کاخ دولما باغچه در شهر استانبول

با صدور دستور پادشاه عثمانی، سلطان عبدالمجید اول در سال 1843 و در قرن نوزدهم کاخی بنام کاخ دولما باغچه تاسیس شد.که در سال 1909از این کاخ بعنوان محلی برای انجام کارها و جلسات اداری دولت عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت .

و در این زمان یکی از مناطق گردشگری شهر استانبول محسوب میگردد.این کاخ که در مساحتی به میزان 110000مترمربع ساخته شده است. که بسیار کاخی زیبا در نزدیکی منطقه ی بسفر قرار دارد.

در زمان حکومت عثمانی شش پادشاه در این کاخ حکمرانی کرده است و بعد از فروپاشی این حکومت هم محل زندگی مصطفی کمال آتاتورک بوده است.

و در این کاخ از دنیا رفت که مردم ترک برای همیشه بیاد او بودن همه ی ساعت‌های كاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی كه موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

نمای داخلی کاخ دولما باغچه

                نمای داخلی کاخ دولما باغچه

معماری کاخ دولما باغچه

این کاخ که بعد از کاخ توپکاتی در دوران حکومت عثمانی بعنوان کاخ اداری انتخاب گردید که به سبک معماری نئوباروک توسط معمار مطرح دولت عثمانی ساخته شد.

این کاخ بزرگ که 285اتاق دارد و 46 عدد سالن پذیرایی(سراسرا) و همچنین 6عدد حمام به سبک ترکی و 68 عدد سرویس بهداشتی در خود جای داده است.

و در سالن بزرگ کاخ یک چلچراغ 4000کیلویی پوشیده از کریستال و 750 عدد لامپهای شکیل قرار دارد که حرکت آن جلوه ی بسیار زیبایی به کاخ داده است. این چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول به دولت عثمانی است.

کاخ دولما باغچه دارای ساختمان هایی است؟

این کاخ دارای ساختمان های اداری برای استفاده از آن ها در امور اداری و جلسات مهم است.ساختمانی با شکوه و عظمت که یکی از اصلیترین قسمت کاخ دولما باغچه می باشد.

یکی دیگر از بخش های مهم این کاخ تالار پذیرایی یا همان تشریفات است که حدود 2000متر مربع مساحت آن می باشد.و لوستر معروف کریستالی در این سالن قراردارد.

در قسمت دیگر این کاخ حرمسرای دولت عثمانی قرار دارد وبه گونه ای طراحی شده است که به بخش و ساختمان اداری راه دارد و قابل دسترس است.

این کاخ پر از اتاق با کاربردهای مختلف است که به خود ورود افراد مهم و تاریخی ترکیه را دیده است.افرادی بنام مانند سلاطین قدرمند عثمانی و همچنین چهره ی معروف اکنون در بین مردم ترکیه اتاتورک که هم چنان برای حفظ و تکریم یادش تلاش میکنند.

پیشنهاد ما به شما در مدت زمان اقامتتان در ترکیه دیدن از کاخ باشکوه دولما باغچه است.و لذت بردن از مناظر زیبا و معماری بینظیر آن است.

نمای شب کاخ دولما باغچه

                                 نمای شب کاخ دولما باغچه

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

مرکز خرید زورلو سنتر استانبولقوانین اجاره ملک در ترکیه