ازدواج در ترکیه

ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه از آن جهت اهمیت دارد، که مناسب حال افرادی است که می خواهند ویزای پیوست به همسر بگیرند. زوج هایی هستند که بنا به دلایلی نمی توانند، یکی یا هر دو آنها در ایران حاضر شوند، و ازدواج خود را ثبت کنند. همچنین ممکن است در کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارند، سند ازدواج ایرانی مورد قبول نباشد. به دلیل نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران، ایرانیان زیادی این کشور را به عنوان کشوری که سند ازدواج آن مورد قبول سایر کشورها است، انتخاب می کنند. دارا بودن دارالترجمه رسمی با مجوز و مهر و امضا گلوبال کادرو، امتیاز ویژه ای در این راستا می باشد. موسسه نه تنها در زمینه ازدواج در ترکیه ، بلکه در مورد طلاق نیز خدماتی را ارائه می دهد. 

ازدواج در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل عضویت در کمیسیون بین المللی احوال شخصیه ، ازدواج در این کشور ازدواج بین المللی است.

در اروپا برای تسریع کارهای مربوط به اطلاعات شخصی، کمیسیونی وجود دارد که به آن کمیسیون بین المللی احوال شخصیه گفته میشود. هدف از تشکیل این کمیسیون این است که مدارک شخصی فرد( تولد، ازدواج، طلاق، فوت) در یکی از کشورها، در بین تمام کشورهای عضو نیز مورد تایید است.

در منطقه خاورمیانه تنها یک کشور که آن هم کشور ترکیه میباشد، عضو این کمیسیون است. بنابراین ازدواج در این کشور مورد تایید کشور های اروپایی آمریکا و کانادا میباشد.

ازدواج در ترکیه

ازدواج در ترکیه

افراد زیادی خواهان ازدواج در ترکیه از کشور های مختلف میباشند. و بیشتر طرفداران ازدواج بین المللی در ترکیه ایرانیان هستند. بدلیل اینکه ایرانیان برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارند.

ثبت ازدواج در ترکیه و دفترچه عقد بین المللی

عقد در ترکیه اعتبار بین المللی دارد. و به منزله عقد بین المللی است. که بیشتر کشور ها و ایرانی ها در این کشور برای ثبت ازدواج اقدام میکنند.

برای ثبت ازدواج در ترکیه شما از قبل نیاز به رزرو وقت از شهرداری دارید که شاید کمی به طول انجامد .

دفترچه ازدواج در ترکیه و سندی که بعد از ازدواج در ترکیه به شما داده می شود، دفترچه ای قرمز رنگ می باشد که 12 زبانه می باشد. و به 12 زبان به صورت کدگذاری نوشته شده است. و نیازی به ترجمه ندارد. این سند مورد قبول سایر کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا نیز می باشد و می توان به آن کشورها برد و در آنجا نیز ازدواج را ثبت کرد.

نام خانوادگی خانم در دفترچه ازدواج ترکیه ، به نام همسرش تغییر می کند. و طبق قانون اروپا این امر اتفاق می افتد. و داخل دفترچه نام خانوادگی قبل و بعد از عقد نوشته می شود. این امر انتخابی نبوده و نمی توان گفت که نام خانوادگی تغییر نکند.

سند ازدواج در ترکیه

سند ازدواج در ترکیه

مدارک ثبت ازدواج در ترکیه

در برخی موارد افراد نیاز به ازدواج بین المللی دارند، یا توان آمدن به ایران برای ثبت ازدواج را ندارند، یا در کشوری که زندگی میکنند در آن کشور ازدواج با خارجی نمیتوانند ثبت کنند، این افراد ازدواج در کشور های عضو کمیسیون را ترجیح میدهند .چون به طور رسمی سند ازدواج دریافت میکنند که این سند ازدواج معتبر در اکثرا کشور ها میباشد.

هر شهروند بسته به ملیتش مدارک مورد نیاز متفاوتی برای ازدواج بین المللی نیاز دارد. به طور مثال افراد دارای کارت اقامت در آن کشور مدارک متفاوتی نسبت به شهروند آن کشور دارند. این موضوع نیز در مورد شهروندی دو کشور نیز شامل میشود.

