آداب و رسوم ازدواج در تركيه

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه یکی از موضوعات محبوب ایرانیان است. كشور تركيه، سنت و فرهنگ غنى دارد كه اين سنت ها در شهرها و روستاهای این کشور متنوع است. در شهرها زوجين فرهنگ غربى را با فرهنگ هاى سنتى تركيب كرده اند و ترك ها علاقه زيادى به جشن هاى باشكوه با غذاهاى متنوع و موسيقى و رقص دارند.

ازدواج همواره از قدیمی ترین و محکم ترین پیمان های میان دونفر می باشد این پیمان که آغاز رابطه ای میان دو نفر می باشد و در زندگى و جامعه بشر از اهميت بالايى برخوردار است.

مراسمات سنتی ازدواج در ترکیه

آداب و رسوم ازدواج  گذشتگان در ترکیه

در كشور تركيه حدود ٢٠درصد ازدواج ها، ازدواجى هستند كه خانواده ها براى فرزندان خود فردى مناسب انتخاب مى كنند و معمولا بصورت سنتى مادرپسر دنبال دختر براى پسرش مى گردد.

بعد از آن به خانه دختر رفته و از آن براى پسرش خواستگارى مى كند وبيشتر اوقات پسر و دختر باهم به تنهايى صحبت مى كنند و اگر به تفاهم رسيدند ازدواج مى كنند در غير اين صورت خانواده ها اصرارى نمى كنند.

درگذشته درصد خيلى كمى از ازدواج ها به صورت Beşik kertmeصورت مى گرفت يعنى بدون در نظر گرفتن رضايت دختر و پسر شكل مى گرفت به طورى كه خانواده اسم دختر و پسر را از زمانى كه نوزاد بودند روى هم مى گذاشتند تا در جوانى باهم ازدواج كنند ولى امروزه اين نوع ازدواج ها رايج نيست.

و يكى ديگر از ازدواج كه امروزه به ندرت ديده مى شود berdel است به معنى معاوضه عروس. در تركيه نيز مانند ايران پولى به عنوان مهريه تعيين مى شود که در گذشته خانواده هايى كه وضع مالى خوبى نداشتند و نمى توانستند مهريه را پرداخت كنند اين گونه رسم بود كه بجاى مهريه دشمنى ها و كينه هاى گذشته را فراموش می کردند.

آداب و رسوم در ازدواج های سنتی ترکیه

با گذشت زمان تعداد اين نوع ازدواج ها محدود شده است و دختر و پسرها بيشتر توسط خانواده هاى خود همسرى براى ازدواج انتخاب مى كنند و داماد بايد به دختر پيشنهاد ازدواج دهد و اين پيشنهاد در يك روز با سرو يك قهوه ترك آغاز مى شود.

و زمانى كه به توافق رسيدند براى مراسم نامزدى يك روزى را تعيين مى كنند و در خانه عروس نامزدى انجام مى گيرد و خانواده داماد به سمت منزل عروس به صرف نهار مى روند.

مادر داماد لباس نامزدى و جواهرات به عروس هديه مى دهند وعروس لباس و جواهرات را پوشيده و سپس تبادل حلقه هاى نامزدى كه توسط يك ربان قرمز به انگشت راست آنها بسته شده توسط يكى از اقوام انجام مى گيرد.

ازدواج هاى سنتى تركيه را در سه قسمت مى توان بررسى كرد: بله برون، نامزدى وجشن عروسى در ترکیه، خانواده هايى كه به سبك سنتى علاقمند هستند مراسم هاى خود را بسيار با شكوه برگزار مى كنند.

برخى از خانواده ها زياد رسم و رسوم را در نظر نمى گيرند و مراسم را جزئى برگزار مى كنند و برخى از خانواده ها بطور قانونى عقد را انجام مى دهند و هيج مراسمى برگزار نمى كنند.

