حمام خرم سلطان در استانبول

شهر استانبول که پرطرفدارترین و شلوغترین شهر کشور ترکیه محسوب میشود. و سالانه تعداد زیادی توریست و گردشگر برای دیدن آن به این شهر سفر میکنند.

استانبول که شهری با تاریخی غنی است دارای آثار باستانی و تاریخی بسیاری می باشد زیرا این شهر در خود امپراتوری های زیادی را دیده است.

همچنین شهری مدرن با طراحی های به روز و ساخت و ساز های زیبا می باشد که نگاه هر بیننده ای را به سمت خود جلب میکند.

و هر فرد با سلیقه ی خاص خود برای یک بار هم که شده سفر به شهر استانبول را برای دیدن و لذت بردن از این شهر انتخاب میکند.

مکان ها و جاهای دیدنی این شهر بسیار زیاد است از کاخ های سلطنتی گرفته تا موزه ها و مجتمع تجاری های مدرن با نمایندگی های مختلف،که در این مطلب میخواهیم از حمام خرم سلطان در شهر استانبول با شما صحبت کنیم .

تاریخچه حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان که با نمایی زیبا و معماری خاص در محله ی فاتح شهر استانبول قرار دارد.این حمام در قرن شانزدهم به دستور خرم سلطان همسر سلطان سلیمان عثمانی توسط معمار سینان معروفترین معمار در زمان خود ساخته شده است.

این حمام که در کنار مساجد استانبول ساخته شده است به نیت استفاده ی افراد مذهبى شهر و آن هایی که به مساجد میرفتند ساخته شد.

این حمام که در مابین اياصوفيه و مسجد آبى ساخته شده است که در زمان خود دو نقطه ی اصلی شهر محسوب میگشتند ساخته شده بود.که برای رفت و آمد مردم و در دسترس بودن آن بسیار مکان مناسبی بود.

زیبایی حمام خرم سلطان

زیبایی حمام خرم سلطان

معمارى حمام خرم سلطان

این حمام که با طراحی بسیار زیبا و چشم نوازی ساخته شده است و دارای دو قسمت مجزا برای استفاده خانم ها و آقایان به صورت متقارن ساخته شده است.

تزیینات و حوضچه های مخصوص حمام و استراحت به زیبایی طراحی شده اند و هم اکنون مورد توجه بسیاری از افراد قرار میگیرد.

با بازدید از این حمام و معماری جذاب آن میتوانید یکی از زیباترین حمام های تاریخی که کاملا با سبک سنتی ترک ها ساخته شده است را ببینید و در ان استحمام کرده و نشاط و آرامشی بسیار را به خود بدهيد .

استفاده های متفاوت از حمام خرم سلطان

با آمدن دولت عثمانی و وجود امپراتوری آن ها در شهرهای مختلف ترکیه ساخت و سازهای فراوانی صورت میگرفت مانند کاخ های مجلل و مساجد و حمام های عمومی برای استفاده ی عموم مردم که اسباب آسایش آن ها را فراهم می آوردند.

حمام و استحمام که جزئی از زندگی مردم در ترکیه به شمار میرفت و به دلیل مسلمان بودن و اهمیت دادن به پاکی و مطهر بودن ،حمام خرم سلطان مورد استقبال خیلی از مردمان قرار گرفت.

همچنین با شیوه ی حمام ترک ها که فقط به یک استحمام ختم نمیشود این حمام مكانی مناسب مناسب براى دورهمى و معاشرت با دیگران بود.

و در خانواده های سلطنتی و اشراف زاده که به حمام خرم سلطان میرفتند، خدمه ها به همراه لوازم های حمام و وسایل مورد استفاده برای گذران روز به حمام خرم سلطان میرفتند و نصف روز خود را در این مکان میگذراندند.

 

بعد از بازسازی که در ما بین سال های ١٩٥٧تا ١٩٠٨میلادی انجام شد از این حمام به محلی برای خرید و فروش قالچه های زیبا و فرش های اصیل ترکی استفاده گردید که به آن بازار فرش میگفتند.

اما پس از بازسازی نهایی که در سال های 2007 تا 2011 به طول انجامید از این حمام دوباره بعنوان حمام تاریخی و سنتی استفاده گردید .

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها
  • […] حمام خرم سلطان در منطقه فاتح که گردشگران زیادى به این منطقه مى آیند، قرار دارد. قدمت حمام خرم سلطان به قرن شانزدهم و دوره سلطان سلیمان پادشاه معروف عثمانی باز مى گردد. این حمام به دستور خرم سلطان ملکه امپراتور عثمانى براى افراد مذهبى شهر و در نزدیکى مساجد استانبول ساخته شد. معمارى این حمام معمار سنان ، معمار مشهور و هنرمند، که بناهای به یادماندنی چون مسجد سلیمانیه، مسجد مهروماه، مسجد رستم پاشا و … .را ساخته ، انجام گرفته است. […]

یک نظر بدهید

بنادر قدیمی شهر مارماریسبهترین محله های استابول برای اقامت