مدارک مورد نیاز این ازدواج متغیر است. این مدارک بر طبق ملیت و تابعیت آن ها و اینکه آیا قبلا ازدواجی داشته اند یا نه مشخص میشود.

و هرشخص نسبت به قوانین کشور خود مدارکی را باید ارائه دهد. به عنوان مثال دخترانی که ازدواج اولشان است، نیاز به امضای پدر دارند و یا درمورد خانمهای ایرانی که طلاق گرفته اند، باید بعد از 100 روز اقدام کنند.

نحوه تهیه مدارک ازدواج بین المللی

نوع تهیه مدارک ازدواج همانطور که در بالا گفتیم،برای افراد متفاوت ، فرق دارد. هر شخص با توجه به کشور محل ، تولد ، کشور محل زندگی و نوع پاسپورتی که دارد ، مدارک مورد نیازش تعیین می شود.

همچین نحوه تهیه نیز تفاوت دارد. برای بعضی افراد باید برگه تجرد از کشورشان بیارند و برخی دیگر باید از سفارت کشورشان در ترکیه برگه تجرد بگیرند.

تعیین این موضوع توسط کارشناس مربوطه صورت می گیرد.

سند ازدواج ترکیه

مدرک ازدواج بین المللی ، دفترچه ای قرمز رنگ است که به 12 زبان ترجمه شده است. این دفترچه به صورت کدگذاری شده می باشد. این سند شامل عکس زوجین ، مشخصات زوجین و در صفحات بعد برای قسمت فرزندان می باشد.

معمولا این دفترچه نیاز به ترجمه و تاییدیه ندارد. اما گاهی اوقات زوجین به ترجمه سند ازدواج برای مراحل اخذ ویزا پیوست به همسر، نیاز دارند. در این صورت سند ازدواج توسط دارالترجمه رسمی ایرانیان استانبول ترجمه شده و برای کشور مقصد آپوستیل می شود. همه این کارها توسط دارالترجمه رسمی استانبول قابل انجام است.

مشخصات در این دفترچه شامل ، نام ، نام خانوادگی ، نام پدر و مادر می باشد. در این دفترچه ، طبق قانون ترکیه ، نام خانوادگی خانم به نام خانوادگی همسرش بعد از ازدواج تغییر می کند. این تغییر نام خانوادگی طبق قانون بوده و به دلخواه افراد نیست.

فرم سفارت – فرمول ب – رونوشت سند ازدواج ترکیه

فرمول ب که یک نسخه رونوشت از سند ازدواج در ترکیه می باشد، که بعضی از کشورها در روند گرفتن ویزا پیوست به همسر به آن نیاز دارند. به عنوان مثال شهروندان فنلاند این برگه را نیاز دارند و باید آپوستیل هم انجام دهند.

این رونوشت بعد از عقد و همراه با دفترچه عقد بین المللی به زوجین داده می شود. این برگه از اداره ازدواج در همان روز ازدواج صادر می شود.

برای دریافت فرمول ب بعد از روز ازدواج باید یکی از زوجین همراه با پاسپورت و اصل دفترچه به اداره نفوس منطقه ای که ازدواج انجام شده است ، مراجعه کند. و درخواست فرمول ب نماید.

 

برگه فرمول ب ازدواج ترکیه

برگه فرمول ب ازدواج ترکیه

این برگه همانند دفترچه عقد ترکی ، به 12 زبان می باشد. و نیاز به ترجمه ندارد.

مراحل تهیه مدارک و انجام کار برای ایرانیان جهت ثبت ازدواج بین المللی

كشور تركيه از نظر گردشگرى، اقتصادى، تجارى و مذهبى محل مناسبى براى زندگى و اشتغال مى باشد كه اتباع خارجى به همين دليل اين كشور را براى زندگى انتخاب مى كنند و در بعضى موارد ديده مى شود كه اتباع خارجى درخواست ازدواج رسمى با يك شهروند ترک را دارد يا بالعكس.

ثبت ازدواج بین المللی برای افراد شهروند ایرانی

براى افراد ايرانى مراحل ثبت ازدواج متفاوت است. ايرانيان ساكن تركيه يا افرادى كه در خود ايران هستند براى ثبت ازدواج بين المللى بايد مراحلى را طى كنند كه متفاوت تر از ساير كشورهاست.

