موزه مولوی گالاتا Galata Mevlevihanesi

 

این بنای تاریخی در سال 1491 در زمان امپراتوری عثمانی در استانبول ساخته شد .موضوع مولوی که محلی برای سماع دراویش بوده است را سماع خانه هم می نامیدند.

اولین شیخ آن یکی از نوادگان مولانا، یعنی «محمد سما» بود.که در این مکان تاریخی در زمان امپراتوری عثمانی مراسم سماع را برگزار میکردند.و مکانی برای چمع شدن و تشکیل دورهمی های پیروان سماع بود.

این مکان در ساله ای متفاوت مورد بازسازی قرار گرفته است و در سال 1720 دچار آتش سوزی شده است که پس از آن بازسازی شده است. و در سال 1975 میلادی به موزه تبدیل شد.در سال 2009 میلادی  آخرین مرمت آن انجام شد. و در این سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است و توریستان و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

این موزه در خیابان استقلال شهر استانبول در کنار برج گالاتا قرار دارد ومرکزیت آن هم تاثیر بسزایی در بازدید علاقمندان به این موضوع دارد.و به راحتی میتوانند با تابلویی که کنار در نصب شده متوجه ورودی این موزه بشوند.

موزه مولوی گالاتا

موزه مولوی گالاتا

نمای داخلی موزه مولوی گالاتا

ساختمان این بنای تاریخی در دوطبقه با نمایی سفید ساخته شده است.در طبقه ی اول این موضوع وسیله های درویش های همین خانه که اولین آن ها نوه مولانا بوده است نگهداری میشود.در این بنا ویترین هایی از لباس ها وسایل پوششی و ابزار موسیقی و سازهای مورد استفاده دراویش وهمچنین کتاب های خطی نفیس و با ارزش در معرض نمایش گذاشته شده اند.تابلو خطهایی از شخصی معروف و نقاشیهای ابر و بادی از هنرمند معروف ترک در اتاقهای این موزه نصب شده است.  ودر این موزه مثنوی های دست نویس نفیسی که در آن اشعار مولانا نوشته شد و متعلق به قرن 15 میلادی می باشد نگه داری میشود.

در اتاق های کوچک و تاریک تصاویری از رقص دراویش به صورت محرک در تابلوهایی زیبا نمایان است. و در سالن های این موزه محوطه رقص دراویش را میتوانید ببینید.

صحنه های رقصی که به صورت گرد و دایره ای شکل است و یک طرف آن محراب و منبری سنگی وجود دارد.و دورش صندلی هایی برای تماشاچیان چیده شده است با سقفی چوبی و رنگ سبز زیتونی که زیبایی و آرامشش را به فضا داده است.نیم طبقه بالا هم به این سالن دید خوبی دارد.

در محوطه  این موزه گورستان فرقه و پیروان مولویه قرار دارد.قبرهای این گورستان با اشعار فارسی حکاکی شده اند و قبرهای بزرگان این فرقه در اتاقی گوشه ی این قبرستان قرار دارد.همچنین آرامگاه مولوی که بر روی آن اشعار زیبای فارسی نوشته شده است قرار دارد.

محوطه ی تماشای رقص سماع

محوطه ی تماشای رقص سماع

مراسمات سماع در موزه مولوی گالاتا

از دیرباز در این مکان مراسمات سماع برگزار میشده است که هم اکنون جزئی از مکان های دیدنی کشور ترکیه به حساب می آید.به طوریکه گردشگران به غیر از بازدید از مکان و موزه این بنا علاقه ی شدیدی به تماشای رقص سماع دارند.

و در روزهای یکشنبه این مراسم به صورت باشکوهی برگزار میشود.دراین روز دراویش به رقص سماع میپردازند. بازدید از مکان های این موزه کمتر از یکساعت وقت شما را خواهد گرفت.

پیشنهاد ما به شما تماشای رقص سماع در روزهای یکشنبه که با خرید بلیط از قبل در این مراسم را از دست ندهید.  در روز یکشنبه از ساعت ۵ تا ۷ عصر،  برگزاری مراسم سماع انجام خواهد شد. موزه مولوی گالاتا در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

سریال محبوب ترکیه بنام قیام عثمانآب انبار باسیلیکا در استانبول