حقايق جالبى از سه موزه شگفت انگيز استانبول

از سال ٦٣٨پيش از ميلاد تا به حال استانبول به عنوان پايتخت سه امپراتورى خدمت كرده است كه در گذشته مركز ادارى امپراتورى روم، بيزانس و عثمانى بوده و بخاطر پشتوانه تاريخى و فرهنگى غنى اش مهد موزه هاى تركيه است.

اگر شماهم دوست داريد در سفر به استانبول از رازهاى اين كشور باخبر شويد از اين موزه ها ديدن كنيد در اين موزه ها آثارهاى تاريخى، حكايت تاريخى اين سرزمين را برايتان بازگو مى كنند در اينجا به سه موزه شگفت انگيز استانبول نگاهى مى اندازيم.

موزه ايا صوفيه

هنگامى كه براى اولين بار به تركيه سفر مى كنيد ايا صوفيه يكى از جاذبه هاى اين شهر است كه افراد را به خود جذب مى كند. اين بناى بى نظير دو سال ٥٣٧ميلادى توسط جوستينين ساخته شده است و معمارى آن به دست آنتيميوس از ترالس و ايزيدوره از ميلتوس مسئوليت آن را پذيرفتند.

نمای زیبای استانبول با کاخ ایاصوفیه

ستون هاى ايا صوفيه يادگارى از بناهاى مختلف

ستون هاى اين موزه از شروع به اين بنا تعلق نداشتند و از جاهاى ديگرى به اين جا آمده اند چون براى تكميل اين بنا فرصت زيادى نبود برخى از ستون هاى شهرهاى تاريخى براى ساخت به اين مكان آورده شد به طور نمونه شايع شد كه هشت ستون در اياصوفيه از افسس آورده شده است.

ايا صوفيه يك بناى باستانى مقاوم در برابر زلزله

ايا صوفيه در زلزله هاى مهيب و پياپى استانبول ويران نشده و بسيار مقاوم مانده كه برخى ها بر اين باورند كه استفاده از ستون هاى باستانى سبب شده كه مقاوم تر باشد و برخى ها هم مى گويند كارشناسان و معماران زلزله هاى تاريخ را به خوبى آناليز كرده اند و بعد سازه را طراحى كرده اند و ساختند.

ملات جادويى براى ساخت ايا صوفيه

براى ساخت اياصوفيه از ملات ويژه اى استفاده شده است ملاتى كه تا به حال محتويات آن فاش نشده است و هنگامى كه نگاه به ديواره هاى اياصوفيه مى اندازيد متوجه مى شويد و آجرهاى قرمز آن با ملاتى خاص محكم شده است.

سنگ مرمر و درياى مرمره

بيشتر سنگ هايى كه براى ساخت ايا صوفيه استفاده شده از جزاير درياى مرمره آورده شده است و به دليل طبيعت غنى شده اين جزايرها اين درياها در گذشته به عنوان مارماريون شناخته مى شد و به معناى مرمر بود و نام سنگ هاى مرمر از درياى مرمره گرفته شده است.

كاخ  موزه توپكاپى

كاخ توپکاپى مانند بهشتى در دل شهر قرار دارد و در سال ١٤٦١ميلادى به دستور سلطان دوم عثمانى پس از فتح استانبول شروع شد و در سال ١٤٧٨ساخته شد كاخ توپكاپى ويژگى هايى مانند به ايا صوفيه دارد كه هنگام بازديد متوجه شباهتها خواهيد شد.

از استحكامات نظامى تا يك باغ بهشتى

كاخ توپكاپى يكى از استحكامات نظامى دوره خودش بود و بسيار جذاب است و هنگام ديدن از آن متوجه يك باغ زيبا و سرسبز مى شويد كاخ توپكاپى در نخست براى خدمت به عنوان يك پست نظامى در نظر گرفته شده بود كه پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح ساختمان ديگرى براى اين كار در نظر گرفت كه امروزه به عنوان دانشگاه استانبول شناخته مى شود.

از كاخ توپكاپى سلطان به عنوان مكانى براى پذيرايى مهمان خود استفاده مى كرد و دفتر كارش نيز آنجا بود و دوره هاى جنگى نيز برگزار مى كرد اما در دوره باشكوه پادشاهى سلطان سليمان ،حرم و كاخ خود را به اين منطقه انتقال داد براى اينكه همسرش كاخ توپكاپى را دوست داشت.

کاخ موزه ها دیدنی در استانبول

معمارى تلفيقى اروپايى و عثمانى

معمارى كاخ توپكاپى تركيبى از معمارى كلاسيك عثمانى و اروپايى است آتش سوزى هاى زيادى اتفاق افتاد و بارها مورد بازسازى قرار گرفت.

موزه باسيليكا سيترن

موزه باسيليكا سيترن نيز مانند ديگر موزه ها از دوره امپراتورى جوستينين اول به جاى مانده است جوستينين يكى از افرادى بود كه كمك كرد قسطنطنيه به پايتخت تاريخى منطقه تبديل شود و بناهايى چون باسيليكا و اياصوفيه را تاسيس كرد.

ستون هاى باستانى در مخزن

ستون هاى مخزن باسيليكا هم مانند ايا صوفيه از جاهاى ديگر اورده شد و ٣٣٦ستون دارد كه از زمان يونان باستان به جاى مانده است اگر به ستون ها دقت كنيد ميفهميد كه سبك آن به همان دوران بازمى گردد.

امپراتورى بيزانس اين ستون ها را از بيزانس به استانبول آورد اين ستون ها ستون هاى بازيافتى يك شهر قديمى هستند قدمت اين مخزن ها به بيش از هزار و پانصد سال باز مى گردد و ستون هاى بكار گرفته شده بيش از دوهزار سال قدمت دارند به همين دليل اين بنا يكى از بناهاى قديمى به شمار مى رود.

راهپيمايى براى رسيدن به مجسمه مدوسا

شما به قدم زدن داخل مخزن باسيليكا به مجسمه مدوسا مى رسيد و اين ستون ها متفاوت هستند چون از جاى ديگرى اورده شدند و زير ستون يك قطعه سنگ قرار داده اند تا به بلندى مورد نظر برسند.

مجسمه مدوسا يكى از سه هيولاى بود كه به شكل زنى عجيب و غريب و ترسناك با موهاى به شكل مار بوده است كه سخن درمورد هيولا در افسانه هاى يونانى گفته شده است كه سر ستون مدوسا شكل غير منتظره و عجيبى به شكل مار است كه از مجسمه هاى هيولا شكل براى نگهدارى از بناهاى بسيار باشكوه و بزرگ استفاده مى شوند و استفاده از سر ستون هاى مدوسا در اين انبار باسيليكا براى حفاظت اين بنا بوده است و براساس افسانه ها هركسى به آن نگاه كند به شكل سنگ در مى آيد.

پست های توصیه شده
نمایش 2 دیدگاه
ترک بک ها

یک نظر بدهید

معرفى ٦رستوران معروف در كاراكوى استانبول