معمارى باشكوه قوجاتپه در آنكاراى تركيه

قوجاتپه یکی از بزرگترین مساجد آنکارا به حساب می‌آید که معماری منحصر به فردی دارد. این مسجد در آنکارا با طراحی کلاسیک عثمانی ساخته شده است و ٣٠سال قدمت دارد.

این عبادتگاه ظرفیت حدود ٢٤هزار عبادت کننده دارد كه به عنوان بزرگترين مسجد آنكارا شناخته شده است. گرچه مسجد قوجا تپه زياد قدیمی نیست اما در حال حاضر به عنوان یک اثر تاریخی در ترکیه شناخته شده است.

و بخاطر داشتن معماری بسیار زیبا و قابل توجه بازدیدکنندگان را خیره به خود می‌کند. اين مسجد يكى از جاذبه های گردشگرى ترکیه به حساب مى آيد.

و با پشتكار بسيار در سال ١٩٨٧ساخته شده که درهاى اين مسجد به روى همگان باز شده است. اين مسجد داراى وسعتى حدود ٤٥٠٠ متر مربع است.

و ساخت اين مسجد حدود ٢٠سال به طول انجاميده که طراحى داخلى و بيرونى بى نظير آن را به يكى از مساجد معروف در آنكارا تبديل كرده است.

نمای داخلی مسجد قوجاتپه

          نمای داخلی مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه در آنکارا ٤ مناره دارد که طول هر کدام از مناره‌ها به ٨٨ متر می‌رسد و از جذابیت‌های این بنا میتوان به این موضوع اشاره کرد که در داخل مناره‌ها برای راحتى بازدیدکنندگان آسانسورهایی قرار داده شده است که به راحتی به طبقات پایین بنا همچون کتابخانه، سالن کنفرانس، قسمت اداری و پارکینگ می‌برد.

معماری مسجد قوجا تپه آنکارا کاملا سنتی است همچنین معماری داخل مسجد قوجا تپه را کاملا از بناهای دوره عثمانی به كار گرفته شده است طوری که تمامی مرمرها،کاشی‌ها، گچ‌بری‌ها و درهای منبت‌کاری شده این مسجد هنر دست صنعتگران خوش ذوق و برجسته ترکیه بوده است.

زمانی که وارد این ساختمان زيبا می شوید مى توانيد دکوراسیون زيباى آن را مشاهده كنيد از کارهای هنری گنبد مرکزی و استفاده از پنجره های سنگ مرمر و رنگی گرفته تا تزئینات سقف و لوسترهای زیبا و فرش‌های قرمز مسجد که همگی حس خوبی را ايجاد مى كنند.

این فضای زيبا و چشمگیر بسيار خودنمايى مى كند اين حالت به ویژه در شب ها که مسجد در هاله هایی از نور سفید غرق می شود زيباتر خواهد شد.

مسجد قوجا تپه در مركز آنكارا در جنوب شرقی میدان معروف شهر میدان کیزیله قرار گرفته است براى رسيدن به آنجا می توانید از اتوبوس استفاده کنید.

علاوه بر اتوبوس می توانید از مترو هم استفاده کنیددر اطراف مسجد یک مجموعه خرید، پارکینگ، رستوران، هتل، کافی شاپ و مغازه ها قرار دارد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

معرفی هتل 5 ستاره سورا ایاصوفیه در استانبول