آشنايى با مسجد ييولى مناره آنتاليا

از شهرهاى جذاب و توريستى كشور تركيه شهر تاريخى و بسيار شگفت انگيز آنتاليا است.اين شهر تفريحى زيبا و ديدنى امكانات بسيار زيادى را در اختيار گردشگران قرار مى دهند.

به دليل محبوبيت تورآنتاليا در بين گردشگران روز به روز در حال افزايش است و سالانه توريست هاى بسيارى را جذب خود مى كند.

شهر آنتاليا جاذبه هاى ديدنى بسيارى را در معرض ديد عموم قرار مى دهد قدمت اين شهر تاريخى و مكان هاى باستانى بسيار هستند يكى از جاذبه هاى زيبا و ديدنى مسجد ييولى مناره آنتاليا است اگر به تاريخ و هنر علاقمند هستيد حتما از اين مسجد ديدن كنيد.

معرفى مسجد ييولى مناره آنتاليا

اين مسجد به دليل مناره هاى شياردار نشان دهنده نوع خاصى از معمارى تركى آناتولى است كه شهرت زيادى دارد. اين اثر از اولين بناهاى اسلامى در اين شهر بوده و اثرى ماندگار از دوران سلجوقى ،متعلق به قرن سيزدهم ميلادى است.

اين مسجد يكى از بهترين نمونه هاى فرهنگ و معمارى اسلامى است اين مسجد به شكل مقطع و نيمكره شمالى ساخته شده و داراى شش گنبد است.

مسجد ییولی مناره سال ها پيش مورد بازسازى قرار گرفته است. علاوه بر سبك معمارى اين مسجد از سيستم گرمايشى و سرمايشى عالى برخوردار است به اين صورت كه ديواره پنجره گرما را در خود حفظ كرده و عبور آب از تونل هاى زير مسجد باعث خنكى در تابستان و گرمايش آن در زمستان مى شود.

تاريخچه مسجد ييولى منازه آنتاليا

ساخت اين مسجد از سال ١٢١٩تا١٢٣٦در شهر آنتاليا به طول انجاميد در گذشته اين مكان كليساى قديمى بود كه توسط نوه يونوس كه از اهالى قبيله بود ساخته شده بود.

اما در زمان علاءالدين سلجوقى از ساختمان اصلى آن تنهايك ويرانه به جاى مانده بود وى تصميم گرفت اين ساختمان را بازسازى كند و يك مسجد باشكوه را جايگزين كرد.

اين مسجد در طى بازسازى هاى انجام شده تغيير كاربرى داده و از آن به عنوان مكان تاريخى و فرهنگى ياد مى شود.

آشنايى با مسجد ييولى مناره آنتاليا

            نمای مسجد ييولى مناره آنتاليا

معمارى مسجد ييولى مناره آنتاليا

مسجد ييولى مناره در مركز شهر آنتاليا واقع شده است مناره مسجد با كاشى هاى آبى تيره مزيين شده كه امروزه نشانگر نماد شهر آنتاليا است.

اين بنا يكى از قديمى ترين نمونه هاى مساجد چند گنبدى آناتولى است. طراحى مسجد به شكل مستطيل بوده و ساختمان از طرحى ساده و گيرا برخوردار است.

سقف اين مسجد توسط ١٢ستون كه داراى سرستون تاريخى هستند ساخته شده و ديواره هاى خارجى مسجد توسط سنگ هاى تراش خورده تزيين شده است.

اين بنا روى يك پايه سنگ مربع عظيم به طول ٦.٥متر و عرض ٥.٥متر واقع شده است. مسجد ييولى با تمام ويژگى هاى ساختارى و معمارى منحصر به فرد هنر و تمدن دور و دراز ترك را با جلوه گرى نشان مى دهد. اين مسجد براى حفظ فرهنگ و تاريخ خود توسط دولت اداره مى شود.

مسجد ييولى مناره آنتاليا

                مسجد ييولى مناره آنتاليا

طريقه دسترسى به مسجد ييولى مناره آنتاليا

دسترسى به مسجد ييولى مناره بسيار آسان است شما مى توانيد با استفاده از وسيله هاى حمل و نقل عمومى و اتوبوس خود را به اين مسجد برسانيد بازديد از اين مكان در تمام روزهاى سال امكان پذير است .

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

برترين رستوران هاى روف تاپ استانبولاطلاعات ضرورى در مورد كوش آداسى