تغيير ايا صوفيه از موزه به مسجد و مخالفت های آن

تاریخچه ایاصوفیه در استانبول

ایاصوفیه که یک شاهکار معماری ترکیه محسوب میشود و جز زیباترین آثار هنری شهر استانبول است که در زمان بیزانس در این شهر ساخته شد .
در طول هزار سال این بنا بعنوان کلیسا ی بزرگ جهان محسوب میشد.این کلیسا که در منطقه اروپایی و در محله سلطان احمد قرار دارد با معماری خاص خود نگاه هر بیننده ای به سمت خود جلب میکند.

ایاصوفیه در زمان حکومت بیزانس و در سال 360 میلادی در قسطنطنیه ،استانبول امروزی ساخته شد .و پس از پیروزی سلطان محمد فاتح و شکست امپراطوری بیزانس ،سلطنت قسطنطنیه به دست حکومت عثمانی افتاد که نام این شهر را به اسلامبول تغییر داد.

و کلیسای بزرگ هاجیا سوفیا را به مسجد ایاصوفیه تغییر داد.این تغییر کاربری به همینجا ختم نگردید زیرا با به کار آمدن آتاترک و جمهوری ترکیه مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

این مکان که در سال ۱۹۸۵ میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید و با نمایی شاهکار هم اکنون هم مانند نگینی در شهر استانبول میدرخشد.

معماری ایاصوفیه

این بنا که به دست مسیحیان در زمان امپراطوری بیزانس ساخته شد و شکوه و جلال ویژه ای دارد که هم اکنون هم یکی از بناهای بنام و مشهور استانبول به شمار میرود.

در این معماری باشکوه طاق ها و ستون ها که با هماهنگی خاصی ساخته شده اند که چهار ستون بزرگ و چهار طاق ایاصوفیه را نگه داشته است.

گنبد بزرگ و باشکوه ایاصوفیه بر روی ستون ها قرار دارد و و این گنبد چهل پنجره دارد که باعث تابیده شدن نور خورشید و مهتاب به داخل ایاصوفیه میشود.

از این مکان که از سال 1935 به عنوان موزه و به نمایش گذاشتن آثار هنری این کشور استفاده میگردد و از زمان های مختلف از بیزانس گرفته تا جمهوری ترک را به معرض نمایش گذاشته اند.

تغییر کاربری ایاصوفیه

موزه ایاصوفیه که سالانه میلیون ها بازدید کننده دارد و طرفداران زیادی در بین مسافران و گردشگران شهر استانبول دارد در گزارش های اخیر رسانه های ترک و با اعلام اردوغان که قصد تغییر کاربری مجدد این مکان را دارد.

این گزارش ها حاکی از آن است که رجب اردوغان قصد دارد موزه ایاصوفیه را به مسجد مجددا تغییر دهد.که با مخالفت های زیادی روبه رو شد.

وی افزود در جهت مخالفان که تنها آن هایی که دین دار هستند میتوانند در مورد این موضوع نظر بدهند.

با گزارش های داده شده رهبر مسحیان جهان ارتدکس ،مخالفت خود را با تغییر کاربری ایاصوفیه اعلام کرده است و در طی نامه ای از اردوغان خواسته این مکان مقدس که چه مورد احترام مسیحیان و چه مسلمانان قرار گرفته است،تجدید نظر کند.

همچنین وزیر امور‌ خارجه یونان به ترکیه تاكيد كرد که با رعایت تعهدات بین المللی، منافع داخلی و ملی خود را بر محافظت از بنا‌های مهمی مانند ایاصوفیه که میراث جهانی بشری است ترجیح ندهد

و وزير امور خارجه امريكا نیز مخالفت خود را برای تغییر کاربری ایاصوفیه به این شکل بیان کرد كه اين مكان از چندين سال پيش تاكنون به عنوان موزه مورد اهميت قرار گرفته و ما از تركيه خواستار حفظ اين مكان تاريخى هستيم .

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

مرکز خرید آک مرکزمهاجران در ترکیه