دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Univercity)

این دانشگاه معروف دولتی ترکیه به شمار میرود که در هشتم جولای سال 1967 معادل هفدهم تیر ماه 1346 در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه تاسیس شد و دارای رتبه 800-751 جهانی است.

این دانشگاه اولین و بالا ترین رنکینگ با رتبه ۳را در ترکیه دارد و همچنین دارای رتبه ۲۳۵ در اروپاست.در رتبه بندی دانشگاههای ترکیه دانشگاه حاجت تپه رتبه نخست منطقه خاورمیانه را دارد.  دانشگاه حاجت تپه در بین مردم ترکیه و خارجیانی که میخواهند در این کشور تحصیل کنند بسیار مشهور است. داراي ۶،۰۰۰،۰۰۰ متر مربع فضاي سبز است و جزء ارزان ترین و معتبر ترین دانشگاه ترکیه است.

دو شعبه دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه در دو منطقه مختلف واحد اصلی آن در (سیهیه) قسمت قدیمی تر آنکارا و (بیتپه) 14 کیلومتری آنکارا در جاده اسکیسیر قسمت جدید آنکارا قرار دارد.

در واحد اصلی این دانشگاه دانشکده پزشکی که بسیار معروف است قرار دارد. دانشکده هایی نظیر دانشکده داروسازی، دندان پزشکی، موسسه های علمی و پژوهشی که در زمینه های اعصاب و روان، کودکان، بهداشت عمومی، علوم بهداشتی، مدیریت بهداشت، اقتصاد بهداشت، سرطان شناسی، پرستاری، فیزیوتراپی، توانبخشی و مدرسه حرفه ای در پردیس سیهیه قرار دارند.

مابقی دانشکده ها مثل دانشکده های اقتصاد و علوم اداری، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم، تحصیلات عالی، زبان های خارجی، علوم ورزشی و فناوری، حقوق، ارتباطات و فنون حرفه ای در پردیس بیتپه واقع شده اند.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه

در حال حاضر تعداد دانشجوهای این دانشگاه بالاتر از 50هزار تااست که به چهار زبان مختلف انگلیسی، ترکی، فرانسه و آلمانی درس می خوانند.و دارای تقریبا 3هزار کارمند است که در این دانشگاه فعالیت دارد.

امکانات دانشگاه حاجت تپه آنکارا

امکانات این دانشگاه برای مطالعه و تحقیقات بسیار زیاد است و به آن توجه فراوان شده است به طوری که در محوطه دانشگاه سیهیه سه بیمارستان آموزشی برای انجام تحقیقات در زمینه های مختلف پزشکی از جمله تحقیق در زمینه های خون شناسی،بزرگسالان، خردسالان و کودکان و غیره صورت گیرد.

همچنین در محوطه ی دانشکده سالن های کنفرانس، امکانات ورزشی در فضای باز و بسته، استادیوم، کتابخانه مرکزی و کتابخانه پزشکی، گالری هنری، بانک ها، اداره پست، کافه تریا و مرکز بهداشت در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

خوابگاهای مجهز درهردو شعبه دانشگاه حاجت تپه قرار دارد که با سطح رفاهی بالا برای زندگی دانشجویان در اختیار آنان قرار گرفته است.

این دانشگاه پذیرای دانشجویان خارجی هم می باشد.برای گرفتن پذیرش این دانشگاه باید در آزمون اس ای تی (SAT) شرکت کرده و نمره ی بالای 1200 را کسب کرد.

اگر دانشجویان متقاضی در این آزمون شرکت نکردند می توانند با داشتن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای هجده در این دانشگاه ادامه تحصیل بدهند.البته اولویت پذیرش با دانشجویان متقاضی که آزمون اس ای تی را قبول شدند است.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

عید فطر در ترکیهاجاره ماشین در ترکیه