آب انبار باسیلیکا استانبول Basilica Cistern

در شهر استانبول در جنوب غرب مسجد ایاصوفیه آب انبار باسیلیکا در ساختمان قدیمی و بسیار تاریخی قرار دارد.این آب انبار یکی از آثار تاریخی بنام کشور ترکیه محسوب میشود.

مردم ترکیه به دلیل وجود ستون های بزرگ و زیاد از جنس مرمر در زیر زمین های این آب انبار آن را یره باتان سیسترن می نامند.همچنین به دلیل اینکه قبلا در این مکان کلیسایی قدیمی وجود داشته آن را به انگلیسی، بایسلیکا سیسترن می نامند.

 آب انبار باسیلیکا در زمان امپراطوری دوران بیزانس به فرمان ژوستینیانوس اول در سال های ۵۶۵-۵۲۷ میلادی ساخته شده است.

دلیل ساخت این آب انبار تامین آب مورد نیاز مردم در زمان امپراطوری بیزانس بوده است و پس از تصرف استانبول توسط امپراطوری عثمانی از این آب انبار و آب های ذخیره شده به محل اقامت سلطان عثمانی ها ارسال میشده است و در قصر توپكاپى مورد استفاده میشده است.

اما مردمان عثمانی در آن دوران آب روان و جاری را به آب مانده و ذخیره شده ترجیح می دادند، به همین دلیل برای دسترسی مردم به آب روان تمهیداتی در خور تجهیزات آن زمان انجام شد.

این آب انبار بسیار جذابیت دارد و بسیاری از گردشگران ساعت ها برای دیدن این ساختمان وقت میگذارند و از دیدن آن لذت میبرند.

ستون های آب انبار باسیلیکا

ستون های آب انبار باسیلیکا

معماری آب انبار باسیلیکا

این آب انبار دارای طولی به اندازه ۱۴۰ متر و عرضی ۷۰ متر است.و دارای 336 ستون بزرگ که ارتفاع هرکدام از این ستون ها 9متر می باشد.این ستون های طویل در فاصله ای به اندازه ۴٫۸۰ متر و در ۱۲ ردیف در کنار یکدیگر قرار دارند.

جنس ستون ها از مرمر است که عقیده ی خیلی از باستان شناسان و معماران برخی از آن ها را از ساختمان های قدیمی به این آب انبار آورده اند و در برخی از آن ها ویژگی و شکلشان متفاوت است.به طوریکه نود و هشت عدد از ستون ها مربوط به سبک کورینسیان است و برخی دیگر سبک دورین مربوط میشود.

برای رفتن به این آب انبار باید 52 پله به سمت زیر زمین برویم. حدود ۱۰۰۰۰۰ تن آب در خود جای میدهد و گنجایش دارد. که مساحت آن به ۹۸۰۰ متر مربع می رسد.

دیوارهای این آب انبار آجری، که به طول ۴٫۸۰ متر است. و روی دیورا را با ملات آجری پوشانده شده است.این نما در سال های متوالی مورد بازسازی قرار گرفته است.

در دوران امپراطوری عثمانی در سال 1723 و در زمان حکمرانی سلطان احمد سوم این آب انبار مورد بازسازی قرار گرفت معماری این بازسازی توسط كايسريلى مهمت آقا انجام شد.همچنین در دوران سلطان عبدالحمید دوم ودر سال ١٨٧٦تا١٩٠٩ميلادى تعمیرات اساسی انجام شد و این ستون ها را مورد بازسازی قرار دادند.در سال های بعد این ستون ها که در قسمت میانی آب انبار قرار داشتند تخریب شدند که برای بازسازی به ناچار از سیمان استفاده کردند که نمای اولیه ی آن را از بین بردند.

سر ستون مدوسایی

سر ستون مدوسایی

سرستون های مدوسا در آب انبار باسیلیکا

تعداد زیادی از ستون های این آب انبار به شکل استوانه ای و تعداد اندکی از آن ها شیاردار و به صورت اریب هستند.دو ستون که در گوشه شمال غرب آب انبار با سر ستون هایی مدوسایی قرار گرفته اند.

این سر ستون ها که دارای افسانه ای هستند به زمانی نامشخص مربوط میشوند زیرا زمان آوردن این سرستون ها به این آب انبار اطلاعاتی در دست نمی باشد.و سخنان و نظریه های مختلفی راجب به این سرستون ها و دلیل آوردنشان به این آب انبار است.

بر اساس افسانه ها مدوسا دختر بود با چشمان سیاه و موهایی بلند و اندامی ظریف که همخزمان با آتنا الهه یونان عاشق پرسئوس پسر زئوس در افسانه های یونانی شده بود.و الهه ی یونان آتنا برای زشتی چهره ی مدوسا موهای او را به شکل مارهایی بزرگ درآورده که به چشم بیننده او را هیولا در بیاورد.

و در افسانه های دیگر مدوسا یکی از سه هیولای زن بوده است که در افسانه های یونانی بسیار سخن از آن به میان آمده است.

سر ستون مدوسا که به شکل مارهای بزرگ است یکی از این خواهران هیولا به حساب می آید که طبق خرافات و افسانه هر کسی به آن نگاه بیندازد و  به آن خیره شود به شکل هیولایی مانند خودش تبدیل خواهد شد.

از این سر ستون ها در بناهای مهم و تاریخی به وفور استفاده میشده است و دلیل استفاده از آن ها برای حفاظت از بناها بوده است.

بر روی دسته های شمشیر و سلاح های امپراطوری بیزانس هم سرستون های مدوسا را میتوانید مشاهده کنید.

و طراحی این سرستون ها بسیار مرسوم بود و طراحان به دلیل ترس دیگرانبر روی آن ها طرح هایی دیگر هم رسم میکردند.

بسیاری از گردشگران برای دیدن این سرستون های افسانه ای و مرموز به آب انبار باسیلیکا می آیند و از شنیدن داستان و افسانه مربوط به آن لذت میبرند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

موزه مولانا گالاتاآشنایی با قلعه روملی حصار و معماری و کاربردهای در زمان امپراطوری عثمانی