كاخ بيلر بى استانبول

استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه است که هر روز می توان به یک شکلی خاص از مناظر و مکان های این شهر زیبا دیدن کرد و لذت برد.

یکی از کاخ های بزرگ و زیبا واقع در محله اسکودار شهر استانبول،که در ساحل آسیایی تنگه ی بسفر قرار دارد، کاخ بیلر بی  نام دارد که به معنای کاخ ارباب اربابان هم معروف است.

این کاخ با هدف پذیرایی از مهمانان خارجی ساخته شده بود که بعدها اقامتگاه تابستانی سلاطین شد و در تابستان های گرم به دلیل خوش آب و هوا بودن این مکان به آنجا می آمدند.

همچنین در زمان حال این کاخ یکی از جاذبه های گردشگری استانبول بشمار میرود.البته این کاخ با مساحت هزارپانصد متر مربعی ، برای برگزاری جشن ها و مراسم در ایام مهم در ترکیه و استانبول به کار گرفته می شده است.

این کاخ به دست معمار ارمنی سارکیس بالیان و به دستور سلطان عبدالعزیز در سال های 1861و1865 ساخته شده است.

میتوان به جرات گفت این کاخ به سبک معماری عثمانی ساخته شده است و کاخی زیبا و مجلل که در تابستان ها استفاده ی زیادی از آن میشده است.یکی از کاربردهای این کاخ محل پذیرایی و سکنی گزینی مهمان های خارجی بود .

نمای زیبا از کاخ بیلر بی

نمای زیبا از کاخ بیلر بی

معماری کاخ بیلر بی

معماری این کاخ به شکل مستطیل است که نمایی کامل از تنگه ی بسفر دارد .این کاخ دارای 24اتاق در دو طبقه و شش سرسرای بزرگ است و به دو بخش مردانه برای انجام امورات کشوری که دارای نمایی بسیار شکیل و زیبا ساخته شده است و بخش دیگری مخصوص زنان بود که به آن حرمسرا میگفتند و تقریبا دارای نماو دکوراسیون ساده ای است.

و در همکف آن یک زیرزمین است که انبار و آشپزخانه در آن قرار دارد. کاخ بیلربی را میتوان یک نمونه خوب از کاخ ساحلی دانست و که سنگ مرمر کیوسک از زمان سلطان محمود دوم (1808-1839) تا به امروز در آن وجود دارد. این کاخ همچنین به “کاخ سلطان محمود” معروف است.

طراحی داخلی کاخ بیلربی

دکوراسیون این کاخ با پلان عثمانی کمی هم ظاهری اروپایی دارد. زیرا بیشتر اثاثیه و تزئینات این کاخ متقارن و هماهنگ هستند.این کاخ با نمایی از سنگ و مرمر ساخته شده که در مجموع دارای سه درب اصلی است.

با ورود به باغ میتوان بیننده ی باغ هایی مملو از درختان مختلف بود.در دکوراسیون داخلی آن از تابلوهای نفیس نقاشی استفاده ی فراوانی شده است.همچنین لوستر های بزرگ که زینت بخش نمای داخلی این کاخ شده است.

پیشنهاد ما به شمابازدید از این کاخ در فصل تابستان است زیرا این مکان در بخش شرقی و سرسبز تنگه بسفر قرار دارد و از قدیم به منظور استراحتگاه تابستانی مورد استفاده قرار میگرفته است که این خود جزئی از جذابیت های آن به شمار میرود.

همچنین این کاخ یکی از آثار تاریخی مهم استانبول به شمار میرود که هم از نمای داخلی آن میتوانید دیدن کنید و هم از نمای بیرونی آن لذت ببرید.

برای باز ديد از اين كاخ از ساعت ٩ تا 16:30 در فصل زمستان و در فصل تابستان از ساعت 9تا 17:00همه روزه به جز روزهاى دوشنبه و پنج شنبه میتوانید به محله ی اسكودار در خيابان عبدالله استانبول بروید و از دیدن این مکان لذت ببرید. هزینه تهیه بلیط ورودی قصر بیلربیی 40 لیر ترکیه است که دانشجویان را با تخفیف ویژه میتوانند بلیط ورودی را تهیه فرمایند.

نمای داخلی کاخ بیلر بی

نمای داخلی کاخ بیلر بی

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

خیابان استقلال در استانبولورزش آبى تفریحات هيجان انگيز در آنتاليا