مسجد زيبا و تاريخى سليمانيه استانبول

در سفر به استانبول شما مکانهاى تاريخى بسيارى را خواهيد دید كه بسيارى ازآن ها را مساجد تشكيل مى دهند، مساجدى زيبا و ديدنى كه هركدام نمادهايى مهم در نقاط مختلف شهر به حساب می آیند و مناظر شهر استانبول را زيباتر جلوه مى کند.

مسجد سليمانيه سومين جاذبه مهم تاريخى و يكى از مهم ترين و بزرگترين مساجد شهر است جايى كه بخاطر زيبايى كه دارد گردشگران زيادى روزانه از آن بازديد مى كنند.

نگاهى به معمارى مسجد سليمانيه

مسجد سليمانيه بسيار وسيع و بزرگ است و طراحى بسيار زيبايى دارد .معمارى آن توسط معمار معروف سينان انجام گرفته است اين مسجد از لحاظ بزرگى شاهكارى در كارهاى او به حساب مى آيد.

اگر مى خواهيد به بزرگى اين مسجد پى ببريد و تجسم كنيد بايد در نظر بگيريد كه بلندى گنبد مركزى مسجد سليمانيه ٤٧متر است و به زيباترين شكل تزيين شده است و طراحى داخلى آن فضاى كافى را در اختيار نمازگزاران قرار داده است.

    نمای زیبای مسجد سلیمانیه در استانبول

تاريخچه از مسجد سليمانيه

اين بناى بزرگ در طول ٨سال ساخته شد و در سال ١٥٥٧ميلادى ساخت آن تمام شد اين مسجد را براى پاسداشت سلطان ساخته شد و معمارى آن از اهميت زيادى برخوردار است.

سلطان سليمان يكى از حاكمان زمان امپراتورى عثمانى است كه به مدت زيادى از سال ١٥٢٠تا١٥٦٦حكومت كرده است و بخاطر تعادلى كه بين حكميت و عدالت در منطقه داشت لقب سليمان دوم به وى دادند.

تاريخچه اى از اتفاقاتى كه براى مسجد سليمانيه افتاده است

اين مسجد در سال ١٦٦٠مورد آتش سوزى قرار گرفت كه در آن زمان معمار فوساتى به دستور سلطان محمد چهارم اقدام به بازسازى مسجد كرد و بخشى از سبك هاى معمارى آن تغيير یافت.

بعدها در جنگ جهانى اول از حياط اين مسجد به عنوان جايگاهى براى نگهدارى اسلحه و تجهيزات نظامى مورد استفاده قرار كرد و در نهايت موجب آتش سوزى شد و تا سال ١٩٥٦بازسازى كاملى انجام نشد كه تااينكه دولت وقت تصميم به بازسازى كلى مسجد گرفت.

در مجموعه ى مسجد سليمانيه ،چه چيزهاى ديگرى وجود دارد؟

اين مجموعه شامل يك مدرسه مذهبى، غذاخورى، بيمارستان، كاروانسرا، كتابخانه، بازار و چندين مقبره است كه در نزديكى مسجد قرار دارد كه بعضى از بخشها مورد استفاده است.

از اصلى ترين و ديدنى ترين مقبره هاى مسجد سليمانيه به خود مقبره سلطان سليمان و نيز همسرش را مى توان نام برد كه به نام روكسلانا نام دارد كه هردو مقبره ازشيشه و فلز ساخته شده است و آرامگاه معمار اين مسجد در اين مسجد است.

                    مسجد سلیمانیه

ديدنى هاى اطراف مسجد سليمانيه كدام هستند ؟

اين مسجد در بخش قديمى شهر قرار دارد و ديدنى هاى زيادى در اطراف آن به چشم مى خورد كه مى توانيد از آنها ديدن كنيد.دیدنی هایی مانند بازار بزرگ، بازار مصرى ها يا بازار ادويه از مهمترين جاذبه هاى ديدنى اين منطقه است.

حتى اكر خريد نكنيد از بازار به واسطه اهميت تاريخى كه دارند ديدن كنيد و كاخ توپكاپى ،رستم پاشا ،مسجد آبى و …در نزديكى مسجد سليمانيه قرار دارند.

اين مسجد همه روزه از ساعت ٩صبح تا٦بعدازظهر داير مى باشد اما در ساعات عبادت نمازگزاران نمى توانيد از داخل ديدن كنيد همچنین بازديد از اين مسجد رايگان است.

پست های توصیه شده
نمایش 1 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

تفاوت قسمت آسيايى و قسمت اروپايى استانبول