آشنايى با مساجد شهر استانبول (بخش اول)

مسجد فاتح

يكى از مساجد مهم و ازجمله جاذبه هاى گردشگرى شهر استانبول مسجد فاتح است. اين مسجد در بخش مركز تاريخى شهر استانبول و محله فاتح قرار دارد.

مسجد فاتح

                        مسجد فاتح

اصلى ترين نكات تاريخى كه در مورد مسجد فاتح بیان شده است، مكانى است كه اين مسجد در آن بنا شده است. این مسجد كه در گذشته كليساى Apostles بود و در زمان بيزانس بعد از ايا صوفيه مهم ترين كليسا به شمار مى رفت.

 

مقبره و مزار سلطان محمد در اين مسجد و در پشت سازه اصلى آن كه در سال١٤٠٧ساخته شده است قرار دارد.

مسجد نور عثمانیه

نمایی از مسجد نور عثمانیه

مسجد نور عثمانيه

 

مسجد نور عثمانیه در قسمت اروپايى و در بخش قدیمی شهر استانبول قرار دارد. این مسجد یکی از مساجد  دیدنی و بناهای باشکوه زمان امپراتوری عثمانی است كه مثل دیگر مساجد شهر مورد استقبال توریست ها و گردشگران قرار گرفته است.

 

از يكى از ورودى هاى بازار بزرگ استانبول  میتوانید به این مساجد راه پیدا کنید.و از طریق اين ورودی به مسجد باشکوه نور عثمانیه استانبول دیدن کنید.

 

مسجد نور عثمانیه  داراى معمارى خاصى است كه به دوران عثمانى بر مى گردد. ساخت آن به دستور محمود اول در سال ١٧٤٨شروع شده و در سال ١٧٥٥به دستور جانشین او عثمان سوم به پایان رسید.

 

معماری منحصر به فرد آن چشم هر بیننده ای را به خود جلب میکند که داراى یکی از بزرگترین گنبدها در بین دیگر مساجد عثمانی است.

 

مسجد نور عثمانیه همانند دیگرمسجدهای شهر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است و داراى يك مجموعه از مدرسه ،كتابخانه،عمارت و مقبره است.

مسجد لاله لی

مسجد لاله لی  در بخش قديمى شهر استانبول در محله فاتح واقع است و معمارى اين مسجد به سبك عثمانى و باروك است.و در نزدیکی بازار استانبول قرار دارد.

مسجد لاله لی در استانبول

                     مسجد لاله لی در استانبول

در سال ١٧٦٠ سلطان مصطفى سوم دستور ساخت مسجد را داد و ساخت اين مسجد ٣سال به طول انجاميد و در سال ١٧٦٣تكميل شد.

 

این مسجد داراى سالن بزرگى است كه روى هشت پايه، قرار دارد و ديوار هاى این مسجد پوششی از سنگ مرمر با تعداد زیادی پنجره مشبک است.

 

مسجد ايوب سلطان

 

مسجد ايوب سلطان سال ۱۴۵۸ پس از فتح شهر استانبول ساخته شد و یکی از مهمترین مساجد استانبول به شمار مى آيد كه در بخش غربى و در گلدن هورن قرار دارد.

 

قدمت اين مسجد بیش از ٥٠٠سال است که به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده است و در سال ١٨٠٠به دستور سلطان سليم سوم مورد مرامت و بازسازى قرار گرفت.

 

نام اين مسجد از ايوب انصارى كه در اين مكان دفن شده بر گرفته ايوب يكى از ياران نزديك پيامبر اسلام بود. که در گذشته اهمیت این مسجد به اندازه مکه برای مسلمانان سراسر جهان زیاد بود.

 

علت این امر را باید متبرک شدن آن به نام ابو ایوب انصارى دانست كه اگر از ديدن مناظر گلدن هورن لذت مى بريد مى توانيد به اين مسجد نيز سرى بزنيد.

مسجد ایوب سلطان

مسجد ایوب سلطان

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

رستوران های ارزان در استانبولمساجد در اسانبول بخش دوم