8 نكته براى آشنايى با كاخ توپكاپى استانبول

در استانبول بهترين كاخ ها و عمارت ها وجود دارد که بيشتر اين كاخ ها و عمارت ها در زمان عثمانى ساخته شده است و سبك معمارى دوران عثمانى را دارد.

كاخ هايى كه از آن امروزه به عنوان موزه استفاده مى شود و در طول روز خيلى از گردشگران از آن بازديد مى كنند با استفاده از كارت گردشگرى استانبول مى توانيد با قيمت ارزان از اين موزه ها ديدن كنيد. يكى از معروف ترين كاخ هاى دوران عثمانى كاخ توپكاپى است.

          کاخ توپکاپی و زیبای منحصربفرد آن

كاخ توپكاپى تجلى عظمت معمارى

اين كاخ در اواسط قرن پانزدهم در شهر استانبول ساخته شده است و يكى از بهترين و باشكوه ترين كاخ هاى تاريخى كشور تركيه به شمار مى رود.

كاخى كه توسط سلطان محمد دوم بنا شده كه از هر طرف به مناطق شهر نزديك است و در حال حاضر يكى از اصلى ترين بخش هاى گردشگرى به حساب مى آيد.

كاخ توپكاپى حدود ٤٠٠سال محل سكونت پادشاهان عثمانى بوده است ويكى از بهترين مناطق براى سكونت در استانبول به حساب مى آيد و سرتاسر آن از اتاق ها گرفته تا زير پله و آسپزخانه هايش همه و همه جزو اماكن تاريخى كشور است.

اين كاخ در سال ١٩٢٤توسط اتاتورك به موزه بدل شد و تا به حال در اختيار عموم قرار گرفته است.

معماری کاخ توپکاپی

در كاخ توپكاپى استانبول بيش از ٨٥هزار اشياى تاريخى وجود دارد كه به همين دليل معروفترين موزهاى شهر به شمار مى رود اشيايى ريز و درشت از اشيا و وسايل پادشاهان كه از الماس هاى ٨٦قيراطى و تخت پادشاهان ار طلا ساخته شده است كه از معروف ترين اشياى اين موزه هستند.

اين كاخ بر روى يك شبه جزيره بنا شده است كه اطراف آن چشم انداز زيبايى دارد كه از شمال اين كاخ دماغه ى طلايى شبه جزيره از جنوب به درياى مرمر و از شرق آن تنگه بسفر و زيبايى هاى تاريخى آن واقع است.

           شمشیرهای جنگی در زمان عثمانی

معماری داخلی کاخ توپکاپی

كاخ توپكاپى ٤ورودى دارد که هركدام از اين ورودى ها ماجرايى دارد ورودى اول اين كاخ مكانى است كه در گذشته روبه عوام باز مى شد. ورودى دوم تنها سلطان و مادرش حق وارد شدن داشتند كه سمت راست ورودى دوم آشپزخانه و در سمت چپ آن حرمسراى كاخ واقع است كه امروزه از آسپزخانه به عنوان مكانى براى نشان دادن ظروف چينى و كريستالى استفاده مى شود.

حرمسراى كاخ توپكاپى مكانى بوده كه در آن زنان زيبا رو را حبس مى كردند و در اين حرمسرا حدود هزار زن زندگى مى كردند كه معروفترين آنها الكساندراى روس و يادهمان خرم سلطان بود.

كاخ توپكاپى داراى موزه ادوات جنگى است اين موزه تاريخ لشكر كشى ها و جنگاورى هاى حكومت عثمانى را به شما نشان مى دهد و ورودى سوم كاخ در اين قسمت قرار دارد كه مى توانيد به ديدن غنائم جنگى و شمشير هاى مرصع برويد و نيز خنجر زمرد كه سلطان محمود دوم به نادرشاه افشار هديه فرستاده بود كه در ميانه راه با شنيدن خبر مرگ نادر شاه به كاخ برگردانده شد در اين قسمت كاخ قرار دارد.

اين كاخ داراى دروازه اى بنام دروازه سعادت است مكانى كه يك تخت پادشاهى در آن وجود دارد و در رويدادهاى بزرگ شاه به آن مكان مى رفته و جشن برپا مى كرد كه حفاظت از اين دوازه به عهده خواجگان دربار بوده است.

براى بازديد از اين كاخ مى توانيد همه روزه از ساعت ٩صبح تا ٥عصر مراجعه كنيد و در تعطيلات مذهبى اين كاخ داير است.

 

پست های توصیه شده
نمایش 3 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

مسجد آبیفعاليتهاى جذاب در سفر زمستانه به استانبول