آشنایی با قلعه روملی حصار Rumelihisarı Castle

استانبول یکی از شهرهای مهم و زیبا و شگفت انگیز در بین دوقاره آسیا و اروپا قرار دارد.این کشور با تاریخ غنی و با دارا بودن بناها و جاذبه های خاص تاریخی یکی از پر جاذبه ترین و طرفدارترین شهر در کشور ترکیه است.

ترکیه در طول تاریخ امپراطوری بسیاری از سلطان های معروف را در خود دیده است.و میتوان شهر استانبول را مقر اصلی حکومت امپراتوری روم شرقی و امپراتوری عثمانی است.که بناهای مهم و تاریخی از خود بجای گذاشته اند.

این شهر از دیرباز به دلیل موقعیت استراتژیکی و دسترسی به دریای سیاه و تنگه بسفر بسیار مورد توجه قرار میگرفته است.زیرا این موقعیت باعث رونق اقتصادی، تجاری، بازرگانی، حمل و نقل دریایی و قدرت سیاسی شده بود.

و به دلیل موقعیت های این شهر بسیاری از امپراطوری دوران درصدد تصرف این قسمت از خاک ترکیه بوده اند.و خواهان تصرف و استفاده از موقعیت استراتژیک استانبول بودند.

سرانجام در دوران سلطنت سلطان محمد فاتح استانبول کنونی و یا قسطنطنیه گذشته را از چنگ امپراتوری روم شرقی درآورد.سلطان محمد با برنامه ریزی و استفاده از تدابیر جنگی به روز دست به نبرد با این امپراطوری کرد و آن را شکست داد.

وی با ساخت قلعه روملی حصار برای حمایت از تصرف شهرو مقاومت و استقرار سربازان در برابر رومیان یکی از قدرتمندترین سلاطین دوره ی خود شد.

این قلعه در شهر استانبول واقع در ساحل روملی و تنگه بسفر قرار دارد.و در بخش اروپایی و منطقه ساری یر واقع شده است که یکی از آثار مهم تاریخی و قلعه های مهم کشور ترکیه می باشد.که قدمت بسیار زیادی دارد و به بیش از پنج قرن قدمت دارد.

آشنایی با قلعه روملی حصار و معماری و کاربردهای در زمان امپراطوری عثمانی

                  معماری خاص قلعه نظامی روملی حصار

معماری قلعه روملی حصار

این قلعه ی نظامی دارای یک برج کوچک و سه برج اصلی است که با استحکامات نظامی ساخته شده اند.و 13 سنگر دیدبانی بر روی دیوارهای قلعه قرار دارند که سه برج را به یکدیگر مرتبط می سازد.

که شکل یکی از سنگرهای دیدبانی چهارضلعی و شش تای آن ها منشوری با گوشه های متعدد و شش تای دیگر هم به صورت استوانه ای ساخته شده اند.

این قلعه دارای یک برج در قسمت شمالی است که به نام ساریسا پاشا می باشد و شکل آن استوانه ای است.و جز برج های اصلی این قلعه به حساب می آید.که به احترام سلطان محمد فاتح آن را برج فاتح مینامند.

قلعه روملی حصار را که قلعه روملی حیصار هم می نامند یکی از سمبل های شهر استانبول شناخته میشود که در سال های ۱۴۵۱ و ۱۴۵۲ و در طول چهار ماه ساخته شد.

در زلزله ای که در سال 1509 در استانبول رخ داد این قلعه دچار آسیب های زیادی شد که باعث تخریب بسیاری از مکان های آن شد.این قلعه بعد ها مورد بازسازی قرار گرفت.و تا اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه ی زیبا و تاریخی روملی حصار

                    قلعه ی زیبا و تاریخی روملی حصار

قلعه روملی حصار

بعد از تصرف کامل استانبول و شکست امپراطوری روم قلعه ی روملی حصار هیچ کاربرد دیگری نداشت.و امپراطوری عثمانی از محل آن به عنوان دیدبانی و مراقبت از رفت و آمد های تنگه بسفر استفاده میکرد همچنین گاهی اوقات بعنوان زندان مورد استفاده قرار میگرفت.

قلعه روملی حصار به عنوان یکی از مکان های گردشگری ترکیه به حساب می آید که دارای نمایی زیبا و نشان دهنده ی قدرت و عظمت تاریخی این کشور میباشد.

این قلعه که به صورت موزه برای بازدید باز است.و فضای باز این قلعه برای اجرای کنسرت فصلی، فستیوال های هنری و رویدادهای خاص و ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای بازدید از این مکان همه روزه به جز چهارشنبه و در ساعت های ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر با اتوبوس های ایستگاه روملی حصارمیتوانید به این مکان بروید.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

آب انبار باسیلیکا در استانبولموزه آتاتورک در استانبول