موسیقی در ترکیه

موسیقی فرآیند تلفیق صداهاست.هر آوا و صدایی را میتوان موسیقی دانست مانند صدای پرندگان و صدای اصوات در محیط مانند حرکت ماشین ها.

برای ساخت یک موسیفی باید نواها و زنگ ها را باهم ترکیب کنیم تا موسیقی مطلوبمان را طراحی کنیم.در هر کشور شما شاهد یک موسیقی خاص هستید که تلفیقی از سنت و آداب رسوم و نواهای محلی آن کشور را به نمایش میگذارد.

برای انتقال احساسات و تجربیات و آداب و رسوم و محیط میتوان از موسیقی استفاده کرد.و در ترکیه موسیقی اصلیترین رکن بیان این موضوعات می باشد.

موسيقى در ترکیه و پیدایش آن در زمان امپراتوری عثمانى

یکی از مهمتریم و قویترین امپراتوری های کشور ترکیه امپراتوری عثمانی می باشد که این تمدن علاقه ی زیادی به هنر از جمله هنر موسیقی داشته اند.

حکومت عثمانی که باعث پیدایش بسیاری از ویژگی های مردم ترک مانند هویت دینی و اسلامی است. همچنین موسیقی در ترکیه از زمان امپراتوری عثمانی پیدایش و رونق پیدا کرد.

به دلیل علاقه ی زیاد دولت مردان عثمانی به هنر و مهمتر از آن موسیقی باعث تقویت و ظهور موسیقیدانان بزرگ در ان کشور شدند.

در آن زمان فردی بنام عبدالقادر و نوادگانش نقش بسیار زیادی در تقویت و بروز موسیقی در ترکیه داشته اند به طوریکه این فرد از ایران مهد هنر و فرهنگ موسیقی را به دربار عثمانی انتقال داد و با کار و تمرین و نواختن در دربار روز به روزبه پیشرفت رسید.

موسيقى اصيل عثمانى در ترکیه تلفیقی از موسیقی عربی و ایرانی است که با سازهايى مانند نى ،قانون ،عود ،دايره و يايلى تنبور مى شود نواخته میشود و نوایی بسیار دلنشین دارد.

انواع موسیقی در ترکیه

موسيقى خلق ترك که یکی از موسیقی های اصیل ترکیه به شمار میرود و در زمان های مختلف در این کشور نواخته شده است.این موسیقی که عشق،حسرت،توکل به خدا و سوگ را به گوش شما میرساند و با این مضامین نواخته میگردد.

یکی از موسیقی دانان بزرگ که استاد هنرمندان زبردست موسیقی بود عارف ساغ نام دارد که از سنین کم با نواختن نی چوپانی کار خود را شروع کرد.

عارف ساغ که یکی از مشهورترین موسیقیدان در ترکیه است با آموزش موسیقیدان اردل ارزینجالی او را بعد از خود یکی از افراد بنام موسیقی محلی می باشد.

موسیقی صانات که با تمرکز به موسیقی ترکی و بدون تلفیق با موسیقی های کشورهای دیگر است و در این زمان به عنوان موسیقی اصلی ترکیه محسوب میگردد.

با شنیدن این موسیقی میتوان به سبک خاص این موسیقی و اصیل بودن آن پی ببرید و نشاندهنده ی سبک و به روز شدن سبک های موسیقی بر اساس سبک ترکی و حفظ سبک موسیقی عثمانی است.

موسیقی آرابسک که خوانندگان و نوازندگان در زمان حال بیشترین استفاده از این سبک میشود و با تلفیق و منشا موسیقی غربی نواخته میشود.

موسیقی که سبک و نواختن آن و سرودن ترانه های آن مضمونی جز خدا و عفو الهی و صحبت با پروردگار ندارد،در ترکیه به موسیقی مذهبس نام دارد.

یکی دیگر از انواع موسیقی در ترکیه را میتوان موسیقی فراگیر پاپ دانست که در ترکیه با سبک کاملا ترکی و یا کاملا غربی نواخته میشود.

و در نهایت میتوان به موسیقی سمفونیک که نوعی موسیقی غربی است نام برد و در آخرین نفس های حکومت عثمانی به ترکیه وارد شد که تا این زمان پیشرفت های فراوانی در این زمینه حاصل شده است.

به طوریکه در این زمان ارکستر سمفونیک آنکارا یکی ازقویترین ارکستر سمفونیک خاورمیانه محسوب میگردد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

تفریحات کودکان در سفر به استانبولبرج گالاتا در استانبول