دعوت به عروسى و مراسمات و آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

ترك ها در عروسى هاى خود چند روز مانده به مراسم عروسى در ترکیه دعوتيه بين فاميل و آشنايان پخش مى كنند. نوع دعوتيه هر منطقه متفاوت مى باشد در برخى از منطقه ها برا دعوتيه هدايايى مثل روسرى، حوله، صابون، دستمال، ليوان و …انتخاب مى كنند و فرستاده مى شود.

شخصى كه اين دعوتيه را پخش مى كند به منزل دوستان و فاميل مى رود و دعوتيه را مى دهد و به عروسى آن ها را دعوت مى كند.

در فرهنگ تركيه روزبرگزارى عروسى و اينكه مراسم چند روز طول مى كشد منطقه به منطقه فرق مى كند در زمان هاى گذشته مراسم عروسى ٣يا ٤روز طول مى كشيد از روز پنجشنبه آغاز مى شد و يكشنبه به پايان مى رسيد.

در گذشته در اين مراسم ها خانم هاى فاميل و دوستان عروس به خانه آنها يا به باغى دعوت مى شدند و جشن مخصوص دختران مى گرفتند و لباس هاى مخصوصى مى پوشيدند و در حال آواز خواندن و رقصيدن شمع هايى براى عروس مى آوردند و مادر عروس و داماد گريه مى كنند و بعد مقدارى حنا كف دست عروس و دختران جوان مى گذارند و اين كار را خوش يمن مى دانند.

مراسم و رسومات ازدواج در ترکیه

صبح روز عروسى ،عروس از خانه پدرى اش راهى مى شود كه خود را براى جشن عروسى آماده كند و بعد از آرايشگاه به خانه پدر برمى گردد و منتظر داماد و خانواده اش مى ماند كه به دنبال او بيايند و داماد با ماشين شخصى به دنبال عروس مى آيد تا هرچه زودتر عروس را ببينند.

جلوى منزل عروس رقص و پايكوبى مى كنند تا عروس از خانه بيرون بياييد پسر بچه اى پرچم كشور را به دست مى گيرد و مانع عروس و داماد مى شود وتقاضاى شاباش مى كند تا در را باز كند و كنار برود و بعد از آن همه ميهمانان براى عروس و داماد آرزوى خوشبختى مى كنند و آهنگ مى خوانند و آنها از خانه خارج مى شوند و خانواده عروس ناراحت دختر خود را روانه خانه خود مى كنند.

عروس و داماد همراه ميهمانان به تالار مى روند تا مراسم عقد در حضور ميهمانان برگزار مى شود و محضردار در حضور همه با دونفر شاهد اين ازدواج را رسمى اعلام مى كند.

و قبل از رقص و پايكوبى هدايايى به عروس و داماد تقديم مى كنند و جشن بسيار با شكوه با سرو غذاها برگزار مى شود و در آخر عروس با خانواده خود بعد از پايان مراسم خداحافظى مى كند و به ماه عسل مى روند.

مراسم خاص و رسوم ازدواج در ترکیه

و يكى از رسم هاى جالب اين مراسم بين عروس و دوستان مجرد و اقوام اين است كه دوستان مجرد عروس اسم هايشان را در كف كفش عروس مى نويسند و در آخر شب دخترها كف كفش عروس را مى بينند اگر اسم شان پاك شود به زودى ازدواج مى كنند.

درتركيه سرويس خواب و كمى وسايل به عهده خانواده عروس است وبقيه وسايل مانند اجاق گاز ،يخچال و ..را داماد تهيه مى كند.

در تركيه قانونى وجود دارد كه زن بعد از ازدواج با نام فاميل شوهرش صدا زده مى شود در تركيه مردان نمى توانند چند همسر داشته باشند و اين كار جرم است و بايد بصورت قانونى ازدواج ثبت شود اگر ثبت نشود غير قانونى مى باشد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

تفریح در استانبولجزایر پرنسس