معرفی پارک های استانبول

پارك گولهانه استانبول

پارک گولهانه استانبول یکی از بهترين پارک ها در منطقه امینونو  در این شهر واقع شده است و در نزديكى تاريخى ترين جاذبه شهرکاخ توپکاپی می باشد.

گولهانه یک پارک بسیار بزرگ و زیبا در شهر استانبول مى باشد كه داراى باغ و قسمتهاى مختلفى است.گولهانه در تلفظ فارسى همان گلخانه مى باشد.

پارک گولهانه دارای كهن ترين بنای یادبود به اسم ستون (پيروزى) در استانبول می باشد. این بنا در اواخر قرن سوم و چهارم میلادی ساخته شده و از جنس مرمر است که هجده متر ارتفاع دارد و در ورودى قسمت جنوبی آن دروازه ای بزرگ می بینید.

این دروازه یکی از دروازه های بزرگ کاخ می باشد كه بعد از بازديد از اين پارك مى توانيد سراغ موزه هاى باستان شناسى، مسجد ايا ايرنه و مسجد ايا صوفيه برويد چون در نزديكى هم قرار دارند. اگر در اسفند تا اواسط ارديبهشت به استانبول سفر كنيد در اين پارك جشنواره گل هاى لاله برگزار مى شود كه بسيار اين پارك را زيباتر جلوه مى دهد.

گل های لاله در پارک

           جشنواره گل های لاله در پارک

پارك ييلديز

پارك ييلديز يكى از پارك هاى بزرگ و سرسبز كه پر از درختان بلند ومنظره هاى زيبا و دوست داشتنى است.بهترين زمان از بازديد اين پارك ارديبهشت مى باشد چون در اين فصل گل هاى زيبا و فضاى دل انگيز و لاله هاى رنگارنگ بسيار جلوه خوبى به پارك بخشيده است.

در بلندترين نقطه پارك كاخ ييلديز ديده مى شود كه مجموعه اى باشكوه از عمارت و ويلاهاى امپراتورى عثمانى كه به قرن نوزدهم برمى گردد است.

زمانى استراحتگاه پادشاهان عثمانى بوده است که اين پارك در محله بشيكتاش واقع شده است كه در گذشته قصر پادشاهى ييلديز بوده و امروزه در اختيار عموم قرار گرفته است و در بين دوكاخ عثمانى و چيراگان واقع است كه مى توانيد ار اين كاخ ها هم ديدن كنيد.

پارك طبيعت ميحرابات

اين پارك منظره ى زيبايى رو به بسفر دارد مساحتی نزدیک به 25 هکتار دارد و اين پارك شامل باغ و سرو های قدیمی، ارغوان های زیبا و درخت برگ بو می باشد كه منظره و جلوه ى زيباى به پارك داده است.

اين پارك در سال 2011ميلادى ساخته شده است و پارک طبیعت میحرابات از فعالیت های چون کوهنوردی، دوچرخه سواری و پیک نیک مى توان بهره مند شد.

همچنين زمین های روباز بسکتبال و فوتبال از دیگر امکانات این پارک است و اين پارك داراى رستوران ،فست فود و مكانى براى اجراى كنسرت و مراسمات است و براى ورود به اين پارك بايد 4لير پرداخت كنيد.

پارك اميرگان

پارك اميرگان يكى از زيباترين و بزرگترين پارك هاى شهر استانبول مى باشد كه در تنگه بسفر قرار دارد. اين پارك به دليل داشتن مجموعه اى از لاله هاى رنگارنگش معروف است.

اين پارك قدمتش به قرن 17باز مى گردد همچنین اين پارك پر از درختانى چون كاج ،صنوبر ،بيد و ليمو است و در قسمت اروپايى  شهر استانبول واقع شده است.

بيش از 120گونه گياه در آن وجود دارد که در اين پارك عمارت و غرفه وجود دارد و اين پارك داراى مسيرهاى پياده روى و نيمكت هاو ميز هاى پيك نيك است كه مورد علاقه اهالى مى باشد.

يكى از اتفاقات جالب كه هرسال در اين پارك رخ مى دهد جشنواره گل لاله است كه هرساله در اين مكان برگزار مى شود.

پارك شهر بايرام پاشا

              پارك شهر بايرام پاشا

پارک شهر بایرام پاشا که در بین مردم به آداپارک نیز مشهور است بزرگ ترین پارك استانبول به شمار میرود که مساحتى حدود ۴٨٠ هزار متر مربع دارد و در این مساحت یک شهربازی و یک پارک بزرگ دارد.

در آن شهربازى بنام لونا پارك شناخته مى شود كه پر از بازى هاى متنوع براى كودكان و بزرگسالان است و در داخل پارك امكانات تفريحى و رفاهى وجود دارد.

چون باغ وحشی کوچک، محوطه پیک نیک، زمین های ورزشی بسکتبال، فوتبال، والیبال و تنیس، استخر و آبشار و مسیرهای دوچرخه و موتورسواری
و نيز در داخل پارك يك درياچه مصنوعى قرار دارد كه مى توان در آن قايق سوارى كرد و همچنين رستوران ها،كافه ها ،فروشگاه ها،آمفى تئاتر ،سالن سينما و …شامل مى شود.

پارك فنر باغچه

پارك فنر باغچه يكى از زيباترين پارك هاى شهر كه در بخش آناتولى است و در همجوار درياى مرمره قرار دارد. اين پارك به دليل داشتن منظره اى زيبا رو به درياى مديترانه بسيار زبان زد است.

اين پارك داراى مساحت زيادى است كه توسط پلى به دماغه فنر باغچه متصل مى شود که به طور يك شبه جزيزه است. در اين پارك ميزها و نيمكت هاى پيك نيك و زمين بازى براى تفريح خانواده وجود دارد و داراى كافه است.

پارک فنر باغچه

                       پارک فنر باغچه

پارك مينياتورى

يك پارك مينياتورى است كه حدود 15سال پيش تاسيس شده است و به يكى از جاذبه هاى ديدنى استانبول تبديل شده است كه داراى حدود 60هزار متر مربع مساحت است.

مینیاتوری یکی از بزر‌گ‌ترین پارک‌های مینیاتوری جهان بشمار مى رود و در اين پارك سازه ها و بناهاى تاريخى با ابعاد مختلف مينياتورى ساخته شده است که از جمله بناهايى كه در اين پارك بازسازى شده است مى توان به ايا صوفيه، معبد آرتميس، برج گالاتا و آرامگاه هاليكارناسوس را نام برد.

گاهی افرادی که بعنوان مهاجر وارد استانبول میشوند از محل های گردشگری این شهر اطلاعی ندارند.و با اقامت در ترکیه خود را محدود به منطقه ی اسکان خود میکنند اما با داشتن اطلاعات در مورد مکان های گردشگری ترکیه میتوانند برای گشت و گذار به مکان های بیشتری بروند.

پست های توصیه شده
نمایش 3 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

مركز خريد آكاسيا در استانبول آسيايىفستیوال و جشن ها در ترکیه