گواهينامه رانندگى براى خارجيان در تركيه

اگر قصد اقامت در كشور تركيه را داريد بعد از اخذ اقامت مى توانيد براى گرفتن گواهينامه اقدام كنيد و باداشتن گواهینامه در سراسر ترکیه رانندگی کنید.

گواهينامه كشور تركيه معتبر است و مثل كارت شناسايى است. اگر شما گواهينامه كشور خود را داريد در اين كشور نيز معتبر و مورد استفاده قرار میگیرد که بایستی به اداره پليس محل اقامت خود در ترکیه مراجعه كنيد و با انجام یک سری امور اداری و بدون سپری کردن دوره یا شرکت در آزمون خاصی اقدام به اخذ گواهینامه‌ی معتبر در ترکیه نمایید.

براى اين كار بايد راندوو بگيريد و ترجمه گواهينامه خود را به همراه خود ببريد. در تبديل گواهينامه هاى رانندگى صادره از كشورهاى خارجى محدوديت هاى سنى متناسب با نوع خودرو اعمال خواهد گرديد که براى سوارى ١٨سال و موتورسيكلت ١٧سال و كاميون ٢٢سال اجبارى مى باشد و گواهينامه ها دائمى هستند.

تبديل گواهينامه رانندگى صادره از كشورهاى ديگر و دريافت گواهينامه رسمى تركيه

افراد خارجى اگر در تركيه قصد اقامت بلند مدت دارند و قصد اجاره يا خريد خودرو و رانندگی در ترکیه را دارند مى توانند گواهينامه قانونى كشور خود را به گواهينامه تركيه تبديل كنند.

در اين صورت نياز به اخذ گواهينامه رانندگی جديد نيست و ترجمه ی ترکی گواهینامه ی ایرانی خود با مهرتایید کنسولگری ترکیه را ارائه می دهند و بايد حتما كارت اقامت تركيه را داشته باشيد.

برای این کار ابتدا باید به سایت امنیت و بخش ترافیک مراجعه کرده و اقدام به اخذ راندوو(اخذ نوبت) نمایید. این کار شخصا و با انتخاب گزینه ی YABANCI SURUCU BELGESI   از آدرس زیر قابل انجام است به قسمت گواهینامه رانندگی در سامانه میخک رفته و با پر کردن فرم و بارگزاری اوراق هویتی مانند پاسپورت، کارت اقامت، گواهینامه دکمه ثبت را فشرده و کد رهگیری دریافت نمائید.

پس از دریافت پاسخ مثبت استعلام از طریق سامانه میخک (سفارت صحت گواهینامه شما را از پلیس راهور دریافت و نتیجه را در سامانه ثبت میکند ) به همراه  اصل مدارک ( كارت اقامت، پاسپورت، کپی کد رهگیری، دو قطعه عکس و فیش واریزی پرداختی مبلغ ۱۵ یورو به حساب سفارت ایران) ترجمه گواهینامه شما به ترکی استانبولی به همراه مهر تائید سفارت را دریافت نمائید.

بعد از گرفتن برگه ترجمه از سفارت یا کنسولگری باید برگه دریافتی را در اداره فرمانداری کایماکام لیک ( kaymakamlik) مهر زده شود. دفاتر کایماکام لیک تقریبا در همه محله هاى ترکیه وجود دارد و این روند شامل هزینه نخواهد بود.

گواهی نامه ترک مخصوص خارجیان مقیم ترکیه

گواهی نامه ترک مخصوص خارجیان مقیم ترکیه

مراحل طی شده برای گرفتن گواهینامه رانندگی ترک

با اين برگه شما مى توانيد بعد از ورودتان به تركيه ٣الى ٦ماه رانندگى كنيد بنا به قوانين سخت گيرانه دولت تركيه براى گرفتن گواهينامه ترك مراحل زير را بايد طى كنيد.

۳- برای دریافت برگه سلامت که شامل (آزمایش خون . آزمایش چشم . پاسخ به پرسش های فرم دریافتی مانند سوابق بیماری گذشته و حال مصرف سیگار و الکل . سابقه جراحی و …) میباشد و بايد در بيمارستان ها دولتى يا خصوصى انجام شود که هزينه ی آن حدود ٧٠لير مى باشد .
۴-  چهار قطعه عکس بیومتریک

۵- به اداره مالیاتی منطقه ی مراجعه کرده و هزینه های ادارى رو كه ۴۹۵.۷ لیراست پرداخت كنيد.
۶– مدارک دریافتی را به اداره امینت پلیس محل سكونت خود ببریدالبته قبل از مراجعه  باید به  وبسایت  https://randevu.nvi.gov.tr مراجعه و وقت راندوو بگيريد.

٧-تمامی مدارک دریافتی را باید در روز راندوو (ملاقات) به اداره امنیتی برده و تحویل دهيد سپس بعد از انگشت نگارى مبلغ بصورت نقدی معادل (۱۳۴ لیر بابت هزینه کارت) و (۲۵ لیر بابت هزینه پلیس) دریافت میگردد.

و  در آخرین مرحله امضای شما برای درج روی گواهینامه از شما گرفته میشود و مدت زمان آماده شدن گواهینامه را به شما اعلام خواهتد کرد که یا به صورت حضوری و یا بصورت پستی برای شما ارسال خواهد شد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

تولد کودک در ترکیهشهر بالن های ترکیه