شهر قونیه در ترکیه

شهر قونیه یکی از شهرهای اسلامی با تاریخی غنی واقع در کشور ترکیه است.این شهر که از طرف شمال به شهر آنتالیا و از جنوب به شهر آنکارا راه دارد.

شهری که شاعر ایرانی حضرت مولانا در آن سکونت داشته است و آرامگاه این شاعر پرآوازه در این شهر قرار دارد.این شهر قدیمی مربوط به هفت هزار سال قبل از میلاد میشود.

همچنین شهری با داستان های افسانه ای که زبانزد عام و خاص می باشد و در بین مردمان این شهر نسل به نسل منتقل شده است.و برای یادآوری قهرمان این افسانه تصاویری بر سر در ورودی شهر به تصویر کشیده اند.

بافت شهر قونیه

قونیه که یکی از شهر های بسیار تاریخی ترکیه به حساب می آید و جای جای این پر از نشانه های شاعر بزرگ ایرانی است که در دوران سلجوقیان میزیسته است.

یکی از شهرهای شلوغ و پرجمعیت با وسعتی زیاد که بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده اند به طوریکه میتوان تمدن اسلامی را با این شهر در کشور ترکیه به رسمیت شناخت.

پوشش مردمان این شهر به دلیل اسلامی بودن و بافت مذهبی آن پوششی اسلامی است و به آن اهمیت بسیاری میدهند.

به دلیل خاک حاصلخیز این منطقه و پوشش گیاهی زمین های کشاورزی متعددی در شهر قونیه وجود دارد و فضایی سرسبز و زیبا را برای لذت بردن فراهم آورده است.

مقبره ی حضرت مولانا در شهر قونیه

مقبره ی حضرت مولانا در شهر قونیه

مکان های دیدنی شهر قونیه

این شهر تاریخی که محل زندگی شاعر بزرگ و بنام ایرانی حضرت مولانا بوده است و قدمت طولانی که دارد دارای مکان های دیدنی و زیبایی هم می باشد.

یکی از مکان های دیدنی این شهر تپه علاءالدین که مربوط به زمان سلجوقیان می باشد است.دراین تپه میتوان مسجد علاءالدین که با نمایی زیبا و معماری خاص و گنبدی به شکل مخروط که آرامگاه بزرگان دوران سلجوقی بوده است و آثار باقی مانده از بنای کاخ های دوره سلجوقیان را مشاهده کرد.

همچنین برای تفریح و خرید پارک و فضای سبزی که در اطراف آن مجتمع و مغازه های زیادی قرار دارد میتواند مقصد مناسبی برای گردشگران باشد.

یکی از مکان های دیدنی در نزدیکی شهر قونیه،شهر پر قدمت کاراپینا است که در سفر به شهر قونیه بازدید از این شهر به شمایی که به مکان های بکر و دست نخورده علاقه دارید پیشنهاد میشود.

این شهر دارای آب های زیرزمینی که به گفته ی اهالی آنجا ارزشی درمانی دارد،است. این شهر مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است .

همچنین در نزدیکی و 30کیلومتری این شهر،شهر زیر زمینی که در زمان های قدیم برای در امان بودن از جنگ های ناگهانی شهرهای زیرزمینی که دارای انبارهای مواد غذایی برای ذخیره غذا و محل عبادت و زندگی و حتی گورستان برای فن مردگان آنان میساختند امروزه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

قونیه زادگاه مولانا

این شهر که زادگاه مولانا  عارف و شاعر پرآوازه ایرانی است و مقبره آن در این شهر قرار دارد.آرامگاه وی که با مقبره ای زیبا با گنبدی سبز رنگ و دیواره هایی مزین به اشعار مولانا تزیین شده است.

در این آرامگاه تعدادی از بزرگان و شاعران که شاگردان مولانا بوده اند هم دفن شده اند.و مکانی است برای بازدید کسانی که عاشق و دوستدار مولانا هستند.

یکی از پربازدید ترین روزها از آرامگاه مولانا هنگام برگزاری بزرگداشت وی در 17 دسامبر است.شبی که وفات وی در شهر قونیه رخ داد توسط دوستداران و دراویش حضرت مولانا با برگزاری رقص سماع و مراسمی باشکوه برگزار میشود.

این شب در شهر قونیه بنام شب آروس و شب بزرگداشت حضرت مولانا معرفی میشود که در مکانی خاص و با آیینی مشخص برگزار میگردد.

در این شهر تعدادی موزه قرار دارد.موزه ی مولانا،موزه آنتوگرافی،موزه آتاتورک و باستان شناسی که مخاطبان خاص خود را دارد .

مراسم بزرگداشت مولانا و رقص سماع

مراسم بزرگداشت مولانا و رقص سماع

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نصرت سرآشپز ترکیتمدید اقامت توریستی از طریق ازدواج