شهراستانبول و پل های آن

شهر استانبول که جز شهرهای شلوغ و پررفت و آمد کشور ترکیه به حساب می آید و توریستان و گردشگران این شهر را برای سفر انتخاب میکنند.

و صنعت توریست در این شهر رونق زیادی به اقتصاد کشور ترکیه داده است.همچنین با قدمت تاریخی این شهر و امپراتوری ها و حکومت های مختلف،آثار آن ها کاملا مشهود است.

این شهر که از نظر جغرافیایی و با وجود تنگه بسفر از قسمت اروپایی و آسیایی جدا شده است با پل هایی که ساخته ی دست انسان است قابل رفت و آمد و می باشد.

این پل ها که در زمان های مختلف ساخته شده اند که برخی از آن ها دارای قدمت تاریخی هستند و نگاه تاریخ دانان و مهندسان معاری را به خود جلب کرده است.

پل ها در استانبول با زیبایی و نوع طراحی و ساختارشان، گردشگران را به سمت خود میکشاند و برخی از آن ها جزئی ازآثار تاریخی شهر استانبول محسوب میشوند.

در ادامه اشاره ای به پل های شهر استانبول خواهیم داشت.

پل ياووز سلطان سليم

این پل که در سال 2012 ساخته شد.پل یاووز سلطان سلیم که در ورودی آب های دریای سیاه قرار دارد بخش اروپایی را به بخش آسیایی متصل میکند.

این پل جهت کم شدن ترافیک های بین این دو منطقه ساخته شد.مساحت این پل ۷۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عرض آن هم به ۵۹ متر می رسد و ده لاین رفت و آمد دارد.

ساخت این پل با مخالفت های دوستداران محیط زیست گردید و به گفته ی آنها برای ساخت آن به طبیعت و درختان ضربه ی سختی وارد شده است.

ماهیگیری بر روی پل گالاتا

ماهیگیری بر روی پل گالاتا

پل گالاتا

این پل که در قرن نوزدهم ساخته شده است یکی از پل های مشهور و جذاب در استانبول می باشد.پل گالاتا که با معماری خاصش مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است و نمایی زیبا به شهر استانبول داده است.

وصف این پل را میتوانید از بومی ها و مسافران بشنوید.این پل که مقصد بسیاری از ماهیگیران استانبولی است و میتوان همیشه تعداد زیادی از ماهیگیران را بر روی این پل مشغول ماهیگیری مشاهده کنید.

در زیر این پل رستوران های فراوانی وجود دارد که افراد برای تماشای مناظر زیبای این پل به این رستوران ها آمده و غذای خود را میل میکنند.

این پل که روزانه تعداد زیادی از اهالی استانبول را به خود میبیند و یکی از پل های معروف در بین مردم استانبول به شمار میرود .

پل فاتح سلطان مهمت

پلی که نام آن از یکی از سلاطین عثمانی گرفته شده است در سال 1988 ساخته و بعنوان پل دوم معروف است.این پل که به صورت معلق ساخته شده است و فلزی می باشد اتصال بخش اروپایی و آسیایی را انجام میدهد .

و جزئی از پل های جذاب استانبول است که قدمتی دیرینه در این شهر داردو آثار تاریخی محسوب میشود و رفت و آمد و اتصال محله ی آسیایی و اروپایی را بر عهده دارد.

پل بسفر

این پل که در سال های ١٩٠٧ تا ١٩٧٣ ساخته شد یکی از پل های مهم استانبول محسوب میشود و بر روی تنگه بسفر قرار گرفته است.

و اتصال قسمتی از آسیایی را به اروپایی بر عهده دارد و یکی از جذابترین پل های استانبول محسوب میگردد و زیبایی خاصی به این شهر بخشیده است.

نحوه ی ساختار این پل به گونه ای است که روزانه ١٨٠٠٠٠ ماشین و بیشتر بر روی این پل رفت و آمد دارند.این پل طولی برابر با ١١٥٠متر دارد و دارای عرضی ٣٩متر با ارتفاعی ١٠٥متر است.

این پل که جزئی از راههای اصلی استانبول به شمار میرود با ورود به این شهر حتما از روی آن عبور خواهید کرد در زیر این پل قایق ها عبور میکنند .

این پل با نورپردازی های زیبا و طراحی آن جز بهترین نماهای شب در شهر استانبول می باشد که در بین همه ی مردم شهرت دارد.

مترو پل شاخ طلايى

در سال 2014 برای رفت و آمد بین دومنطقه بی اغلو و فاتح پل شاخ طلایی ساخته شد.این پل که با معماری روز دنیا طراحی و ساخته شده برای راحتی رسیدن به خطوط مترو و آسایش مردم استانبول مورد استفاده قرار میگیرد.

و به دلیل معمار خاص آن مورد توجه خیلی از معماران روز و مردم استانبول و همچنین گردشگران قرار گرفته است.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

دریاچه وان در ترکیهتفریحات کودکان در سفر به استانبول