کاخ توپکاپی در استانبول

استانبول شهری پر از تاریخچه ی غنی است که آثار به جای مانده از این تاریخ را در هر زمانی میتوانید مشاهده کنید و در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

این شهر شلوغ که بعنوان شهری مدرن اما در عین حال با حفظ آثار تاریخی یکی از مقصدهای گردشگری به شمار می رود و در راستای آن شهری پرتوریست و پر رفت و آمد می باشد.

یکی از آثار تاریخی که مربوط به قرن پانزدهم می باشد،کاخ توپکاپی است.این کاخ که به دستور محمد فاتح در زمان امپراتوری عثمانی ها ساخته شد.

کاخی که از زیبایی و باشکوه بودنش بعد از گذشت سال ها و قرن ها چیزی کم نشده است و هنوز برای دیدن آن توسط گردشگران علاقه ی شدیدی وجود دارد.

ساخت این کاخ که نوزده سال به طول انجامید(از سال 1459 و تا سال 1478 )در طول چهار قرن و سالیان درازی محل اقامت و زندگی امپراتوری عثمانی بوده است.

درون اتاق های کاخ توپکاپی

درون اتاق های کاخ توپکاپی

موارد استفاده از کاخ توپکاپی

این کاخ که در زمان های بسیار دور توسط دولت عثمانی ساخته و قابل استفاده شده است جز دومین کاخ باشکوه این دولت به حساب می آید به طوریکه تعداد زیادی از سلاطین در این کاخ گذران روزگار کرده اند.

از این کاخ کاربردهای بسیاری میشده است به طوریکه در سال های 1465 تا سال 1856 از این کاخ بعنوان مرکز ادارای دولت عثمانی استفاده شده که بعد از آن کاخ دولما باغچه مرکز اداری دولت عثمانی محسوب شد.

همچنین کاخ توپکاپی محل اقامت و زندگی سلاطین بنام عثمانی هم بوده است و در آن محلی برای حرمسرا و نگهداری از نوامیس سلطان های عثمانی مورد استفاده قرار میگرفته است.

کاخ باشکوه توپکاپی در طی سال های متوالی با معماری خاص خودش دستخوش بازسازی و تغییراتی هم شده است. و هر سلطان با زندگی در این کاخ با معماری خاص خودش یک طراحی خاص به این کاخ اضافه کرد.

کاخ توپکاپی در سال 1924 در شهر استانبول به موزه تبدیل شد که گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کرد که با دیدن این کاخ میتوانند اقتدار و عظمت دولت عثمانی را در طی چند قرن مشاهده کنند.

تا اینکه در سال 1924 کاخ به موزه تبدیل شد.و در سال 1985 کاخ توپکاپی در یونسکو به عنوان بهترین کاخ های ساخته شده درزمان امپراتوری عثمانی به ثبت جهانی رسید.

با بازدید از کاخ توپکاپی درواقع معماری 4 قرن را خواهید دید چرا که هرگوشه از این کاخ نمایان گر یک معماری از دوره خاص است و در طول قرن ها بازسازی و گسترش یافته است.

نمایی زیبا از کاخ توپکاپی در استانبول

نمایی زیبا از کاخ توپکاپی در استانبول

معماری کاخ توپکاپی

این کاخ که در موقعیتی جغرافیایی بین دماغه طلایی و دریای مرمر قرار گرفته است که منظره ای بسیار زیبا از تنگه بسفر در قسمت آسیایی آن داشته باشد.و همچنین دروازه ی اصلی این کاخ به طرف مسجد اباصوفیه باز میشود.

این کاخ که جز اولین کاخ هایی است که به سبک باشکوهی ساخته و طراحی شده است در مساحتی حدود هفتصد هزار مترمربع ساخته شده است.که در حال حاضر این قصر هشتاد هزار مترمربع مساحت دارد.و دیواره های این قصر طولی به اندازه 5کیلومتر دارد.

معماری این قصر باشکوه که نشانه هایی از معماری خاورمیانه ای دارد در طی حضور سلاطین مختلف عثمانی دستخوش تغییر قرار گرفته است.

در درون کاخ توپکاپی که به چهار بخش اصلی یعنی حیاط اصلی و قسمت های کوچکتر مانند حرمسرا و ساختمان شورای امپریالیستی، جایی که جلسات میان مقامات دولتی مهم برگزار می شود، تقسیم شده است.

این کاخ با عظمت که شامل سالن ها، سربازخانه ها، آشپزخانه ها، کیوسک ها، اتاق استراحتگاه در محوطه مرکزی است و به صورت کاخی کاربردی طراحی و ساخته شده است.

حیاط کاخ توپکاچی

از چهار بخش کاخ،حیاط اول که در آن افراد مختلف و برای عموم آزاد است و مکان هایی مانند بیمارستان،خوابگاه ها و نانوایی و انبارهای ذخیره سازی بنا شده است.کلیسای بیزانس هم در این قسمت کاخ قرار دارد.

حیاط دوم که محله ی اصلی اتاق ها و محل های برگزاری جلسات اداری بود بنام محل دیوان شناخته میشد.و برای افراد عموم ورود ممنوع بود و باید با مجوز مربوطه به این منطقه عبور میکردند.

سومین دروازه که در مراسمات و جشن ها از آن استفاده میکردند و توسط خواجه های کاخ نگهبانی میشد در مواقع برگزاری مراسمات با حضور سلطان عثمانی از این قسمت استفاده میکردند.و در سومین حیاط هم که محلی با منظره های زیبا و طراحی با گل های معتبر و دیدنی محل استراحتگاه سلطان بود که نمایی رو به شهر داشت.

و قسمت دیگر این کاخ حرمسرای آن بود که محل نگهداری از همسران نوامیس سلطان های عثمانی مورد استفاده قرار میگرفته است.

در قسمت های موزه این کاخ میتوانید آثاری از حکومت عثمانی را مشاهده کنید و از نزدیک زندگی آن ها را لمس کنید.دیدن از این مکان را به شما و کسانی که در ترکیه اقامت دارند توصیه میکنیم .

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

قوانین اجاره ملک در ترکیهبیماری کرونا و قرنطینه در کشور ترکیه