کلیسای صليب مقدس در وان

شهر وان به دليل اينكه در نزديكى كشورمان ايران قرار گرفته است بهترين گزينه براى سفر ارزان به تركيه است. بسيارى از افرادى كه به وان سفر مى كنند با هدف خريد به اين شهر زيبا و تاريخى مسافرت مى كنند.

اما اين شهر كوچك و تاريخى علاوه بر مراكز خريد ارزان و جذاب داراى جاذبه هاى تاريخى و گردشگرى است كه بازديد از آن ها بسيار لذت بخش است. از جمله يكى از اين مكان ها مى توان به كليساى صليب مقدس اشاره كرد كه اين كليسا داراى قدمت و سبك معمارى خاصى است كه توانسته توجه همگان را به خود جلب كند.

آشنايى با كليساى صليب مقدس

كليساى صليب مقدس امروزه توانسته توجه همگان را به خود جلب كند و به يكى از مهمترين جاذبه هاى اين شهر تبديل شده است. كليساى صليب مقدس متعلق به ارمنى ها است و در سال هاى بين ٩١٥تل٩٢١بنا شده است.

اين كليسا را باهدف كليساى پادشاهى بنا كردند كه بعدها به كليساى عمومى تبديل شده است. اين كليسا در طول تاريخ فراز و نشيب هاى بسيارى را ازجمله نسل كشى ارمنى تجربه كرده است به همين دليل بخشى از اين كليسا خراب شده و از بين رفته است.

کلیسای شش ضلعی صلیب مقدس در وان

کلیسای شش ضلعی صلیب مقدس در وان

تاريخچه كليساى صليب مقدس

همان طور كه در بالا اشاره كرديم اين بنا در بين سال هاى ٩١٥تا٩٢١ ساخته شده است. اين بنا از همان اول مورد توجه همگان واقع شده است. اما با گذر زمان و اتفاقاتى كه افتاد بخش هايى از اين كليسا از بين رفت.

بخش اصلى بنا به دليل ارتفاع  از بخش هاى ديگر سالم باقى ماند و امروزه بيشتر گردشگران براى بازديد به آن مراجعه  مى كنند. چيزى كه امروزه شما مشاهده مى كنيد نتيجه بازسازى هايى است كه آخرين بار در سال ٢٠٠٤انجام شد و در سال ٢٠٠٧از آن به عنوان جاذبه گردشگرى رونمايى شد.

کلیسایی تاریخی در دل شهر وان ترکیه

کلیسایی تاریخی در دل شهر وان ترکیه

سبك معمارى كليساى صليب مقدس

اين بنا داراى ارتفاعى حدود ١٧ متر است و به شكل هشت ضلعى طراحى  شده است و به دليل  طراحى زيبايش مورد توجه قرار گرفته است. بناى هشت ضلعى داراى يك گنبد است كه اين گنبد باعث شده تا درون كليسا بسيار نورگير و روشن باشد.

مصالحى كه در اين كليسا مورد استفاده قرار گرفته است از جنس سنگ هاى آتشفشانى به رنگ نارنجى و قرمز می باشد و ديواره هاى داخلى از پودر سنگى به صورتى هستند.

اين كليسا داراى سه ورودى از جهت هاى مختلف است و سبك معمارى صومعه هاى ارمنى كاملا قابل مشاهده است. نكته جالب حكاكى هاى روى ديوار هاى كليسا است كه روايتى از داستان هاى نوشته شده در كتاب مقدس ارمنى ديده مى شود. كه اين حكاكى ها توسط هنرمندان آن زمان به نام مانوئل انجام شده است.

طريقه دستيابى به كليساى صليب مقدس

شهر وان يكى از كوچك ترين شهرهاى مرزى تركيه است كه با كمى پياده روى و با تاكسى مى توانيد به همه جاى شهر دسترسى پيدا كنيد.

باتوجه به اين كه اكثر مكان ها به هم نزديك هستند كرايه تاكسى چندان گران نخواهد بود. شما مى توانيد در تمامى روزهاى هفته از ساعت ٨صبح تا ٨عصر از اين مكان ديدن كنيد و هزينه ورودى به اين مكان به ازاى هر نفر ١٨لير مى باشد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

معرفی پارك دلفين آنتالياگشت و گذار بهاری در استانبول