو هستند و به خرید لباس و مواد غذایی میروند.کوذکان با شوق و ذوق فراوانی لباس های نو خود را در این روز بر تن دارند و بزرگ ترها هم با خوشحالی شیرینی و غذاهای خوشمزه برای خانواده و مهمانان تهیه میکنند.

حال و هوای روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بسیار مثال زدنی است تمام مساجد و اماکن مقدس چراغانی و تزئینات خاص میشوند که زینت بخش شهرهاست.

مردم ترکیه و عید فطر

سنت های قدیمی عید فطر در ترکیه

این عید از دیرباز مورد توجه مسلمانان ترکیه بوده است به طوری که سلطان سلیمان مراسمات مخصوصی برای گذراندن آن داشته است و با برنامه ریزی مردم را در این عید خوشحال میکرده است.هم سران کاخ و هم مردمان عادی از برکت این روز بهره میبرند.

در آن زمان برای اعلام عید فطر و به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان با شلیک کردن توپ در یک روز قبل از آن به مردم و در روز آخر آن هم با شلیک توپی دیگر به پایان رسیدن عید فطر را اطلاع رسانی میکردند.

حتی در این زمان هم خوشحالی و شادی مردم ترکیه از آمدن عید فطر توصیف ناپذیر است.به طوریکه سرتاسر شهر را شیرینی و شربت فرا میگیرد.از بیشتر خانه ها عطر شیرینی و شهد به مشام میرسد.

در روز عید نماز عید فطر در مساجد محله ها برگزار میشود و بیشتر مردان و زنان برای خواندن آن میروند و بعد از خواندن نماز و نیایش با پرودگار به کوچه ها و خیابان ها میروند و عید را به هم تبریک میگویند. در این روز عزیز کسانی که با هم کدورتی دارند آشتی میکنند کام خود را با شیرین میکنند.

برای دست بوسی بزرگ ترهایخود رفته و دست آن ها را میبوسند همچنین بر سر مزار اهل قبور رفته و فاتحه ای نثار روحشان میکنند.

این عید سنتی و قدیمی در ترکیه بسیار معروف ومورد احترام است حتی برای مسافرانی که در آن زمان به این کشور سفر کردند هم بسیار دیدنی و مسرت آمیز است.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

تحصیل در مدارس ترکیهدانشگاه حاچت تپه و امکانات آن