راهنماى بازديد از موزه پرا و كاريه در استانبول

استانبول از لحاظ تاريخى و فرهنگى اهميت بسيار زيادى در منطقه دارد، شهرى كه در آن امپراتوران زيادى حكومت كرده اند و هركدام تاثير بسزايى در تمدن این کشور داشتند.

همين موضوع را شما مى توانيد در ساختار بناهاى تاريخى و نيز فرهنگ مردم شهر بينيد، استانبول داراى چندين موزه است كه از اهميت بالايى برخوردار است. ما در اينجا مى خواهيم سراغ دو موزه مهم و جذاب اين شهر برويم.

            آثار هنری در موزه پرا و کاریه

راهنماى بازديد از موزه پرا در استانبول

موزه ى پرا، يك مكان خصوصى بوده كه در بنايى متعلق به قرن ١٩ميلادى واقع شده است. در گذشته اين بنا به عنوان يك هتل بوده كه بعدها به موزه هاى خصوصى تركيه تبديل شده است.

و در آن آثار باستانى، آثار هنرى كلاسيك، نقاشى هاى مهم و همچنين آثارى از هنر مدرن همگى در يك جا به نمايش گذاشته شده است و شما مى توانيد هنر و فرهنگ تركيه را در اين موزه مشاهده كنيد.

اگر بخواهيم عميق تر به آثار نمايش گذاشته شده در موزه دقت كنيم بايد در وهله ی اول نقاشى هايى كه هنرمندان اروپايى با الهام از دوره ى عثمانى كشيده اند را مورد توجه قرار داد.

و بخش ديگر مربوط به آثارباستانى به دست آمده از آناتولى است كه در كنار آثارى از ديگر دوره هاى تاريخى نمايش داده مى شود علاوه بر آثار مدرن و كلاسيك هنرى، يكى از بخش هايى كه شما را جذب مى كند موزاييك هاى اين موزه است.

يكى از اثرهايى كه ديدن آن را نباید از دست دهيد مربى لاكپشت اثر عثمان حمدى برجسته ترين نقاش هاى تركيه كه ارزشى حدود ٣.٥ميليون دلار برايش تخمين زده شده است.

در اين موزه كافه ى اختصاصى وجود دارد كه انواع نوشيدنى هاى گرم و سرد همراه دسر ارائه مى دهند و يك سالن نمايشى نيز دارد كه فستيوال فيلم ها در آن برپا مى شود.

فيلم هاى هنرى را در این سالن نمايش مى دهند. ورودى موزه پرا ٢٠لير است و از روزهاى سه شنبه تا شنبه از ساعت ١٠صبح تا٧شب مى توانيد از ایم موزه ديدن كنيد همچنین جمعه ها از ساعت ٦بعداز ظهر تا ١٠شب داير مى باشد و موزه رايگان است.

                  موزه پرا در استانبول

راهنماى بازديد از موزه كاريه (چورا)در استانبول

استانبول بناهاى زيادى از دوره بيزانتین در خود دارد ولى بعضى از اين بناها بسيار چشم نواز است يكى از اين بناها كليسا چورا است كه با آجر به زيبايى طراحى شده است.

كليسايى كه امروزه به عنوان موزه ى كاريه فعاليت مى كند اين بنا زير سايه زيبايى هاى بناهاى تاريخى مهم استانبول همچون اياصوفيه قرار گرفته و داخل آن تمامى زيبايى هاى هنر دوره ى بيزانتين را نشان مى دهد.

مهم ترين چيزى كه به خاطرش به اين موزه مى روند بازديد از موزاييك كارهايى است كه كمتر جايى به چشم مى خورد اين موزاييك كارى ها بسيار حرفه اى و زيبا طراحى شده اند و داستان هايى از انجيل را روايت مى كند.

اين روايت ها همچون يك كتاب مصور بوده و مى توان قصه ى آن را در پنل هاى مختلف دنبال كرد البته اين كارا شما را يكم سردر گم ميكند اما وقتى متوجه شويد داستان را مى فهميد در مجموع ١٧تصوير اصلى به وسيله موزاييك در اين مكان كار شده و كارهاى ديگرى وجود دارد مه مى توانيد ببينيد.

بناهاى ديگرى در كنار اين كليسا موزه قرار دارد كه به هنگام بازديد از موزه تاريخى و بسيار زيباى kariye مى توانيد از آنها ديدن كنيد و نيز رستوران معروف Asitaneدر نزديكى آن قرار دارد كه گردشگران مى توانند طعم هاى واقعى غذاهاى سنتى دوره عثمانى را بچشند اين موزه به غير از روزهاى چهار شنبه همه روزه از ساعت ٩صبح تا ٥بعد از ظهر داير است و ورودى براى هر نفر ٥٤لير مى باشد.

    تصاویر به جا مانده از آثار هنری دوره عثمانی

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید