محله بالات استانبول

یکی از محله های تاریخی در شهر استانبول ترکیه، محله ای که دیرباز یهودیان مهاجردر آن زندگی میکردند، بالات نام دارد.محله ی بالات که بسیار قدیمی با تاریخچه ای غنی در منطقه بین پل های آتاتورک و فاتح قراردارد.

منطقه بالات که منطقه ای کوچک با ساختمان ها و معماری خاص و زیباست و جس تازگی و سرزندگی با داشتن رنگ های شاد به ببیننده میدهد در سال 1492 محل زندگی برای یهودیان اسپانیایی شد.

ساختار و بافت این محله ی قدیمی به صورت تاریخی و گذشته باقی مانده است به طوریکه نام این محله بعنوان مکانی با میراث تاریخی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

ساختمان های رنگی در محله بالات استانبول

ساختمان های رنگی در محله بالات استانبول

جاذبه های گردشگری محله بالات استانبول

به دلیل تاریخی بودن این محله و بافت شهری و جمعیتی که دارد میتوانید آثار تاریخی و ساختمان های قدیمی زیادی را مشاهده کنید.

یهودیان و تعداد کمی ارمنی هایی که در این محله زندگی میکردند از خود نشانه های زیادی به جای گذاشتند و این محله را در زمان زندگیشان بنام خود میخواندند.

البته با توجه به ساختمان های رنگارنگ این محله و جاذبه های شاد آن گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.همچنین در این محله ی تاریخی به دلیل رفت و آمد و وجود ساکنین مختلف آن بیشتر این ساختمان ها دستخوش تغییر شده اند و مورد بازسازی قرار گرفته اند.

کلیسا در محله بالات استانبول

یکی از مکان های گردشگری محله بلات که میتوانید از آن دیدن کنید در سال 1849 توسط یکی از سران دولتی که بلغاری تبار بود خانه ی خود را برای ساخت کلیسا اهدا کرد ولی متاسفانه در جریان زلزله این ساختمان تخریب شد و مورد بازسازی قرار گرفت که درحال حاضر کلیسایی از جنس چدن با نگهداری زیور آلات ارزشمند در آن ساخته شد.

کلیسایی که در آن میتوانید صدای شش زنگ را بشنوید،کلیسایی نیست جز کلیسای سنت استفان که در زمان حال بلغاری ها در آن نماز میخوانند و گردشگران زیادی از آن دیدن میکنند.

کلیسای بعدی که میتوان از آن دیدن کرد کلیسای چورا نام دارد که در زمان بیزانس ساخته شده است. و قرن شانزدهم به مسجد تبدیل شد.

و بعنوان محلی برای عبادت مسلمانان مورد استفاده قرار میگرفت که بعدها به موزه تبدیل شد و مورد توجه گردشگران قرار گرفت.

با رفتن به این محله حتما از مسجد میرمه سلطان که در زمان دولت عثمانی برای دختر محبوب سلطان سلیمان توسط معمار مشهور عثمانی ساخته شده است دیدن کنید.این مسجد سه سال ساخت آن به طول انجامید که بر اثر وقوع زلزله دچار صدماتی شد و مورد بازسازی قرار گرفت.

همچنین میتوانید در خیابان های این محله با لوکیشن های متفاوت و شاد و رنگارنگ عکاسی کنید و از رستوران ها و کافه های آن لذت ببرید و در خیابان ها و بازارهای محلی آن به خرید کردن مشغول شوید.

محله بالات و فنر

محله بالات و فنر

بافت محله بالات و فنر

همانطور که در بندهای فوق توضیح داده شد در زمان های گذشته این محله مکانی برای سکونت یهودیان مهاجر و اسیر اسپانیایی بوده است که دارای جمعیتی فقیر نشین بوده اند.

جمعیتی که با مهاجرت از خود نشانه هایی بر جای گذاشته اند و در حال حاضر اکثر بافت جمعیتی این محله را مسیحیان و مهاجران یونانی و ارمنی ها تشکیل داده اند.

و تنوع مذاهب و اقلیت در این محله به وضوح مشاهده می شود.در این محله هم مسجد و هم کلیسا دیده میشود و دارای معماری ها خاص با سبک های مختلف است.

محله فنر که در نزدیکی محله بالات و فاتح قرار دارد و به زبان یونانی به فانوس معنی میشود و محله ای یونانی نشین است و از زمان های قدیم و یکی از محله های یونانشین استانبول به شمار میرود به طوریکه هم اکنون هم در این محله یونانیان مهاجر در آن جا زندگی میکنند.

البته مانند محله ی بالات اقلیت و مرمان با تابعیت مختلفی را در خود جای داده است.و بافتی مانند بالات دارد.و مورد توجه زنان و جوانان قرار گرفته است.

این محله که ساختمان های قدیمی داشته است در زمان های اخیر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته اند و توانسته اند هم از نظر اجتماعی و هم از نظر ساختاری خود را به محله های خوب و با امکانات مناسب شهر استانبول نزدیک کند.به طوریکه بتوانند افراد فقیر و کم درامد را حمایت کنند و در روند پیشرفت های اجتماعی و رفتاری آن ها سهیم باشند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

اخذ نمایندگی مک دونالد در ترکیهمرکز خرید زورلو سنتر استانبول