مسجد چاملیجا در ترکیه

مسجد چاملیجا که به تازگی و در ماه می سال 2012 در استانبول افتتاح گردیده جز بزرگترین مسجد ترکیه همچنین در دنیا شناخته میشود.

این مسجد با معماری خاص از نظر مساحت از مساجد معروف دیگر ترکیه مانند مسجد ایاصوفیه یا سلطان احمد و غیره بسیار بزرگتر است که برای ساخت آن زمان و هزینه ی زیادی صرف شده است.(ازسال 2013 تا 2019 با هزینه ای حدودا 100 میلیون دلار).

افتتاحیه این مسجد با حضور رئیس جمهور و با شرکت مقامات کشورهای همسایه ترکیه انجام شد.مراسمی باشکوه که با حضور سران کشور اغاز شده و در آن روز امام جماعت با خواندن نماز جمعه این مسجد را متبرک به نام الله گردیده است.

در کشور ترکیه و مخصوصا در شهر استانبول به دلیل مسلمان نشینی در این کشور و خلافت عثمانی هر ساله مساجد فراوانی ساخته میشده به طوریکه حدود سه هزار مساجد در زمان های مختلف در این کشور ساخته شده است .

مسجد چاملیجا در بخش آسیایی و دریکی از بلندترین منطقه محله اسکودارد و بر روی تپه ای به نام تپه چاملیجا ساخته شده است که به همین علت به این نام نامگذاری شده است.

مسجد چالمیجا در ترکیه

مسجد چالمیجا در ترکیه

معماری مسجد چاملیجا

معماری این مسجد به صورت تلفیقی می باشد.تلفیقی از هنرهای عثمانی،سلجوقی و مدرن و بیشتر از معماری زمان سلجوقیان الهام گرفته شده است.

این مسجد دارای 6 مناره و گنبد مرکزی اش هفتاد و دو متر است که هر کدام از آن ها برای مردم ترک نشانه های خاص خودش را دارد.این مسجد توسط دو معمار خانم ساخته شده است.

مسجد چاملیجا در ترکیه

این مسجد ظرفیتی حدود 63 هزار نفری دارد که محدود به مسجد نمیشود در این مکان امکانات فراوانی وجود دارد از جمله فضایی برای رفاه حال زنان مانند فضایی اختصاصی برای عبادت خانم ها همچنین محلی برای نگهداری کودکان و امکانات مناسب برای معلولین که بتوانند در این مسجد به راحتی رفت و آمد کنند و پارکینگی به ظرفیت 3500 خودرو ساخته شده است.

این بنا یکی از بناهای بزرگ در طول تاریخ به حساب می آید. همچنین دارای کتابخانه ، استراحتگاه، پارکینگ سرپوشیده،موزه و نمایشگاه هنری است.

شما میتوانید در زمان اقامت در ترکیه به این مسجد باشکوه بروید و از زیبایی هنر قرن لذت ببرید.با دیدن این نمای زیبا که هر بیننده ای را به وجد می آورد به قدرت هنر و معماری پی خواهید برد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

اجاره ماشین در ترکیهخیابان استقلال در استانبول