فرد متقاضى بايد براى ثبت ازدواج در مرحله اول به سفارتخانه ايران در تركيه مراجعه كند و پس از واريز مبلغی به حساب سفارتخانه نزد ايش بانک براى گواهى تجرد اقدام كنند.

و بعد از گرفتن گواهی تجرد، براى تاييد به امور خارجه كشور تركيه مراجعه نمایند.

و در اين مرحله امور خارجه تاييديه اى منبى بر اينكه مشكلى براى ثبت ازدواج بين المللى وجود ندارد، ارسال مى كند. و پس از انجام این مرحله بايد آزمايش های خونی انجام گيرد.

و بعد از تكميل مدارک ذكر شده فرد درخواست كننده با مراجعه به يكى از دفاتر اسناد رسمى، فرم هاى مربوط به ثبت ازدواج بين المللى كه شهردارى در اختيار زوجين قرار مى دهد پر كرده و در دفتر اسناد رسمى (نوتر در ترکیه) به تاييد مى رساند و ترجمه گذرنامه اتباع خارجى نيز الزامى مى باشد.

با تكميل كردن مدارک براى تعيين وقت عقد رسمى در ترکیه بايد به اداره نكاح و عقد( شهردارى ) مراجعه كرده و درخواست تعيين وقت نمايند. و هزينه اى بابت سالن عقد پرداخت كنند.

ثبت ازدواج بین المللی در سفارت ایران

و در مرحله آخر بعد از ثبت ازدواج بين المللى، اتباع ايرانى می توانند در تركيه با در دست داشتن برگه عقد بین المللی خود به سفارتخانه ايران مراجعه كرده و آن را ارائه دهند تا عقد به صورت رسمى در ايران نيز ثبت گردد.

ثبت ازدواج بین المللی

تعیین تاریخ تقریبی سفر و انجام ارزشیابی مدارک و راهنمایی تکمیل مدارک قبل از سفر
مدارک عقد بین المللی برای ثبت ازدواج
ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه و دفترچه عقد بین المللی
آیا در روز عقد دفترچه عقد بین المللی به ما تحویل داده می شود؟
چرا باید تهیه مدارک زیر نظر کارشناس گلوبال کادرو انجام گردد؟
تشکیل پرونده آنلاین برای برقراری بهتر با کارشناسان گلوبال کادرو
مسئولیت های کارشناسان موسسه گلوبال کادرو در قبل و بعد از بستن قرارداد با این موسسه
دلیل انتخاب سفر به ترکیه برای ثبت ازدواج بین المللی
مواردی که باید پس از تحویل سند ازدواج بین المللی به آن توجه داشته باشید
مدرک تراول داکیومنت چیست و ثبت عقد در ترکیه با آن صورت می گیرد؟
ترجمه مدارک و تایید آن توسط موسسه گلوبال کادرو برای ثبت ازدواج بین المللی
فرم سفارت چیست؟ آیا ضمن عقد با دفترچه عقد بین المللی به شما داده می شود؟
آزمایشات مربوط به ازدواج بین المللی
در دفترچه عقدبین المللی نام خانوادگی خانم تغییر خواهد کرد؟

مدارک لازم برای ازدواج در ترکیه چیست؟

برای تهیه مدارک ابتدا باید توجه داشته باشید که ازدواج در ترکیه با پاسپورت شهروندی انجام می گیرد. و با داشتن تراول داکیومنت (پاسپورت مسافرتی) نمی توانید

شرایط ازدواج در ترکیه به چه صورت می باشد؟

برای انجام کارهای حقوقی در هر کشوری باید طبق قانون آن کشور صورت گیرد. و مراحل و مراتب قانونی آن طی شود.  ازدواج در ترکیه

آیا می توان در ترکیه با تراول داکیومنت ازدواج کرد؟

یکی از مدارک مورد نیاز ازدواج در ترکیه ، پاسپورت شهروندی می باشد. افراد باید یا پاسپورت شهروندی محل تولد خود را داشته باشند یا کشوری که در آن زندگی می کنند